Pätnásťročný kapitán

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pätnásťročný kapitán
Un capitaine de quinze ans
'Dick Sand, A Captain at Fifteen' by Henri Meyer 001.jpg
Obálka francúzskeho vydania

Autor Jules Verne
Pôvodný jazyk francúzsky
Krajina vydania Francúzsko
Nakladateľstvo originálneho vydania Pierre-Jules Hetzel
Dátum 1. vydania originálu 15. december 1878
Ilustrátor originálneho vydania Henri Meyer
Literárny žáner dobrodružný román
Slovenské vydania knihy

Pätnásťročný kapitán (1878, Un capitaine de quinze ans) je slávny dobrodružný román francúzskeho spisovateľa Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). Okrem množstva znalostí z entomológie, námorníctva a prírodopisu Afriky, román poukazuje na hrôzy obchodu s otrokmi v druhej polovici 19. storočia.

Obsah románu[upraviť | upraviť zdroj]

Pätnásťročný kapitán, pôvodné ilustrácie Henriho Meyera.

Román sa odohráva v roku 1873 a rozpráva dobrodružný príbeh o pätnásťročnom plavčíkovi americkej veľrybárskej lodi Pútnik Dickovi Sandovii. Dick bol ako nemluvňa nájdený na ulici v New Yorku a bol vychovaný majiteľom lode, sanfraciským lodiarom Weldonom, ktorý ho bral ako svoje vlastné dieťa.

Pútnik pod vedením kapitána Hulla plával z neúspešného lovu veľrýb z južných častí Tichého oceánu späť do San Francisca. V Aucklande na Novom Zélande vyzdvihol ešte pani Weldonovú, ženu majiteľa lode, a jeho syna Jacka (oboch tu musel pán Weldon pred časom zanechať kvôli Jackovej chorobe). Ďalšími cestujúcimi sa stali černoška Nan, opatrovateľka malého Jacka, bratranec Benedikt (čo bol vzdialený príbuzný Weldona a vášnivý entomológ) a Negoro, zamĺknutý portugalský lodný kuchár, o ktorom toho nikto veľa nevedel. Pri plavbe zachránil Pútnik z nájdeného vraku ešte päť černochov, medzi nimi siláka Herkula, a tiež psa Dinga, ktorý z neznámych dôvodov Negora nenávidel.

Po nejakom čase postihla loď Pútnik katastrofa. Celá posádka lode vrátane kapitána Hulla zahynula pri love na veľrybu, ktorá chránila svoje mláďa. Dick ako jediný zvyšný námorník, je nútený sa ujať riadenie lode. Netuší však, že majú na lodi zločinca. Jednej noci vloží Negoro tajne pod kompas magnet a ostatné navigačné prostriedky pokazí. Pretože je Dick Sand príliš mladý na výpočty podľa hviezd, pláva loď zlým smerom. Nakoniec je loď v hroznej búrke ťažko poškodená a cestujúci sú nútení pri neznámom brehu Pútnika opustiť. Druhý deň zistia, že Negoro zmizol, a stretávajú v džungli muža menom Harris. Ten sa im predstaví ako starší Američan a scestovaný lovec a oznámi im, že sú v Bolívii. Ďalej im sľúbi, že ich zavedie do haciendy San Felice svojich priateľov a poskytne im všetku pomoc,

Po niekoľkých dňoch pochodu do vnútrozemia, keď mali prejsť dlhú cestu k haciende, začínalo byť Dickovi divné, prečo v okolí Ánd, ako túto oblasť označil Harris, nerastú kaučukovníky a nevyskytujú sa tu kolibríky po ktorých toľko túžil malý Jack. Keď sa mu Harris snažil nahovoriť, že vidia pštrosa miesto žirafy, a keď zbadal hrochov a počul rev leva, začínalo mu pomaly dochádzať, že sú v Afrike, a že Harris musel byť s Negorom dohovorený. Iba bratranec Benedikt je nadšený objavom afrických druhov hmyzu v Južnej Amerike.

Potom čo Harris utečie sú všetci zajatí miestnymi domorodcami, rozdelení a odovzdaní do otrokárskej karavány. Úbohá Nan cestou zahynie (ako ostatne väčšina zajatých černochov). Jediný, komu sa podarí utiecť, je Herkules so psom Dingom. Keď dorazí do Kazondu, centra obchodu s otrokmi, dozvedá sa Dick od Harissa, že pani Weldonová a Jack sú mŕtvi. V hneve Harrisa zabije a je Negorom odsúdený na smrť. Pani Weldonová sa zatiaľ, spolu s bratrancom Benediktom a Jackom, schovávala v jednej osade, pretože Negoro chcel za nich získať od pána Weldona výkupné.

Jedného dňa, po dlhých a na to obdobie nezvyčajných dažďoch, dorazil do osady slávny šaman, aby tieto

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Patnáctiletý kapitán na českej Wikipédii.