Oslobodenie svätého Petra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Oslobodenie svätého Petra

Základné informácie
AutorRaffael
Rok1514
Technikafreska
Rozmery? × 660 cm
GalériaVatikánske múzeá, Vatikán

Oslobodenie svätého Petra (tal. La liberazione di San Pietro) je názov fresky namaľovanej renesančným umelcom Raffaelom v miestnosti zvanej Stanza di Eliodoro v Apoštolskom paláci vo Vatikáne.

V tejto sugestívne ladenej freske Raffael vyjavil svoju predstavu príbehu, ktorý zachytávajú Skutky apoštolov v 12. kapitole, veršoch 6 - 10:

6 V tú noc, keď Herodes mal dať predviesť Petra, spal tento medzi dvoma žoldniermi, zviazaný dvoma reťazami, a strážnici strážili väzenie predo dvermi.
7 A hľa, zjavil sa anjel Pánov a svetlo ožiarilo miestnosť. (Anjel) udrel Petra do boku a zobudil ho hovoriac: Vstaň, rýchlo! A okovy spadli mu z rúk.
8 I povedal mu anjel: Opáš sa a obuj! Urobil tak. Anjel hovoril (ďalej): Prehoď si plášť a nasleduj ma!
9 I vyšiel a nasledoval ho; ale nevedel, že je to skutočnosť, čo sa deje skrze anjela; myslel si, že vidí videnie.
10 Ako prešli prvú stráž, aj druhú a prišli k železnej bráne, ktorá viedla do mesta, otvorila sa im sama. A keď vyšli a prešli prvou ulicou, anjel hneď odstúpil od neho.

Zo stropu žalára, pred tvár starca prikovaného železnými reťazami medzi dvoma strážcami, zniesol sa v temnote noci anjel, svojim svetlom zalievajúci útroby kobky. Z Petrovej tváre sa zračia pochybnosti, či je to sen, či skutočnosť. Stráže, prebudené žiarou a hrmotom železných mreží, posmeľujú sa pri plnení strážnych povinností.

Udalosť sa podľa Skutkov apoštolov odohrala za vlády kráľa Agrippu I. Veľkého, ktorý Petra uväznil a odsúdil na smrť za šírenie kresťanstva. Freskou chcel Július II. osláviť vysvätenie baziliky San Pietro in Vincoli v roku 1512, svojho titulárneho kostola, kde ako svätú relikviu uchovávajú časť Petrových okovov.

Svätý Peter má na freske portrétne črty Júliusa II. Jeho situácia ako väzňa symbolicky predstavuje pozíciu ohrozenej cirkvi, ktorú anjel ako Boží vyslanec zachraňuje.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Autoportrét
Autoportrét
Prehľadný zoznam diel Raffaela
pozri

Zoznam Raffaelových diel
  • kol. autorov, Muzea Watykanu, Arkady, Warszawa, 1983, ISBN 83-213-3144-0
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Deliverance of Saint Peter na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]