Pavel Uhorskai

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pavel Uhorskai
Narodenie2. marec 1919
Tomášovce
Úmrtie5. október 2010 (91 rokov)
Lučenec
ZamestnanieGenerálny biskup Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku
Pamätná tabuľa na múre ilavskej väznice

Pavel Uhorskai (* 2. marec 1919, Tomášovce - † 5. október 2010 Lučenec) bol slovenský generálny biskup evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.

Život[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa 2. marca 1919 rodine roľník v Tomášovciach (okres Lučenec). Študoval na Slovenskej evanjelickej teologickej fakulte v Bratislave. Po jej skončení nastúpil ako kaplán v Uhrovci. Neskôr pôsobil aj v Bardejove, Prešove, Štrbe, Veľkej, Poprade, Ružomberku a Martine. Po vykonaní kňažskej skúšky roku 1945, nastúpil do funkcie zborového farára v Háji.

Roku 1951 bol zaistený Štátnou bezpečnosťou kvôli údajnej protištátnej činnosti. Následne mu súd vymeral trest vo výške 34 mesiacov väzenia, ktoré si odpykával vo väzniciach v Leopoldove, Ilave a Bratislave. Jeho majetok prepadol štátu a dostal aj peňažnú pokutu. V roku 1953 po Stalinovej smrti prepustený na základe amnestie. Naďalej mal však zákaz vykonávať kňazské povolanie, pracoval teda ako drevorubač, neskôr robotník a skladník v Lučenci. V roku 1979 odišiel do dôchodku a žil v Tomášovciach.

V roku 1990 bol Pavel Uhorskai zvolený za generálneho biskupa evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. V nasledujúcich rokoch sa stal prvým predsedom Ekumenickej rady cirkví na Slovensku. V roku 1994 odišiel do dôchodku. Zomrel 5. októbra 2010 vo veku 91 rokov v Tomášovciach.

Dielo[upraviť | upraviť kód]

Ocenenia[upraviť | upraviť kód]

  • Rad Ľudovíta Štúra 1. triedy (1995)
  • Dokumentárny film STV Profily - Pavol Uhorskai /scenár Ján Mikuš, réžia Fedor Bartko , STV Bratislava 1995/

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Škodová, E., Umrel emeritný generálny biskup ECAV na Slovensku ThB. Pavel Uhorskai (vyd. 7.10.2010) Dostupné online
Tituly a funkcie v Evanjelickej cirkvi na Slovensku
Predchodca
Ján Michalko
Generálny biskup
ECAV na Slovensku

19901994
Nástupca
Július Filo