Meyer Lansky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Meyer Lansky
americký gangster
Meyer Lansky
Narodenie4. júl 1902
Grodno, Rusko (dnes Bielorusko)
Úmrtie15. január 1983 (80 rokov)
Miami, Florida, USA
PodpisMeyer Lansky, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Meyer Lansky

Meyer Lansky, rodený Maier Suchowljansky (* 4. júl 1902, Grodno, Rusko (dnes Bielorusko) – † 15. január 1983, Miami, Florida, USA) bol americký gangster, jeden z dôležitých členov podsvetia, ktorý spolupracoval s Lucky Lucianom.

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho otec Max a matka Yetti boli poľskí židia. V roku 1909 odišiel Max Suchowljansky do Ameriky a usadil sa v New Yorku. V roku 1911 za ním prišla jeho žena a deti – desaťročný Maier (Meyer) s bratom Jakom a sestrou.

Otec pracoval v továrni na textil ako žehliar. To, čo zarobil, sotva stačilo pre potreby rodiny.

V New Yorku žili krátko v Brownsville (Brooklyn), potom sa presťahovali do Lower East Side (Manhattan). Priezvisko si poameričtili na Lansky.

Snažili sa stále dodržiavať židovské tradície. Meyer Lansky študoval náboženstvo a v 13 rokoch prešiel obradom Bar micva.

Na ulici často Meyer pozoroval, ako sa hrajú kocky, a odkukal triky, vďaka ktorým sa vyhrávalo. Táto hra sa stala zdrojom jeho prvých príjmov. Časom sa naučil s financiami veľmi dobre zaobchádzať a v podsvetí platil takmer za finančného génia, ktorý dokáže peniaze nielen získať, ale ovláda umenie prania špinavých peňazí a peniaze vie zlegalizovať.

Ako mladík si Lansky zarábal nielen na kockách, ale aj rôznymi zákazkami spojenými s vydieraním obchodníkov a inými násilnými akciami.

Bugsy Siegel a Lucky Luciano[upraviť | upraviť zdroj]

Niekedy medzi rokmi 1914 a 1920 sa Meyer Lansky zoznámil s Bugsy Sieglom, stali sa priateľmi.

V New Yorku fungujú hlavne talianske a írske gangy a židia sa stávali často terčom ich útokov. Preto Meyer okolo seba zhromaždil skupinu židov (medzi nimi jeho brat Jake a Bugsy Siegel), ktorí útokom ostatných dobre organizovaných gangov vzdorovali, oplácali ich a sami prevádzkovali kriminálnu činnosť. Lansky bol organizátor, Bugsy skôr vykonával špinavú prácu. Napádali obchodníkov, unášali ich, vykrádali obchody, kradli autá.

V roku 1917 odišiel Meyer zo školy a začal pracovať v manufaktúre, a to až do roku 1921, kedy prácu opustil.

Človekom, ktorý ovplyvnil Lanskyho osud, bol okrem Bugsyho tiež Lucky Luciano. Za prohibície sa spolu venovali obchodu s alkoholom. Okrem toho kontrolovali oblasť hazardných hier (na tú sa zameriavali Meyer a Bugsy) a prevádzkovali nevestince (Lucky Luciano a Frank Costello).

Meyer Lansky si uvedomoval, ako veľmi mu Lucianova podpora pomáha, pretože ostatní šéfovia mafiánskych klanov nemali židov moc v láske. Dvaja hlavní mafiánski bossovia, rivali Masseria a Maranzano, chceli na svoju stranu získať Luciana a nútili ho, aby sa Meyera zbavil.

Meyerovým veľkým vzorom bol Arnold Rothstein, gambler a obchodník. Vybral si Lanskyho a Luciana, aby mu pomáhali v nelegálnom obchode s alkoholom. Jeho krédom bolo, že predáva iba kvalitu. V roku 1928 bol zavraždený.

Roku 1928 získal Meyer americké občianstvo.

V roku 1931 vyvrcholil konflikt medzi Masseriom a Maranzanom (Castellamarská vojna). Luciano s Meyerom pripravili vraždu Masseria (15. apríla 1931). 10. septembra 1931 potom bol zabitý aj Maranzano. Luciano sa dostal do vedenia newyorskej mafie.

V roku 1931 bol Al Capone odsúdený za daňové úniky. Takého osudu sa bál aj Meyer. Vždy dbal na to, aby na seba nemal napísaný žiadny majetok a svoje peniaze prevádzal na anonymné účty.

Po skončení prohibície sa Lansky opäť vrátil k hazardným hrám. Viedol kasína, do ktorých najal tých najlepších krupiérov. Kasína zakladal aj na Floride. Bol darcom niekoľkých charitatívnych organizácií, a tak prakticky nemal problémy so sťažnosťami na jeho podniky.

V roku 1936 bol Luciano poslaný do väzenia. Lansky a Costello prevzali jeho obchody. Luciano bol však s Lanskym a ostatnými mafiánmi v kontakte aj za dobu svojho väznenia.

