Pálkova vila

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 20:53, 2. február 2016, ktorú vytvoril Pe3kZA (diskusia | príspevky) (Poloha)

Pálkova vila je vila v Liptovskom Mikuláši na Školskej ulici. Autorom je československý architekt Vladimír Karfík.

Situácia

Vila Ing. Pálku nachádzajúca sa na Školskej ulici v Liptovskom Mikuláši stojí na nároží uprostred parcely obklopená veľkou záhradou.

Vonkajší opis budovy

Dvojposchodová vila s tradičnou murovanou konštrukciou vyniká v okolitej zástavbe, od ktorej sa odlišuje jednak plochou strechou, neomietnutým režným murivom a hlavne funkcionalistickým hmotovým prevedením. Do domu sa vstupuje v strede dlhého priečelia . Nad vstupom je arkier s rohovým oknom.

Dispozičné a materiálovo-hmotové riešenie

Dispozičné riešenie sa odvíja okolo centra, jadra pôdorysu, z ktorého vybiehajú jednotlivé krídla budovy s jednou miestnosťou. Na južnej strane sa nachádza obývacia spoločenská miestnosť s kozubom otvorená smerom k terase. Severné krídlo pôsobí rozdrobenejšie, ale v skutočnosti efektívne prepája kuchyňu s jedálňou a ostatnými priestormi pre služobníctvo. Obslužné krídlo je ukončené garážou, ktorej zadná stena je oblúkovo ukončená. Zuborez nachádzajúci sa na objekte súvisí s dnes už neexistujúcou drevenou pergolou nachádzajúcou sa nad obývacou izbou.

Preklad je výtvarne priznaný odlišným uložením režného muriva. Typicky slovenská maniera z tohto obdobia je hrubo opracovaný travertínový sokel, ktorý pripútava objekt k zemi. Strechy jednotlivých objemov lemuje korunná rímsa z bielej omietky, ktorá ich jasne ohraničuje v priestore.

Funkcia

Pálkova vila už dávno ustúpila svojej pôvodnej funkcii na bývanie. V minulosti boli jej priestory využívané ako materská škôlka, neskôr Centrum pre liečbu drogovo závislých a Pedagogicko - psychologické centrum. V súčasnosti je po navrátení majiteľovi nevyužívaná a opustená.

Vplyvy na dielo

Karfík vypracoval projekt v roku 1938 v Zlíne. Keďže vo vojnových rokoch akákoľvek výstavba stagnovala a brzdila, realizácia sa uskutočnila až v roku 1944. Znalosti zásad funkcionalistickej – racionálnej architektúry Le Corbusiera a princípov organickej achitektúry, ktorú presadzoval Frank Lloyd Wright naplno uplatnil aj pri projektovaní vily Ing. Pálku.

Mimo výtvarnosti je cítiť vplyvy Frank Lloyd Wrighta aj čo sa týka dispozičného riešenia. Pôdorys trochu pripomína Wrightove prérijné dispozície. Tento typ pôdôrysu je charakteristický existenciou akéhosi centra pôdorysu, prípadne kompaktnejšieho jadra, z ktorého vybiehajú jednotlivé krídla budovy s jednou miestnosťou.

Dispozičné riešenie vybiehajúcich krídel sa verne odráža aj v hmotovej skladbe. Na rozdiel od Frank Lloyd Wrighta však nepoužíva plytké ploché strechy konzolovite prečnievajúce do exteriéru, ale typicky európske, le corbusiérovsky ploché. Z celej hmotovej skladby cítiť le corbusierovskú škatuľkovitosť.

Použitá literatúra

  • Dulla M., Moravčíková H.: Architektúra Slovenska v 20. storočí, Slovart, Bratislava 2002

Súradnice: 49°05′07″S 19°37′06″V / 49,085183°S 19,618224°V / 49.085183; 19.618224