Nákladný prístav (Bratislava)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zimný prístav v Bratislave, remorkér Šturec a panoráma novobudovaných štvrtí
Zimný prístav v Bratislave nové štvrte (Panorama City, Sky park)

Nákladný prístav je prístav v Bratislave na rieke Dunaj. Tvoria ho tri časti Zimný prístav, Pálenisko a Lodenica. Prístav je využívaný na prekládku tovarov medzi prostriedkami železničnej, cestnej a vodnej dopravy. Má priame napojenie na dopravnú infraštruktúru a tým aj ekonomiku Slovenska a susedných štátov Česka, Rakúska a Maďarska.

V prístave je možné realizovať preklady: hromadných tovarov, kusových tovarov, feromateriálov, tekutých tovarov, ťažkých a nadrozmerných tovarov. Prístav umožňuje aj Ro-Ro prepravu.

Zimný prístav[upraviť | upraviť kód]

Zimný prístav je pôvodný starý prístav, dnes lokalizovaný medzi mostom Apollo a Prístavným mostom. Tvorí severnú časť celého areálu nákladného prístavu. Výstavba prístavu začala v roku 1897. Má dva prístavné bazény, severný a južný.

Pálenisko[upraviť | upraviť kód]

Prístavný bazén Pálenisko, kontajnerové prekladisko a kontajnerový portálový žeriav (vľavo)

Pálenisko je novšia, stredná časť nákladného prístavu. Leží medzi Prístavným mostom a Malým Dunajom. Táto časť bola budovaná v rokoch 1975 – 1983. Má jeden prístavný bazén a kontajnerové prekladisko. Kontajnerový terminál je trimodálny t.j. umožňuje preklad medzi železničnou nákladnou, cestnou nákladnou a riečnou vnútrozemskou dopravou. Rozloha terminálu je 24 000 m2, skladová kapacita 1 400 TEU.

V tejto časti sa nachádza aj prekladací terminál pre tekuté tovary. Slúži na prekládku ropných produktov spoločnosti Slovnaft cez produktovod z rafinérie priamo do plavidiel bez potreby medziskladovania. Je možná tiež prekládka železničná cisterna – tankové plavidlo.

V južnej časti prístavného bazéna je možná prekládka a skladovanie ťažkých a nadrozmerných zásielok do hmotnosti 560 – 600 ton, resp. do priemeru/výšky 10 m alebo dĺžky nákladového priestoru plavidla 60 m. V tejto časti je tiež rampa pre Ro-Ro prepravu (nájazdom a výjazdom po vlastnej osi). Umožňuje prepravovať kolesovú techniku vrátane poľnohospodárskej a tovary na kolesových nosičoch do celkovej hmotnosti 60 ton. Kapacita nakládky je 400 a viac osobných automobilov za smenu.

Lodenica[upraviť | upraviť kód]

Prístavný bazén Lodenica, v pozadí budova a rampa pre spúšťanie lodí

Lodenica je najjužnejšia časť prístavu, zo severu ohraničená Malým Dunajom. Bola budovaná v rokoch 1975 – 1983. Slúži ako opravovňa lodí a v bazéne je aj opravárenská základňa Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Prístav Bratislava [online]. portslovakia.com, [cit. 2017-08-09]. Dostupné online.
  • Slovenská plavba a prístavy [online]. spap.sk, [cit. 2019-09-07]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Súradnice: 48°08′14″S 17°08′14″V / 48,137167°S 17,137297°V / 48.137167; 17.137297