Northampton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Radnica

Northampton je mesto v Anglicku. Nachádza sa v centrálnej časti Anglicka, v okrese Northamptonshire v regióne East Midlands. Leží na rieke Nene, asi sto kilometrov na sever od Londýna a 80 kilometrov juhovýchodne od Birminghamu. V roku 2011 malo 212 500 obyvateľov.

Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 914 (pod názvom Ham tune). V stredoveku bolo dôležitým mestom, lebo na tunajšom hrade sa občas zdržiaval kráľ a pravidelne tu zasadal anglický parlament. Bol tu tiež väznený Tomáš Becket. V rokoch 1264 a 1460 sa v meste odohrali významné bitky. Bolo však poničené najmä počas anglickej občianskej vojny (Northampton sa postavil na stranu parlamentu proti kráľovi) a potom počas veľkého požiaru roku 1675. Z bezvýznamnosti povstalo až na začiatku priemyselnej revolúcie, kedy sa stalo centrom obuvníctva a kožiarstva.

Pôvodný slávny hrad sa nezachoval, ako silne zničený ustúpil na začiatku novoveku železnici. Najstaršou stavbou v meste a najväčšou pamätihodnosťou je tak Holy Sepulchre, normanská rotunda z roku 1100. Ide o najväčšiu a najzachovalejšiu rotundu v Anglicku.

V roku 1261[1] bola založená univerzita, University of Northampton. Založil ju kráľ Henrich III.

V meste sídli prvoligový rugbyový klub Northampton Saints.

Osobnosti mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Arthur F. Leach. Educational Charters and Documents 598 to 1909. [s.l.] : [s.n.]. [Cit. 2013-08-13]. Dostupné online. ISBN 978-1-108-01016-0. S. 158–.
  2. SCOTT, Sophie. Team's celebration with German 'twin' [online]. Northampton Hearld and Post. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Northampton

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Northampton na českej Wikipédii.