Osmonoh gigantický

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
osmonoh gigantický
Enteroctopus dolfeini.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Enteroctopus dofleini
Wülker, 1910
Synonymá
chobotnica veľká, chobotnica obrovská
Enteroctopus dofleini Range.svg
Výskyt osmonoha gigantického.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Osmonoh gigantický (iné názvy: chobotnica veľká, chobotnica obrovská; lat. Enteroctopus dofleini) patrí medzi mäkkýše (Mollusca). Spolu s kalmármi patrí k najväčším mäkkýšom a najväčším a najinteligentnejším bezstavovcom. Žije vo väčších hĺbkach. V staroveku a stredoveku existovalo veľa legiend o tom, ako obrovská chobotnica napadla loď.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Osmonoh gigantický narastá do dĺžky 3 - 5 m a váži 10 - 50 kg. Plazí sa po dne pomocou dlhých, prísavkami pokrytých ramien. Úkryt vyhľadáva v koraloch, pod balvanmi a v puklinách. Dožíva sa 4 roky.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Žije na severnom okraji Tichého oceánu, od Japonska po Aleutské ostrovy a južne po Kaliforniu.

Správanie[upraviť | upraviť zdroj]

V ohrození mení farbu alebo vypustí oblak „atramentu“, ktorý ju zahalí. Mladé jedince si vyhrabávajú diery pod kameňmi, v piesku alebo štrku, kde nachádzajú útočisko pred predátormi - tuleňmi, morskými vydrami, žralokmi a veľkými rybami.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Osmonoh gigantický loví potravu hlavne v noci, živí sa predovšetkým krabmi a homármi, ako aj inými kôrovcami a mäkkýšmi, menšími chobotnicami a rybami, no obľubuje aj žraloky. Potravu často konzumuje vo svojom úkryte, pričom prázdne schránky a iné nestrávené zvyšky koristi hromadí pred vchodom.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Osmonohy žijú väčšinou samotársky život, s výnimkou obdobia rozmnožovania. Samec dopraví balík spermií, dlhý až jeden meter, do plášťovej dutiny samice pomocou špeciálne modifikovaného ramena. Samica kladie tisíce vajíčok do dier na dne a stráži ich až do vyliahnutia, čo trvá 5 až 8 mesiacov v závislosti od teploty vody. Ustavične ich polieva prúdom vody zo svojho sifónu a čistí ich ramenami od parazitov. Po celý ten čas neprijíma potravu a krátko po narodení potomstva hynie.

Liahnutie mláďat[upraviť | upraviť zdroj]

Pri liahnutí im matka pomáha dostať sa von z diery, odkiaľ plávajú k hladine. Prvé mesiace svojho života strávia medzi planktónom na hladine, potom sa presúvajú ku dnu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • BURNIE, David; KOVÁČ, Vladimír, a kol. Zviera: Obrazová encyklopédia živočíšnej ríše. Bratislava : Ikar, 2002. ISBN 80-551-0375-5.