Bugsy Siegel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bugsy Siegel
americký gangster
Bugsy Siegel
Narodenie28. február 1906
New York
Úmrtie20. jún 1947 (41 rokov)
Beverly Hills
PodpisBugsy Siegel, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Bugsy Siegel

Benjamin Siegel, zvaný Bugsy, (* 28. február 1906, New York – † 20. jún 1947, Beverly Hills) bol americký gangster. Rozpoznal potenciál Las Vegas pre prevádzku hazardných hier a pritiahol tam pozornosť mafie. Mesto tak začalo byť na konci 40. rokov 20. storočia obrovským zdrojom príjmov pre organizovaný zločin.(Benny nemal rád oslovenie Bugsy , členovia rodín ho tak nazývali len poza jeho chrbát)

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Brooklyne, v časti Williamsburg, v roku 1906 ako Benjamin Siegelbaum. Rodina si však čoskoro zmenila meno na Siegel. Jeho rodičia boli židovskí prisťahovalci z Rakúska Max Siegel a Jennie Riechenthal. Mali ešte ďalšie štyri deti.

Už ako chlapec sa Bugsy venoval drobnej kriminalite. Neskôr sa zoznámil s Meyerom Lanskym a spolu vydierali obchodníkov, vymáhali peniaze za "ochranu", kradli, najmä auta, a vykonávali násilnú trestnú činnosť. V tej dobe tiež kvôli svojej násilníckej povahe a psychopatickým sklonom získal prezývku Bugsy. Nemal však to oslovenie rád, takže sa mu to ľudia báli hovoriť do očí. (Túto prezývku použili tiež novinári v roku 1939, kedy bol Bugsy obvinený z vraždy).

Bugsy s Meyerom sa spojili s Lucky Lucianom a Frankom Costellom. Za prohibície získavali veľké príjmy z obchodovania s alkoholom.

Siegel sa nevyhýbal vraždám na objednávku. Kým Lansky a Luciano operácie riadili, on ich vykonával.

28. januára 1929 sa oženil. So svojou manželkou Esto (Esther alebo Estelle) Krakow mal dve deti, dcéry.

Kalifornia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1937 sa presťahoval do Kalifornie. Bol tam vyslaný Lucky Lucianom, aby preskúmal tamojšie prostredie, čiastočne to však bolo preto, že sa ho v New Yorku pokúšali zabiť ľudia z konkurenčného gangu (kvôli zavraždeniu jedného ich člena).

Bugsy sa zoznámil s množstvom vplyvných ľudí z filmovej oblasti, medzi ktorých patrili Jean Harlow, Clark Gable, Gary Cooper alebo Cary Grant.

Podľa legendy sa mal na jednej spoločenskej akcii, na ktorú ho pozvala talianska grófka Dorothy DiFrasso, stretnúť tiež s Goebbelsom a Göringom. Pre ich antisemitské názory ich chcel údajne zabiť, čo mu nakoniec mala grófka odhovoriť.

Bugsy v Kalifornii vydieral filmové štúdiá i hercov a mal pod kontrolou tiež miestnych bookmakerov, vrátane lodí kotviacich pri pobreží, na ktorých sa hral hazard. Okrem toho bol zapletený do pašovania drog z Mexika do USA.

Pretože mal milostný pomer s radom herečiek, jeho žena Esta sa s ním 8. augusta 1946 rozviedla.

Jeho najväčšou životnou láskou bola Virginia Hill (nar. 26. augusta 1916), ktorá robila gangstrom návnadu, prevádzala peniaze a živila sa aj ako prostitútka, hosteska a tanečnica. Patril jej dom v Beverly Hills, do ktorého sa Bugsy nasťahoval.

Flamingo[upraviť | upraviť zdroj]

31. októbra 1931 bol v Nevade zlegalizovaný hazard. Bugsy prišiel do Las Vegas v roku 1945. V tej dobe tam už bolo postavených niekoľko menších kasín.

Zoznámil sa s Billy Wilkersonom, majiteľom niekoľkých nočných klubov. Ten mal rozostavané kasíno a veľkolepé plány, ale chýbali mu peniaze, zadĺžil sa. Bugsy od neho kasíno kúpil s tým, že ho dostavia a urobí z neho luxusný komplex, zahŕňajúci okrem kasína všetky hotelové vybavenia, vrátane bazénov, reštaurácií a miest pre zábavu i odpočinok. Kasíno pomenoval Flamingo (Plameniak) – meno, ktorým niekedy oslovoval priateľku Virginiu.

Na kúpu a dostavbu kasína si požičal mafiánske peniaze, podľa predbežných odhadov malo Flamingo stáť 1,5 milióna dolárov.

