Papa Roach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Papa Roach
Papa Roach naživo na festivale Zwarte Cross v Lichtenvoorde dňa 18. júla 2010.
Papa Roach naživo na festivale Zwarte Cross v Lichtenvoorde dňa 18. júla 2010.
Základné informácie
Pôvod Vacaville, Kalifornia, USA
Žáner(-re) Hard rock, Alternatívny rock, Alternatívny metal, Nu metal (iba Infest), Funk rock (skorší materiál)
Pôsobenie 1993 – súčasnosť
Vydavateľstvá Eleven Seven Music, DGC/Interscope, Geffen, DreamWorks
Súvisiace články Fight the Sky
Pulley
Webstránka www.paparoach.com
Členovia skupiny
Jacoby Shaddix
Jerry Horton
Tobin Esperance
Tony Palermo
Bývalí členovia
Will James
Dave Buckner

Papa Roach je americká rocková skupina z Vacaville v Kalifornii.[1] Skupina hrá nu metal, s prvkami grungeu a alternatívneho rocku.

Názov Papa Roach sa dá do slovenčiny voľne preložiť ako Otec šváb. Tento názov pochádza z prezývky nevlastného deda Jacobyho Shaddixa Howarda Williama Roatcha, ktorého kamaráti prezývali Papa Roach. Roatch v roku 1996 spáchal samovraždu a kapela mu venovala pieseň „Roses On My Grave“.[2]

Piesne od Papa Roach sú často používané vo filmoch, seriáloch, reláciách a PC hrách. Napríklad piesne „Blood Brothers“ a „Last Resort“ boli použité vo filme The One (Jediný), pieseň „Blood“ vo filme Saw II. Taktiež niektoré ich piesne bývajú použité ako titulné piesne rôznych wrestlingových relácií. Okrem iného sa časť ich piesne „Getting away with murder“ objavila v jednej časti seriálu C.S.I.: Kriminálka Miami.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina Papa Roach vznikla v roku 1993, keď sa Jacoby Shaddix a Dave Buckner stretli na školskom ihrisku a začali sa spolu rozprávať o hudbe. Neskôr sa rozhodli,že si založia skupinu. Potom sa k nim pridali ich kamaráti Will James a Alan Dan Pease. Neskôr sa k nim pridal Jerry Horton. Neskôr sa však rozdelili, pretože každý išiel na inú školu. Po nejakom čase sa opäť stretli a hrávali v Daveovej garáži.

V roku 1994 vznikol ich prvý album Potatoes for Christmas. Davida Bucknera na chvíľu nahradil Ryan Brown, pretože Buckner odišiel do Seattlu študovať umenie. O rok nahrali album Caca Bonita. Za ten čas sa David Buckner vrátil. Will James ale musel odísť a nahradil ho Tobin Esperance.

V roku 1997 nahrali svoj prvý album v plnej dĺžke nazvaný Old Friends from Young Years. V roku 1998 nahrali album 5 Tracks Deep. Dostali sa do pozornosti spoločnosti Warner Bros., ktorý im financoval vydanie ich demo CD. Nakoniec ale Warner Brothers odmietli podpísať s nimi zmluvu.

O rok vydali ďalší album Let 'Em Know. Krátko nato Jacoby Shaddix uzavrel so spoločnosťou Dreamworks Records nahrávací kontrakt. V ich réžii vydali v roku 2000 album Infest, ktorý bol veľmi úspešný. Bol trikrát platinovo ohodnotený a pieseň z tohto albumu „Last Resort“ sa stala hitom. Potom, v roku 2002 nahrali album lovehatetragedy. V roku 2003 nahrali album Dancing In the Ashes, ktorý bol však premenovaný na Getting Away With Murder. Predalo sa ho viac ako milión kusov a bol platinovo ocenený. V roku 2006 nahrali ďalší album a volá sa Paramour Sessions. Dňa 24. marca 2009 skupina vydala svoj šiesty štúdiový album Metamorphosis. Z neho boli vydaná tri single: „Lifeline“, „Hollywood Whore“ a „I Almost Told You That I Loved You“. Dňa 31. augusta 2010 vydali svoj zatiaľ posledný štúdiový alnum Time for Annihilation.[3]

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PHARES, Heather. Papa Roach Biography [online]. Allmusic, [cit. 2009-03-23]. Dostupné online.
  2. Papa Roach overruns rock with Infest [online]. pauseandplay.com, [cit. 2010-03-05]. Dostupné online. Archivované 2011-06-13 z originálu.
  3. http://www.youtube.com/watch?v=5tMwhYVCEOQ&feature=player_embedded