Patchwork

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bábka vytvorená patchworkovou technikou

Patchwork (čítaj [pečvork]) je zvláštna technika zošívania látok. Ide o zošívanie malých, rôznofarebných kúskov látok tak, že spolu vytvárajú väčšie geometrické vzory. Výsledný patchwork je spojený s ďalšími vrstvami látky a je ozdobne prešívaný drobnými stehmi. Výsledný výrobok sa nazýva quilt. Pôvodne išlo výlučne o ručnú prácu, dnes už existujú špeciálne šijacie stroje, ktorými je možné patchwork vytvárať.

ukážka patchworkovej techniky

Patchwork vznikol pôvodne medzi ženami amerických osadníkov, ktoré týmto spôsobom chceli využiť zvyšky látok, alebo látky z obnosených šiat. Týmto spôsobom sa dal znovu použiť aj veľmi malý kúsok vhodnej látky. Dnes sa patchwork vyrába zo špeciálnych materiálov, ktoré majú vhodnú farbu a obyčajne sú potlačené drobným vzorom. Základom býva stopercentná bavlnená látka. Patchwork sa najčastejšie používa na výrobu quiltov (deky, prikrývky, vankúše), môže sa však využiť aj pri výrobe batohov, textilných dekorácií, teplých búnd, kabátov a iných odevných doplnkov.

Po druhej svetovej vojne sa zdalo, že techniky patchworku a quiltu už patria do minulosti. V poslednom čase však záujem o túto textilnú techniku prudko vzrastá. Dnes začína byť technika patchworku opäť veľmi populárnou medzi spotrebiteľmi, ale aj medzi ženami, ktoré majú patchwork ako svoje umelecké hobby. Obrovskú popularitu získava patchwork a quilt najmä v Spojených štátoch a Japonsku. Tak isto v Česku vznikajú patchworkové kluby, usporadúvajú sa prednášky a školenia, výstavy a objavujú sa knihy a obchody s bohatou ponukou tovaru vyrobeného touto tradičnou technikou.

Tiež na Slovensku sa patchworkové hnutie rýchlo rozvíja. Kluby patchworku existujú v Bratislave, Košiciach, Levoči, Žiari, Piešťanoch či Trnave, Martine a mnohých ďalších mestách. Objavujú sa nové obchody so všetkým pre patchwork a šitie pod jednou strechou - či už sú to látky, kurzy, šijacie stroje alebo výstavy.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Patchwork

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku patchwork na českej Wikipédii.