Flamingo[upraviť | upraviť zdroj]

Bugsy Siegel sa chcel osamostatniť. Objavil veľký potenciál Las Vegas a chcel tam postaviť veľké moderné kasíno. Nejaké kasína tam síce už boli, ale doteraz nespadali pod kontrolu mafie. Lansky a ďalší mafiáni do projektu investovali peniaze, Bugsy výstavbu viedol.

Tým projektom bolo dokončenie stavby kasína a hotela Flamingo. Bugsy sa nechával ovplyvniť svojou priateľkou (Virginia Hill), ktorej dovolil, aby na finálnej fáze výstavby sama dohliadala a prenechal jej aj časť rozhodovania. Došlo k mnohým oneskoreniam a finančným stratám. Vo výstavbe bolo utopených oveľa viac peňazí, než sa spočiatku myslelo.

V decembri 1946 bola v Havane usporiadaná konferencia, na ktorej sa zišli mafiánske špičky. Okrem iného bolo na programe aj kasíno Flamingo. Lansky musel povedať ostatným, ako je to s jeho výstavbou, že nebude stáť milión, ako sa pôvodne zdalo, ale že prehltne 6 miliónov, než bude vôbec dokončené. Padol návrh na odstránenie Bugsyho, ale Meyer ostatných účastníkov upokojoval, že vložené peniaze sa určite vrátia.

Virginia Hill často cestovala do Európy, do Ženevy, a preto vzniklo podozrenie, že s Bugsym ukrývajú peniaze do bánk vo Švajčiarsku.

Na začiatku roka 1947, tesne po otvorení Flaminga, bolo účtovníctvo kasína hlboko v mínuse. Nakrátko bolo Flamingo zatvorené, aby sa v marci znova otvorilo. V máji začalo zarábať, ale bolo to už neskoro. V júni 1947 bol Bugsy Siegel vo svojom dome v Beverly Hills zastrelený. Meyer Lansky odmietal, že by stál za jeho smrťou.

Kuba[upraviť | upraviť zdroj]

Meyer Lansky

Lanskyho talentu si všimol kubánsky diktátor Fulgencio Batista. Lansky sa mu hodil na to, aby vrátil reputáciu kubánskym kasínam, ktoré boli považované za miesto, kde sa vždy podvádza. Medzi rokmi 1940 a 1950 už mal Meyer pod kontrolou niekoľko kasín v Havane, ktoré zmodernizoval. Na Kubu začali prúdiť americké peniaze.

Roku 1946 sa Meyer rozviedol so svojou ženou Anne.

Hoci sa Meyer najviac zaoberal hazardnými hrami, medzi jeho aktivity patril aj obchod s narkotikami a so zbraňami, riadená prostitúcia, pornografický priemysel, vydieranie. Nevlastnil len kasína, ale aj hotely a niekoľko podnikov. Svoje peniaze ukladal na anonymné účty vo švajčiarskych bankách a oficiálne nemal prakticky žiadny majetok.

16. decembra 1948 sa Meyer oženil druhýkrát, s Thelma Sheer Schwartz, známu ako Teddy (zomrela roku 1997).

Po kubánskej revolúcii (1959) boli kasína na Kube znárodnené. Meyer odišiel na Bahamy, aby tam ďalej investoval.

Izrael[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci bola Meyerovi v detstve vštepovaná židovská tradícia, svojich dvoch synov v nej nevychovával a vrátil sa k nej až v starobe. Izrael prvýkrát navštívil, až keď mal 60 rokov.

V roku 1970, kedy ho sledovala FBI a polícia, sa Meyer rozhodol odísť za svojím priateľom Stacherom do Tel Avivu. Po niekoľkých mesiacoch chcel využiť imigračný zákon, ktorý povoľuje Židom z celého sveta, že sa môžu stať občanmi Izraela. Spočiatku sa zdalo, že mu bude občianstvo priznané, ale po intervencii premiérky Goldy Meierovej bola Lanskyho žiadosť zamietnutá. Panovala obava, že by sa v Izraeli venoval kriminálnej činnosti.

Z Izraela odletel Lansky do Švajčiarska a do Južnej Ameriky (Paraguaj), odkiaľ bol však tiež vyhostený. Keď opäť pristál na Floride, bol zatknutý.

Meyer Lansky si nikdy neodsedel dlhý trest. Pomohli mu k tomu kontakty, ktoré mal, a v poslednej dobe tiež chatrné zdravie. Ochorel na rakovinu a potreboval neustály lekársky dohľad.

Smrť[upraviť | upraviť zdroj]

Posledné roky života trávil doma v Miami Beach.

15. januára 1983 podľahol rakovine pľúc. Zomrel v nemocnici, vo veku 81 rokov. Luckyho Luciana tak prežil o 21 rokov. Pochovaný je na cintoríne v Miami na Floride.

Zostala po ňom žena Teddy, synovia Buddy a Paul a dcéra Sandra. Jeho majetok v čase jeho smrti sa odhaduje na 300 miliónov dolárov. Písomné záznamy však o tom nie sú žiadne.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Meyer Lansky

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Meyer Lansky – oficiálna stránka
  • Meyer Lansky – finančný génius v službách mafie [1]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Meyer Lansky na českej Wikipédii.