Megalodon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Megalodon
VMNH megalodon.jpg
Rekonštrukcia vzhľadu megalodona
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Carcharocles megalodon
Agassiz, 1843
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Megalodon (z gréckeho μεγας = "veľký" + 'οδους = "zub"; lat. Carcharocles megalodon resp. podľa starších názorov Carcharodon megalodon) je vymretý druh žraloka z čeľade Otodontidae resp. podľa starších názorov Lamnidae.

Bol to obrovský prehistorický žralok žijúci pravdepodobne pred 16 - 1.5 miliónmi rokov a bol najväčším predátorom svojho času. Fosílne nálezy ukazujú, že sa živil veľkými zvieratami, medzi ktoré patrili aj veľryby žijúce v tom čase.

Objavujú sa aj ojedinelé názory, že tento žralok môže stále žiť aj v súčasnosti niekde v hlbokých vodách. Na podporu tejto hypotézy sa uvádzajú príklady ako latiméria divná.

Taxonómia[upraviť | upraviť zdroj]

Švajčiarsky prírodovedec Louis Agassiz dal tomuto žralokovi vedecké pomenovanie Carcharodon Megalodon v roku 1835, v jeho vedeckej práci nazvanej "Recherches sur les poissons fossiles" (Výskum fosílnych rýb). Svoju prácu dokončil a skompletizoval v roku 1843.

Podľa novších názorov patrí do rodu Carcharocles z čeľade Otodontidae. Podľa starších - ale mnohými vedcami naďalej zastávaných (pozri napr. Nelson: Fishes of the World, 2006) - názorov patrí do rodu Carcharodon z čeľade Lamnidae.

Anatómia[upraviť | upraviť zdroj]

Megalodon je známy hlavne zo zachovaných fosílnych zubov a pár fosílnych stavcov. Podobne ako u ostatných žralokov bola kostra megalodona zložená z chrupavky a nie kostí. Zuby megalodona sú v mnohom podobné zubom žraloka modrého, ale sú oveľa väčšie a mohli dorásť do dĺžky aj viac ako 18 cm.

Extrapoláciou z tvaru a veľkosti zubov megalodona a porovnaním s dnešným žralokom získame obraz o tom, ako mohol vyzerať. Experti najčastejšie používajú ako model pre rekonštrukciu tohto gigantického žraloka žraloka modrého.

Celý model kostry megalodona je vystavený v Calvert Marine múzeu na Šalamúnových ostrovoch v Marylande.

Odhad rozmerov[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkost megalodona v porovnaní so žralokom veľrybím, žralokom modrým a človekom

Odhad rozmerov Megalodona je veľmi kontroverzná téma. V roku 1996 sa traja experti na žralokov M. D. Gottfried, Leonard Compagno a S.C. Bowman pokúsili vyriešiť túto záležitosť vyvinutím špeciálnej metódy na určenie veľkosti žralokov (vrátane Megalodona) s veľmi veľkou presnosťou. Použitím tejto metódy bola odhadnutá dĺžka Megalodona na 15,9 m s hmotnosťou väčšou ako 35 ton. Ale tento výpočet bol určený na základe zuba dĺžky 168 mm, ktorý bol v tom čase najdlhší známy zub. Odvtedy sa ale našli aj zuby, ktoré boli väčšie, a tak rozmery Megalodona by mohli byť väčšie ako 16 m. Veľmi stará rekonštrukcia žraloka na základe veľkosti čeľuste, ktorú vyvinul profesor Bashford Dean v roku 1909, predpokladala rozmer Megalodona až 25 m. Táto metóda sa však v súčasnosti považuje za nepresnú.

Boli vyvinuté aj ďalšie metódy na určenie veľkosti žralokov, ale metóda Gottfrieda a jeho kolegov je v súčasnosti považovaná za najlepšiu a najpresnejšiu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]