Myrón Malý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Myrón Malý
rehabilitačný lekár a vysokoškolský pedagóg
Narodenie15. apríl 1947 (73 rokov)
Prešov, Slovensko

Prof. MUDr. Myrón Malý, PhD. (* 15. apríl 1947, Prešov) je rehabilitačný lekár a vysokoškolský pedagóg. Pôsobí na Inštitúte fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Piešťanoch.[1] Bol dlhoročným riaditeľom Národného rehabilitačného centra v Kováčovej.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Bratislave a lekárske vzdelanie získal na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Vedeckú hodnosť PhD. získal v roku 1995 na Lekárskej fakulte UK v Bratislave, vedecko-pedagogickú hodnosť docent v roku 2000 a profesor v roku 2009. Ako pedagóg a garant pôsobil na viacerých vysokých školách a univerzitách (Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity, Katedre fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Slovenskej zdravotníckej univerzity, Fakulte zdravotníctva SZU v Banskej Bystrici či Lekárskej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci.), no tiež v špecializovaných komisiách Ministerstva zdravotníctva SR. Zúčastnil sa viac ako 125 konferencií a kongresov a bol školiteľom a oponentom množstva prác. Je tiež autorom rozsiahlej publikačnej činnosti, vrátane knižných publikácií, monografií, učebníc, či iných vedeckých prác.

Pôsobil ako lekár v Uliči, neskôr sa po nehode ako pacient dostal do Rehabilitačného ústavu v Hrabyni, kde ho zaujal odbor fyzioterapie. Zamestnal sa v danom zariadení a pôsobil tam 8 rokov. Získané vedomosti a skúsenosti zúžitkoval po roku 1986 počas dokončovania prác a rozbehu Rehabilitačného liečebného ústavu v Kováčovej, kde pôsobil ako dlhoročný riaditeľ. Zaslúžil sa o rozvoj a zvýšenie kreditu zariadenia, ktoré je špecializovaným štátnym zariadením na liečbu poúrazových a pooperačných stavov. Dlhodobo presadzuje komplexnú rehabilitáciu a veľký dôraz kladie na rozvoj osobnosti ako celku a jej návrat do života bez ohľadu na závažnosť postihnutia.

Ocenenia[upraviť | upraviť kód]

Je držiteľom viacerých ocenení.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Inštitút fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie UCM v Trnave [online]. ifblr-old.ucm.sk, [cit. 2017-06-16]. Dostupné online.
  2. KONÍK, Juraj; REHÁK, Oliver. Kiska vyznamenal Gombitovú, Kubišovú, Kronera, ľudí Novembra aj tých, čo museli zo Slovenska odísť. dennikn.sk (Bratislava: N Press), 2018-01-01. Dostupné online [cit. 2018-01-01]. ISSN 1339-844X.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Kováčovský občasník (občasník zo života obce Kováčová): číslo 2/2014, s. 7, ISSN 1339-0635
  • Rozhovor s M. Malým