Preskočiť na obsah

Tiger džungľový indický

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Panthera tigris tigris)
Tiger indický
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Panthera tigris tigris
Linnaeus, 1758
Synonymá
tiger pásavý indický, tiger pruhovaný indický, tiger džungľový indický
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Tiger džungľový/pásavý/pruhovaný indický alebo tiger indický alebo zriedkavo (?nesprávne) tiger džungľový/pásavý/pruhovaný bengálsky (lat. Panthera tigris tigris) je tigrí poddruh pôvodom z Indie, Bangladéša, Nepálu a Bhutánu. Bol klasifikovaný ako ohrozený podľa IUCN, pretože jeho populácia sa odhaduje na menej ako 2500 jedincov a klesá. Bengálsky tiger je napriek tomu najpočetnejší tigrí poddruhuh – populácia sa odhaduje na 1706 v Indii, 200 v Bangladéši, 155 v Nepále a 67 až 81 v Bhutáne. Bengálsky tiger je národné zviera Bangladéša. Tigris Panthera je národné zviera Indie. Najväčšie sústredenie tigra je v hustých mangrovových močiaroch v oblasti Sundarbans, kde žije asi 500 jedincov.

Biely tiger indický

Tiger dosahuje dĺžku 1,4 – 2,8 metra, v kohútiku meria 90 – 100 centimetrov, váži okolo 220 kg. Počet mláďat je 1 – 6, obyčajne to bývajú 3 – 4 mláďatá na jednu matku. Jeden samec môže mať 3 – 4 samice, čo zaleží od veľkosti jeho územia a počtu samíc na ňom. O mláďatá sa stará len matka, otec ich príde len z času na čas pozrieť. Mláďatá až do dvoch rokov žijú s matkou. V prvých troch mesiacoch sa živia len materským mliekom, potom prechádzajú na mäso, ktoré im loví matka. O niekoľko mesiacov neskôr sa začínajú hravou formou učiť loviť – matka im predhadzuje vopred zneškodnenú korisť, ktorú majú usmrtiť. Na lov sa vydávajú po dovŕšení prvého roku života, a to len pod dozorom matky, ktorá na nich dozerá ďalší rok.
Keď majú mladé tigre dva roky, buď odchádzajú od matky samé, alebo ich matka vyženie, keď sa pripravuje na ďalší vrh. Samice si hľadajú teritórium blízko svojej matky, zatiaľčo samce sa vydávajú na dlhšie putovanie. Najčastejším zdrojom potravy tigrov v Sundarbanse je axis škvrnitý, ale nepohrdne ani divou sviňou či sambarom. Tiger na rozdiel od svojej koristi vie aj dobre plávať.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]