Michal Matunák

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Michal Matunák
rímskokatolícky kňaz, historik, archivár
rímskokatolícky kňaz, historik, archivár
Narodenie17. júl 1866
Šurany
Úmrtie5. december 1932 (66 rokov)
Kremnica

Michal Matunák (* 17. júl 1866, Šurany - † 5. december 1932, Kremnica) bol rímskokatolícky kňaz, historik, archivár.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

  • otec Imrich Matunák
  • matka Katarína rod. Augustínová

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Ľudovú školu navštevoval v Šuranoch, neskôr študoval na gymnáziách v Nových Zámkoch, Banskej Štiavnici, maďarskom Egri. Následne študoval teológiu na univerzite v Budapešti, prihlásil sa na vysokú bohosloveckú školu v Banskej Bystrici, kde bol v roku 1891 vysvätený za rímskokatolíckeho kňaza. V rokoch 1894-1898 bol kaplánom v Kremnici, v rokoch 1898-1902 bol riaditeľom ľudovej školy v Krupine, v rokoch 1902-1922 pôsobil ako rímskokatolícky kňaz a dekan v Brezne, od roku 1922 bol archivárom mesta Kremnica.

Popri teológii študoval na univerzite aj cirkevnú hudbu a najmä históriu, ovládal niekoľko jazykov (aj turečtinu). Bol členom historického odboru i výboru Matice slovenskej a Muzeálnej slovenskej spoločnosti. Počas pôsobenia ako kaplán v Kremnici ho do archívnej práce zasvätil historik Pavol Križko. Zbieral ľudové a historické piesne (najmä z obdobia uhorsko-tureckých bojov a stavovských povstaní), skúmal a zdokumentoval historický vývoj miest, v ktorých pôsobil (Šurany, Nové Zámky, Vígľaš, Krupina, Kremnica. Zaslúžil sa najmä o opísanie historického vývoja mesta Kremnica, spracoval mnoho prameňov k otázke uhorsko-tureckých vojen v 16. a 17. storočí. V Krupine založil miestne múzeum a usporiadal mestský archív. Bol aj tajomníkom Hontianskej muzeálnej spoločnosti. Počas pôsobenia v Brezne sa na dlhší čas organizačne i publikačne odmlčal.

Zaoberal sa aj otázkami starších slovenských dejín so zameraním na veľkomoravské obdobie a entogenézu Slovákov. Venoval sa aj botanike, numizmatike a zostavoval herbáre. Svoju numizmatickú zbierku venoval meštianskej škole v Brezne. Pričinil sa aj o vznik miestneho odboru MS v Brezne (1919).

Výber z diela[upraviť | upraviť zdroj]

  • Z dejín slobodného a hlavného mesta Kremnice. Kremnica 1928, 541 s.
  • Život a boje na slovensko-tureckom pohraničí. Bratislava : Tatran, 1983. 316 s.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]