Ploskavce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ploskavce
Haeckel Platodes.jpg
Ploskavce z Artforms of Nature od Ernsta Haeckela, 1904
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Plathelminthes
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ploskavce (zriedkavo ploché červy, ploské červy, červy ploché, červy ploské, zastarano hlísty ploské; lat. Plathelminthes, staršie Platyhelminthes) sú kmeň špirálovcov, skupiny kmeňov prvoústovcov. Sú to podlhovasté až výrazne predĺžené dorzoventrálne sploštené živočíchy na povrchu s obrveným epitelom, ktorý má u voľne žijúcich pohybovú funkciu. Parazity majú pevnú kutikulu. Pod kožou je systém epiteliálnych a parenchymatóznych hladkých svalov, ktorý tvorí podkožný svalový vak; pod ním je riedke mezenchýmové tkanivo.

Tráviaca sústava[upraviť | upraviť zdroj]

Tráviaca sústava je jednoduchá uzavretá, u parazitov čiastočne až úplne redukovaná (pásomnice). Aj u ploskavcov sa zvykne označovať ako gastrovaskulárna sústava; táto plní funkcie už len tráviacej a obehovej sústavy, pretože vylučovanie zabezpečujú protonefrídie. Trávenie je intracelulárne, parazity prijímajú potravu osmoticky.

Nervová sústava[upraviť | upraviť zdroj]

Nervová sústava je pásová – z okolohltanovej obrúčky vybiehajú smerom do tela nervové pásy. Z receptorov pozorujeme iba statocystu a ploché oči, u parazitov sú redukované.Nachádza sa v strede brušnej časti.

Rozmnožovanie a vývin[upraviť | upraviť zdroj]

hermafrodity, rozmnožovacia sústava je objemná a zložitá, najmä u parazitov. Spermie ploskavcov majú dva bičíky, čo je výnimočný jav v živočíšnej ríši. Vývin je priamy (Triclada), alebo cez jednoduché trochoforoidné larvy, označované často ako Müllerova a Götteho larva (morské Turbellaria). Parazity majú zložité životné cykly s veľmi špecializovanými larválnymi štádiami.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Kmeň sa tradične rozdeľoval na 3 triedy: Turbellaria, Trematodes a Cestodes. Moderný systém ich delí do dvoch podkmeňov s až šiestimi triedami. Zatiaľ je známych asi 7 500 druhov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]