Nikolaj Ivanovič Vavilov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nikolaj Ivanovič Vavilov
Nikolaj Ivanovič Vavilov
Narodenie25. november 1887
Moskva
Úmrtie26. január 1943 (55 rokov)
Saratov
Profesiagenetik, botanik
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Nikolaj Ivanovič Vavilov

Nikolaj Ivanovič Vavilov (* 25. november 1887, Moskva – † 26. januára 1943, Saratov) bol ruský genetik, botanik, autor učenia o svetových centrách pôvodu kultúrnych rastlín.

Organizátor a vedúci vedeckých expedícií do rôznych častí sveta, počas ktorých objavil miesta pôvodu viacerých kultúrnych rastlín. Na základe týchto poznatkov prišiel s teóriou o svetových centrách pôvodu kultúrnych rastlín. Doložil učenie o imunite rastlín a objavil zákon homologického radu v dedičnej variácii organizmov. Významne prispel k rozvoju náuky o druhoch. Pod jeho vedením bola zozbieraná najväčšia zbierka semien kultúrnych rastlín. Položil základy systému štátneho testovania odrôd kultúrnych plodín. Formuloval princípy rozvoja poľnohospodárskych vied v ZSSR a vytvoril sieť výskumných inštitúcií v tejto oblasti.

Zahynul v období stalinských represií. Na základe vykonštruovaného obvinenia bol v roku 1940 zatknutý a v roku 1941 odsúdený na trest smrti zastrelením, ktorý však bol následne zmenený na 20 rokov väzenia. Zomrel vo väzení v meste Saratov. V roku 1955 bol posmrtne rehabilitovaný.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]