V tom čase bol v Amerike stavebný materiál pomerne drahý a ťažko dostupný, pretože bol potrebný na opravy vojnou zničených domov[chýba zdroj]. Navyše dostať ho do Vegas bolo finančne veľmi nákladné. Okrem toho nevedel Bugsy stavbu riadiť a bolo bežné, že mu jeho dodávatelia predali ten istý materiál (či už išlo o tehly alebo palmy) viackrát. Bugsy si to nevšimol a platil. Náklady na Flamingo sa vyšplhali až k šiestim miliónom, a to ešte pred tým, než bola stavba dokončená.

Mafiáni, ktorí do Flaminga vložili svoje peniaze, nehodlali takú vec Bugsymu odpustiť. Okrem toho silneli obavy, že Bugsy posiela peniaze cez Virginiu do Európy. Virginia podnikala často výlety do Švajčiarska. Údajne mala ukladať peniaze do bánk v Zürichu a Ženeve.

22. decembra 1946 sa v Havane uskutočnila konferencia, na ktorej sa zišli mafiánski bossovia, zúčastnili sa jej napr. Meyer Lansky, Frank Costello, Lucky Luciano, Vito Genovese. Na programe bolo aj kasíno vo Vegas a s tým súvisiace Sieglovo odstránenie. Meyer Lansky ako Bugsyho priateľ ostatných presvedčil, aby mu dali ešte šancu ukázať, že Flamingo bude po otvorení nakoniec zárobkové.

26. decembra 1946 Bugsy kasíno otvoril, aj keď ešte nebolo dostavané, chcel dodržať vopred stanovený termín. Išlo o veľkú pompéznu akciu, na ktorú bola pozvaná kopa filmových hviezd, ktorá však nakoniec skončila fiaskom. Kvôli zlému počasiu a vinou toho, že izby v hoteli neboli ešte hotové, sa návštevníci vo Flamingu nezdržovali a svoje výhry si odnášali do iných kasín. Miestnych ľudí Flamingo nelákalo a pre ostatných to bolo príliš ďaleko, než aby tam išli.

Kasíno sa preto zavrelo. K jeho znovuotvoreniu došlo v marci 1947. V máji toho istého roku sa Flamingo konečne dostalo z červených čísiel.

Na jar roku 1947 sa uskutočnila druhá havanská konferencia. Tentoraz jej výsledok nebol pre Siegla priaznivý. Bossovia sa zhodli, že Siegel je pre nich po otvorení Flaminga hrozbou.

Smrť[upraviť | upraviť zdroj]

Doska s dátumom Sieglovej smrti umiestnená v synagóge

Večer 20. júna 1947 sa zdržiaval Siegel v dome Virginie Hill v Beverly Hills (Virginia v tom čase bola v Európe). Okrem neho boli v dome ešte jeho priateľ Allen Smiley, brat Virginie Chick Hill a jeho priateľka Jerry Mason.

Bugsy sedel na gauči pri okne a čítal si Los Angeles Times. Medzi 22:30 a 22:45 hod na neho začal niekto cez okno strieľať. Zasiahlo ho niekoľko striel, väčšinou do hlavy. Bol na mieste mŕtvy. Fotky jeho rozstrieľaného tela vytlačili druhý deň americké noviny.

V čase smrti mal Bugsy 41 rokov. Nevie sa presne, kto ho zabil. Za jeho vraždu nebol nikto súdený.

Pohreb sa konal v Beverly Hills. Prišlo naň iba 5 ľudí – jeho exmanželka Esta Siegel, šestnásťročná dcéra Millicent a štrnásťročná Barbara, jeho brat Maurice Siegel, sestra Bessie Satoay a priateľ Allen Smiley. Neprišiel nikto z jeho hollywoodskych známych, ani Virginia Hill.

Po Bugsyho smrti[upraviť | upraviť zdroj]

Peniaze, ktoré Siegel dlhoval mafiánom, údajne Virginia ukradla a utiekla s nimi do Francúzska a neskôr do Švédska.

Prakticky ihneď po Bugsyho smrti prevzali vedenie Flaminga traja muži, ktorí pracovali pre Meyera Lanskyho. Ten ale akúkoľvek súvislosť s Bugsyho smrťou popieral.

Virginia Hill zomrela v Rakúsku 24. marca 1966 na predávkovanie práškami na spanie. Podľa oficiálnej verzie išlo o samovraždu, vzhľadom na miesto nálezu jej tela sa však vyskytli špekulácie o vražde americkou mafiou Cosa Nostra, ako pomstu za spreneverené 2 milióny dolárov, určené na výstavbu kasína Flamingo.

V 70. rokoch prevzala Flamingo rodina Hilton a premenovala ho na Flamingo Hilton. V priebehu ďalších rokov došlo k masívnym prestavbám. Posledný zvyšok Bugsyho pôvodného Flaminga bol zbúraný v roku 1993. Bugsyho tam pripomína iba pamätná tabuľa. V roku 1999 bolo Flamingo Hilton premenované na Flamingo Las Vegas.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Archív FBI (en) [1]
  • Dokumenty a novinové články na www.bugsysiegel.net (en) [2], [3], [4]
  • Find a Grave (en) [5]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bugsy Siegel na českej Wikipédii.