Motolice

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Motolice

Botulus microporus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Trematodes
Rudolphi, 1808
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Motolice alebo staršie cicavice alebo skôr neformálne trematódy (lat. Trematoda) patria do kmeňa ploskavcov. Sú to endoparazity so striedaním hostiteľov – medzihostiteľom býva obyčajne mäkkýš, definitívnym hostiteľom sú zväčša teplokrvné stavovce, u nich dochádza aj k pohlavnému rozmnožovaniu. Majú 2 prísavky – úplne vpredu ústnu a kúsok za ňou brušnú, prichytávaciu (zriedka chýba). Telo je lupeňovité, stlačené. Oči bývajú vyvinuté len u miracídia (invázneho štádia), dospelé motolice sú bez očí.

Príklad životného cyklu[upraviť | upraviť zdroj]

Majú zložité životné cykly, ktoré si demonštrujeme na najznámejšom druhu motolica pečeňová (Fasciola hepatica): Z čreva napadnutej ovce alebo iného kopytníka sa dostávajú vajíčka s trusom von. Vo vode sa vajíčko otvára viečkom a liahne sa z neho miracídium – obrvená invázna larvička, ktorá má 1 pár protonefrídií, 1 očko (vzniklo splynutím dvoch) a vnútri tela zárodočné bunky. Vyhľadáva vodniaky z čeľadě vodniakovité (najmä druh Galba truncatula), v jeho tele stráca brvy a mení sa na nepohyblivú, ale rastúcu sporocystu. V sporocyste sa z každej zárodočnej bunky vyvinie zárodok novej generácie – rédie. Sporocysta praská a zaniká. Pohyblivé rédie zostávajú v tele vodniaka, majú už krátke vakovité črevo a v zadnej časti opäť zárodočné bunky. Z nich sa vyvinú definitívne invázne štádiá – cerkárie, ktoré už majú protonefrídie, rozvetvené črevo i chvostík, pomocou ktorého plávajú. Inštinktívne sa snažia doplávať čo najbližšie k brehu, vyliezajú na vegetáciu a zapuzdrujú sa v adoleskáriu. Konzumáciou rastlinstva s adoleskáriami sa nakazí bylinožravec.

Na Slovensku nás žije asi 200 druhov motolíc, ich presné určenie vyžaduje odborníka. V pečeni oviec a kôz parazituje Dicrocoelium lanceolatum, medzihostiteľom sú slimáky z rodu Helicella. K najväčším druhom patrí motolica veľká (Fascioloides magna), ktorá má až 9 cm a parazituje u dobytka, koní a jeleňov. Medzihostiteľom sú druhy z čeľadě vodniakovité.

Schistostomiáza[upraviť | upraviť zdroj]

Nebezpečnými parazitmi človeka sú druhy z rodu Schistosoma (najmä Schistosoma haematobium), žijú hlavne v teplých krajinách. Vektorom sú slimáky z rodu Bulinus. Ochorenie – schistozomóza sa prejavuje poškodením močového mechúra a môže sa končiť aj smrťou. Ide o druhé najvýznamnejšie parazitárne ochorenie človeka po malárii – ročne na schistozomózu zomiera asi 1 milión ľudí. Druhy z čeľade Schistosomidae sú (na rozdiel od ostatných motolíc) gonochoristi. U nás žije napr. Bilharziella polonica, endoparazit kačíc.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Motolice
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Motolice

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]