Objekt ľahkého opevnenia vzor 37

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ropík na území Česka
Atypický objekt v Hlohovci v okrese Břeclav.

Objekt ľahkého opevnenia vzor 37 alebo ľudovo Ropík (čes. Řopík) je typ železobetónového objektu ľahkého opevnenia budovaného v rámci výstavby česko-slovenského opevnenia štátnej hranice. Ľudové označenie Ropík, resp. Řopík, vzniklo odvodením od skratky Riaditeľstva opevňovacích prác (skrátene ROP/ŘOP), ktoré výstavbu týchto objektov riadilo a zadávalo externým stavebným firmám.

Výstavba[upraviť | upraviť zdroj]

Objekty tohto typu sa stavali v rokoch 19361938 ako súčasť opevnenia hranice Česko-Slovenska s Nemeckom, Rakúskom, Poľskom a Maďarskom. Nahradili objekty ľahkého opevnenia vzor 36, ktoré sa používali na začiatku výstavby opevnenia v rokoch 1935 a 1936.

Objekty vzoru 37 boli spočiatku postavené v sudetonemeckej oblasti v Česku. Ďalšie neskôr vytvorili vnútrozemské obranné línie  – Liběchovská priečka, Pražská čiara a Vltavská čiara. Na Slovensku boli stavané na úseku od Štúrova paralelne so štátnou hranicou s Maďarskom až po Čop. Línia pokračovala ďalej územím Podkarpatskej Rusi popri rieke Tisa až po mesto Sevľuš, kde dosiahla hraničnú čiaru s Rumunskom.

Veľká časť vybudovaného opevnenia bola v dôsledku Mníchovskej dohody a Viedenskej arbitráže odstúpená v prospech Nemecka a Maďarska. Množstvo objektov bolo na príkaz okupačných správ zničených, aby neslúžili prípadnému odboju.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]