Middlesbrough

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Middlesbrough
Borough of Middlesbrough
Jednostupňový celok, mesto
Radnica
Štát Spojené kráľovstvo Spojené kráľovstvo
Konštituentná krajina Anglicko
Región North East England
Ceremoniálne grófstvo North Yorkshire
Rieka Tees
Súradnice 54°34′S 1°14′Z / 54,567°S 1,233°Z / 54.567; -1.233
Rozloha 53,88 km² (5 388 ha)
Obyvateľstvo 139 000 (2008)
Hustota 2 579,81 obyv./km²
Vznik 1830
Časové pásmo GMT (UCT+0)
 - letný čas UCT+1
PSČ TS1 - TS9
Telefónna predvoľba 01642
Poloha mesta v Anglicku
Poloha mesta v Anglicku
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Middlesbrough je mesto na južnom brehu rieky Tees v regióne North East England a v ceremoniálnom grófstve North Yorkshire. Mesto bolo priemyselnou metropolou Anglicka s rozvinutou výrobou ocele, ťažkým a chemickým priemyslom.

Historicky je súčasťou North Riding of Yorkshire, v roku 1968 sa stalo centrom County Borough of Teesside, ktorý sa neskôr stal súčasťou nemetropolitného grófstva Cleveland v roku 1974. V roku 1996 bol Cleveland zrušený a Middlesbrough sa stalo Unitary authority v ceremoniálnom grófstve North Yorkshire.

Middlesbrough je rozdielny od ostatných miest v konurbácii Teesside, pretože okres (borough) je skoro celý urbanizovaný, a tak je najväčším mestom podľa rozlohy a obyvateľstva, ale najmenším okresom. Napriek tomu oblasti Eston, Grangetown, Normanby, Ormesby a South Bank v susednom okrese (borough) Redcar and Cleveland patria do aglomerácie Middlesbrough.

Severovýchodne od mesta leží ústie rieky Tees s piesočnými plážami a niekoľko kilometrov južne leží hranica Národného parku North York Moors.

Teesport, tretí najväčší prístav v Spojenom Kráľovstve, leží 5 km na východ a Durham Tees Valley Airport 13 km na západe, blízko Darlingtonu.

Šport[upraviť | upraviť zdroj]

Osobnosti mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]