Mercateo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mercateo je otvorený obchodný trh na internete zameraný na podnikateľské subjekty (Business to business, B2B). Zamestnáva viac ako 550 zamestnancov v 14 krajinách Európy. Spoločnosť má sídlo v Mníchove, Nemecko.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Mercateo funguje ako klasický internetový obchod s tým rozdielom, že tovar nemôže byť predávaný jednotlivcom. Ponúka produkty v niekoľkých kategóriách s cieľom uspokojiť prevažne periférne nákupné potreby zákazníkov. Nemá vlastné sklady, dodávatelia zobrazujú svoje produkty vo forme e-katalógov na stránkach Mercateo. Pokiaľ si zákazník kúpi tovar z viac ako jedného katalógu, môže sa stať, že nielen objednaný tovar dostane vo forme viacerých dodávok, ale aj náklady na dopravu sa môžu v závislosti na dodávateľovi niekoľkokrát zvýšiť, čo je považované za jednu z nevýhod obchodného modelu.

Okrem internetového obchodu sa Mercateo snaží optimalizovať celkové zásobovanie kľúčovým zákazníkom tak, že sa zákazník môže dostať k požadovaným produktom ako cez produkty rámcových zmlúv, tak aj cez produkty z voľného trhu. To v ideálnom prípade vedie k zjednodušeniu procesov spojených so zásobovaním, čo samo o sebe vedie k úspore nákladov.

Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenská dcérska spoločnosť Mercateo Slovakia s.r.o. bola založená v roku 2012 v Bratislave a obchodnej činnosti sa začala venovať na jar 2013. Úplne nezávislé vlastné dcérske spoločnosti možno nájsť aj vo Francúzsku, Holandsku, Belgicku, Rakúsku, Švajčiarsku, Poľsku, Česku a Maďarsku. Okrem toho je dostupná na trhu vo Veľkej Británii, Írsku a Taliansku.