Pamír

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fotografia vrchola Ismail Samani (vtedy známeho ako Vrchol komunizmu) z roku 1989.

Pamír (čín. Pcha-mi-er, tadž. Помир, Pomir) je rozsiahla horská sústava v Tadžikistane, Číne a Afganistane. Spája Hindúkuš, Karakoram, Kchun-lun a Ťanšan. Rozloha asi 120 000 km², dĺžka 500 km, šírka do 400 km. Masív sa vyzdvihol počas alpínsko-himalájskeho vrásnenia. Sú tu časté zemetrasenia. Najvyšší vrch je Kungur (Kung-ke-er-šan) v Kašgarskom chrbáte, vysoký 7 649 m (7 719 m). Kašgarský chrbát sa často priraďuje k pohoriu Kchun-lun a ako najvyšší vrch Pamíru sa potom uvádza Štít Ismaila Samaniho (7 495 m).

Rozdelenie[upraviť | upraviť zdroj]

Západný Pamír[upraviť | upraviť zdroj]

Západný Pamír sa rozkladá v Tadžikistane, okrajovo zasahuje do Kirgizska (Zaalajský chrbát). Má typický alpínsky charakter. Vrchy sú väčšinou strmé, ostré, jednotlivé masívy sú oddelené hlbokými dolinami. Sú tu tri vrchy vyššie, ako 7 000 m. Je mohutne zaľadnený, zaľadnená plocha dosahuje 8 000 km². Najvýznamnejšie ľadovce sú: Fedčenkov ľadovec, ľadovec Garmo, ľadovec Fortambek, Jazgulenský ľadovec a i. Podnebie je vlhké, v nižších polohách je pestrá flóra a fauna.

Niektoré horské chrbty:

Východný Pamír[upraviť | upraviť zdroj]

Východný Pamír leží v Tadžikistane, čiastočne v Číne. Od Západného Pamíru sa výrazne odlišuje. Vrchy sú nižšie (iba miestami presahujú 6 000 m) a pomerne málo zaľadnené. Východný Pamír má tvar pustej náhornej plošiny, podnebie je suché a drsné, flóra a fauna chudobná.

Niektoré horské chrbty:

Afganský (Vachanský) Pamír[upraviť | upraviť zdroj]

Vachanský Pamír je južné pokračovanie Východného Pamíru. Nachádza sa na území Afganistanu. Pripája sa k nemu pohorie Hindúkuš. Najvyšší vrch je Kooh-i-vachan, vysoký 6 330 m.

Čínsky Pamír[upraviť | upraviť zdroj]

V Čínskom Pamíre je o. i. Kašgarský chrbát. Kašgarský chrbát je masív v Číne na rozhraní Pamíru a Kchun-lunu. Sú v ňom tri vrchy vyššie ako 7 000 m: Kungur (Kung-ke-er-šan), vysoký 7 649 m (7 719 m); Kungur Tjube Tagh, vysoký 7 595 m a Muztagh-ata, vysoký 7 546 m.