Peter Karl Gustavovič Faberže

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Peter Karl Gustavovič Faberže
ruský klenotník a zlatník
ruský klenotník a zlatník
Narodenie30. máj 1846
Petrohrad, Rusko
Úmrtie24. september 1920 (74 rokov)
Lausanne, Švajčiarsko
Odkazy
Webstránkafaberge.com
CommonsSpolupracuj na Commons Peter Karl Gustavovič Faberže

Peter Karl Gustavovič Faberže (rus. Петер Карл Густавович Фаберже) alebo po nemecky Carl Peter Fabergé (* 30. máj 1846, Petrohrad, Rusko – † 24. september 1920, Lausanne, Švajčiarsko) bol ruský klenotník a zlatník francúzsko-nemeckého pôvodu. Ako 26 ročný prevzal v roku 1872 rodinný podnik v Petrohrade a spravil z neho svetoznámu šperkársku dielňu, ktorá vybavovala objednávky najbohatších ľudí vtedajšieho sveta, šľachticov a panovníkov. Carl Fabergé podnik úspešne viedol až takmer do svojej smrti. Dodnes je jeho meno synonymom precíznej šperkárskej práce, umeleckej kvality a technickej dokonalosti šperku. Klenoty z dielne Fabergé patria dodnes k skvostom zbierok viacerých svetových múzeí, ako aj súkromných zbierok.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako prvorodený syn v rodine šperkára Gustava Fabergé a jeho ženy Charlotte Jungstedtovej. V tom čase už jeho otec vlastnil zlatnícku dielňu v Petrohrade na ulici „Boľšaja Morskaja“ č. 12[1].

Navštevoval nemeckú školu Svätej Anny v Petrohrade a obchodnú školu v Drážďanoch. Neskôr už ako zlatnícky učeň študoval na zlatníckej škole v Hanau a pracoval u klenotníka Friedmanna.[1] Mladý Carl Fabergé počas svojich ciest po Európe (Anglicko, Francúzsko, Taliansko atď) získaval nové vedomosti, spoznával rôzne umelecké smery, učil sa starobylé i moderné spôsoby spracovania vzácnych kovov a drahých kameňov.

Po svojom návrate do Petrohradu prebral v roku 1872 ako 26 ročný otcovu dielňu. V tom istom roku sa oženil s Augustou Jakobsovou. Z manželstva pochádzali štyria synovia, ktorí taktiež pracovali v rodinnej firme.

Najdôležitejšie úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Logo dielne Carla Fabergé

Prvý veľký úspech zažila firma Carla Fabergé v r. 1882 počas Celoruskej výstavy v Moskve, kde získala zlatú medailu za prezentáciu kópií skýtskeho zlatého pokladu.

V roku 1885 získal Fabergé titul „cársky dvorný dodávateľ“ ruskej cárskej rodiny. Taktiež v zahraničí získali jeho práce mnoho ocenení.

Celosvetové uznanie a slávu dosiahol Fabergé v r. 1890 na Svetovej výstave v Paríži, kde sa prezentoval majstrovskými veľkonočnými vajíčkami zhotovenými pre ruskú cársku rodinu. Po úspešnej výstave v Štokholme v r. 1897 bol vymenovaný za „dvorného klenotníka“ škandinávskej koruny. Rovnako sa stal dodávateľom šperkov pre kráľovské rody v Británii, Bulharsku, Grécku či Siame (dnes Thajsko).[1].

Firma Carla Fabergé založila pobočky v Moskve, Odese, Kyjeve a v Londýne. Rozrastajúca sa spoločnosť začiatkom 20. storočia zamestnávala okolo 500 vysokokvalifikovaných klenotníkov[1], spolupracovala aj s ďalšími dielňami dodávateľským spôsobom. Okrem výroby samotných šperkov si firma ručne vyrábala aj ozdobné krabičky na uloženie svojich výrobkov.

Úpadok[upraviť | upraviť zdroj]

V dôsledku 1. svetovej vojny došlo k utlmeniu výroby. Fabergé rozhodol o preorientovaní časti výrobných kapacít na vojenskú produkciu. Bolo vyrobených viac ako 1 milión kanónových striel, lekárskych striekačiek, medený a mosadzný riad, ako aj rôzne drobné suveníry s cárskou symbolikou pre front.[1]

Po Októbrovej revolúcii v r. 1917 a zvrhnutí cárskej rodiny bol Carl Fabergé nútený emigrovať do nemeckého Wiesbadenu, kde žil ďalšie dva roky. Zomrel počas návštevy syna v roku 1920 v Lausanne. Spolu s manželkou sú pochovaní v meste Cannes.

Tvorba dielne Fabergé[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d e Die Geschichte der Firma Fabergé [online]. Baden-Baden: Fabergé Museum Baden-Baden, [cit. 2011-04-12]. Dostupné online. Archivované 2012-01-04 z originálu. (v nemčine)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]