Preskočiť na obsah

Nicholas Sparks

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nicholas Charles Sparks
americký spisovateľ
americký spisovateľ
Narodenie31. december 1965 (58 rokov)
Omaha, Nebraska, USA
Odkazy
Webstránkanicholassparks.com
CommonsSpolupracuj na Commons Nicholas Sparks

Nicholas Charles Sparks (* 31. december 1965, Omaha, Nebraska, USA) je americký spisovateľ, autor mnohých celosvetovo úspešných románov. 10 z nich boli použité ako predlohy k úspešným filmom. V jeho tvorbe majú významné miesto témy ako kresťanstvo, láska, tragédia a osud. Doteraz vydal 14 románov, ktoré majú obvykle romantickú formu a hlavné postavy sa v nich spravidla nedočkajú happy endu v bežnom slova zmysle.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Omahe v Nebraske ako prostredný z troch detí profesora Patricka Michala Sparksa a jeho ženy Jill Emmy Marie Sparksovej. Má ešte staršieho brata Michaela Earla (* 1964), sestra Danielle (* 1967 - † 2000), ktorá zomrela na leukémiu, mu bola inšpirácou na vytvorenie hlavnej postavy románu Nezabudnuteľná cesta.

V mladosti sa rodina často sťahovala zo štátu do štátu. Sparks študoval na Bella Vista High School, ktorú ukončil ako valedictorian (primus ročníka), potom sa stal študentom katolíckej University of Notre Dame (1984). Dosť času venoval športu, konkrétne atletike, v roku 1985 jeho tím vytvoril doteraz platný rekord školy v štafete na 4 x 800 metrov. Štúdium finančníctva ukončil s vynikajúcim prospechom v roku 1988. V roku 1988 sa Sparks počas jarných prázdnin stretol s Cathy Cole z New Hampshire, v júli 1989 sa vzali a potom žili v Sacramente v Kalifornii. V nasledujúcich rokoch Sparks vyskúšal celý rad povolaní. V roku 1993 sa rodina presťahovala do New Bernu, kde napísal svoj prvý publikovaný román The Notebook (1996). V súčasnosti stále žije v New Berne s manželkou a piatimi deťmi: tromi synmi (Miles Andrew, Ryan Cote a Landon) a dvoma dcérami-dvojčatami (Lexie Danielle a Savannah Marin). Sparks prispieva do národnej a miestnej charity a podieľa sa na programe kreatívneho písania University of Notre Dame.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Svoj prvý, nikdy nepublikovaný román The Passing, napísal Sparks v roku 1985, počas štúdia na Notre Dame. Druhý román, The Royal Murders, (tiež nikdy nepublikovaný) napísal v roku 1989. Ďalší román The Notebook, z roku 1994 zaujal literárnu agentku Theresu Parkovú, ktorá zariadila jeho vydanie v Time Warner Book Group. Keď v októbri 1996 vyšiel, zaznamenal obrovský úspech - prvý týždeň viedol rebríček bestsellerov v New York Times a úspech sa dostavil aj na medzinárodnej scéne.

Sparks, ktorého jeho prvý román finančne dokonale zabezpečil, sa potom oddal literárnej tvorbe a napísal mnoho ďalších, medzinárodne veľmi úspešných bestsellerov. Jeho tvorba je preložená do viac ako 35 jazykov, vrátane slovenčiny (pozri zoznam publikovaných diel). Podľa námetov troch jeho románov vznikli celovečerné filmy, ktoré dohromady zarobili viac ako štvrť miliardy dolárov.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]