Medzinárodné letisko Olivera Tamba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letisko Olivera Tamba
IATA: JNB – ICAO: FAJS
Základné informácie
Typ letiska medzinárodné verejné civilné
PrevádzkovateľAirports Company South Africa)
Mesto Johannesburg, Juhoafrická republika
Poloha
Webstránka[1]
Štatistika (2010)
Cestujúcich18 383 549
Vzletové a pristávacie dráhy
SmerDĺžkaPovrch
03/214418 masfalt
03/213 400 masfalt

Medzinárodné letisko Olivera Tamba (angl. OR Tambo International Airport), (IATA: JNB, ICAO: FAJS) je hlavné letisko v meste Kempton Park v Juhoafrickej republike, neďaleko Johannesburgu. Letisko slúži primárne pre vnútroštátnu a medzinárodnú dopravu do a z Juhoafrickej republiky. V Afrike je to najväčšie letisko s kapacitou až 28 miliónov cestujúcich ročne. Slúži ako hlavné letisko národnej juhoafrickej leteckej spoločnosti South African Airways a ďalším iným miestnym leteckým spoločnostiam.

História[upraviť | upraviť kód]

Letisko bolo otvorené v roku 1952 ako Letisko Jana Smutsa, dva roky po jeho smrti, v blízkosti mesta Kempton Park v East Rand. V minulosti tu stálo letisko Palmietfontein. Letisko patrilo k tým, ktoré boli vyznamenané ako letiská prúdového veku. Prvé prúdové dopravné lietadlo, ktoré priletelo do Johannesburgu bolo de Havilland Comet z londýnskeho letiska Heathrow.

V 70. rokoch bolo letisko používané ako skúšobné letisko pre Concorde. Po jeho zrušení boli všetky obmedzenia zrušené.

Pred johannesburgským bolo najväčšie africké letisko v Káhire, dnes je druhým najväčším v Afrike. V roku 2006 pristál na letisku Airbus A380, ako skúšobný let do Sydney cez Južný pól.

Airbus A380 v Johannesburgu

Terminály[upraviť | upraviť kód]

Na letisku sa nachádza šesť terminálov, ktoré možno rozdeliť do troch skupín: na domáce, medzinárodné a prepravné terminály. Bol postavený nový centrálny terminál, ktorý spojuje domáce a medzinárodné terminály. Terminály A1 a A2 poskytujú medzinárodne lety a centrálny terminál bude A3. Niektoré aerolinky využívajú terminál B, väčšina A.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku OR Tambo International Airport na anglickej Wikipédii.