Ploskulicovce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ploskulicovce
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Turbellariomorpha
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ploskulicovce (Turbellariomorpha) sú podkmeň ploskavcov. Sú to voľne žijúce ploskavce bez prichytávacích zariadení (prísaviek alebo háčikov), na povrchu tela je obrvený epitel. Podkmeň je obyčajne stotožňovaný s tradične chápanou triedou ploskulí (Turbellaria). Je ich asi 1 000 druhov, skupina je však málo preskúmaná, preto skutočný počet druhov bude určite vyšší.

Systematika[upraviť | upraviť kód]

V starších systémoch, ale aj v mnohých publikáciách novšieho dáta sú ‘vyššie’ ploskule (t. j. ploskule okrem bývalého radu Acoela, ktorý má dnes status samostatného kmeňa;) rozdeľované do štyroch radov podľa stavby čreva a polohy ústneho otvoru:

  1. Ústa sú terminálne
    1. črevo je jednoduché rúrkovité (Rhabdocoela)
    2. črevo je na konci vačkovito rozšírené (Alleocoela)
  2. Ústa sú posunuté na ventrálnu stranu
    1. črevo sa rozdeľuje na 3 vetvy (1 smeruje k hlave, 2 dozadu), ktoré sa ďalej vetvia Tricladida
    2. črevo sa vetví v zložitý systém vyliačenín a kanálikov (Polycladida)

Táto klasifikácia sa však z pohľadu modernej systematiky javí byť už zastaraná – rozdelenie triedy na rady podľa jedného znaku (zrejme skôr adaptačného ako pleziomorfného) súčasné systémy už neakceptujú. Nový systém ploskulí (stále neuspokojivo doriešený a zrejme nie konečný) rozdeľuje triedu až do deviatich radov; a to nielen podľa už uvedených znakov, ale aj na základe stavby nervovej sústavy, gonád, hltanu a i.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]