Moatvaré

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Moatvaré
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Dinornithiformes
Bonaparte, 1853
Synonymá
moa
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Moatvaré alebo moa (lat. Dinornithiformes) alebo moaovité v širšom zmysle (lat. Dinornithidae sensu lato) je taxón (rad a/alebo čeľaď) bežcov. Všetky rody z taxónu sa po slovensky volajú moa a všetky (prípadné) čeľade z taxónu sa po slovensky volajú moaovité.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Boli to obrie nelietavé vtáky, ktoré žili na Novom Zélande. Na rozdiel od ostatných bežcov nemali krídla. Z pätnástich druhov odlišných veľkosťou je najznámejší Dinornis robustus a Dinornis novaezelandiae, ktorí dosahovali výšku asi 3,6 m a váhu 250 kg. V lesnom ekosystéme Nového Zélandu patrili k dominantným bylinožravcom. Hlavnú súčasť ich potravy tvorili listy, vetvičky a ovocie.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1839 získal obchodník a nadšenec histórie prírody John W. Harris od jedného z Maorov neobvyklú kosť nájdenú na riečnom brehu. Harris tento 15 cm dlhý úlomok ukázal svojmu strýkovi Johnovi Rule, sydneyskému chirurgovi, ktorý ju následne poslal Richardovi Owenovi. Ten v tom čase pracoval v chirurgickej spoločnosti v Londýne. Owen o náleze informoval biológov, anatómov a paleontológov Britského múzea.

Owen strávil skúmaním kosti takmer štyri roky. Predpokladal, že išlo o úlomok stehennej kosti veľkého zvieraťa, bola však nezvyčajne ľahká a netypicky štruktúrovaná.

Skeptickej vedeckej komunite a verejnosti Owen oznámil, že ide o kosť vyhynutého obrieho vtáka podobného pštrosovi a pomenoval ho Dinornis. Hoci spočiatku so svojou teóriou utŕžil výsmech, neskôr sa vďaka častým nálezom kostrových pozostatkov vtákov Moa na Novom Zélande ukázalo, že sa nemýlil. Kostru Moa sa podarilo aj zrekonštruovať.

Vyhynutie[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci sa predpokladá, že Moa vyhynuli okolo roku 1500, podľa niektorých špekulácií mohlo niekoľko jedincov rodu Megalapteryx didinus prežívať v odľahlých oblastiach Nového Zélandu do 18. či dokonca do 19. storočia. Za jednu z hlavných príčin ich vyhynutia sa v súčasnosti považuje lov a výrub lesov spôsobené Polynézanmi (Maori), ktorí sa na Novom Zélande usídlili o stovky rokov skôr.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

(všetky taxóny sú vyhynuté)

Aktuálny systém:
Rad Moatvaré (moa) (Dinornithiformes) / čeľaď moaovité A (Dinornithidae A):

Staršie systémy:
Moatvaré (moa):

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]