Ondrej III. (Uhorsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Ondrej III.)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ondrej III.
Ondrej III.
Ondrej III.
Narodenie1265
Uhorsko
Úmrtie14. január 1301 (36 rokov)
Uhorsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ondrej III.

Ondrej III. (maď. III. András) (1265 – 14. január 1301) bol v rokoch 1290 – 1301 kráľ Uhorska.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Rodičia: Štefan, syn Ondreja II., uhorského kráľa a Tomasina Morosiniová, bohatá patricijka z Benátok

Manželky: Fenena Piastovská, dcéra kujavského kniežaťa, Agneša Habsburská, nemecká princezná

Dieťa: Alžbeta

Nástup na trón[upraviť | upraviť zdroj]

S jeho korunováciou na trón nikto nerátal. Bol synom Štefana, ktorý sa narodil až po smrti svojho otca, uhorského kráľa Ondreja II, takže jeho legitimita bola často spochybňovaná. Situácia, ktorá v Uhorsku nastala po zavraždení Ladislava IV. Kumánskeho si vyžadovala rýchle riešenie. Uchádzači o trón boli totiž traja. Okrem Ondreja neapolskí Anjouovci žiadali trón pre Karola Martela, kandidátom bol tiež cisár Svätej ríše rímskej Rudolf I. Habsburský. Uhorská šľachta sa takmer jednomyseľne vyslovila za Ondreja. S pomocou matky sa vďaka rôznym machináciám a zákulisným ťahom dokázal zbaviť kráľovských protivníkov. Z uhorskej šľachty mu najviac problémov robila rodina Kyseckých, ktorým vyhlásil vojnu.

Karol Róbert[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže uhorskej šľachte sa postupne prestávala páčiť zahraničná politika kráľa, ktorý sa zapojil do boja o korunu Svätej ríše rímskej na strane Habsburgovcov, čoraz reálnejšou sa stávala výmena na tróne. Šubičovci, Frangepanovci, Baboničovci i pápež otvorene začali podporovať nároky Karola Róberta z Anjou na trón.

Konflikt sa vyostril po tom, čo do Uhorska prišiel v roku 1300 samotný Karol Róbert. Ondrej zrejme dúfal, že ho urovná diplomatickou cestou. Tento plán mu však nevyšiel.

Smrť[upraviť | upraviť zdroj]

14. januára 1301 zomrel dodnes nevysvetlenou smrťou, ktorá prišla vhod všetkým jeho odporcom, takže sa často objavujú narážky o možnej otrave. Ondrejom III. vymiera po meči dynastia Arpádovcov. Za jeho nástupcu zvolila šľachta českého kráľa Václava III. z rodu Přemyslovcov, ktorý v Uhorsku vládol pod menom Ladislav V.


Ondrej III.
Vladárske tituly
Predchodca
Ladislav IV.
kráľ
12901301
Nástupca
Ladislav V. = Václav