Peter Machajdík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Peter Machajdík
slovenský hudobný skladateľ, pedagóg a organizátor
slovenský hudobný skladateľ, pedagóg a organizátor
Základné informácie
Narodenie 1. jún 1961 (62 rokov)
Bratislava, Česko-Slovensko
Bydlisko Berlín, Bratislava
Pôsobenie hudobný skladateľ, pedagóg
Hrá na nástrojoch klavír
Webstránka Peter Machajdík

Peter Machajdík (* 1. jún 1961, Bratislava) je slovenský hudobný skladateľ, pedagóg a organizátor. V roku 1992 odišiel do Berlína na pozvanie prestížnej umeleckej nadácie Berliner Künstlerprogramm des DAAD.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vo veku siedmich rokov sa začal venovať hre na klavíri. V 80. rokoch 20. storočia sa uchádzal o štúdium na Vysokej škole múzických umení, kde však neuspel, nakoľko koncept jeho vtedajšej tvorby bol silne ovplyvnený západnou avantgardou.

S Milanom Adamčiakom a Michalom Murinom stál Peter Machajdík koncom 80tych rokov minulého storočia pri zrode súboru pre experimentálnu hudbu Transmusic comp. a Spoločnosti pre nekonvenčnú hudbu - SNEH. S Martinom Burlasom založil skupinu Vitebsk Broken a hosťoval v Ospalom pohybe. Za socializmu bol dopisovateľom amerického hudobného časopisu Keyboard Magazine, mesačníka Medzinárodnej džezovej federácie Jazz Forum a britského periodika Crescendo International. Svojimi článkami prispieval aj do Hudobného života a Vlny.

V Berlíne pôsobil na súkromnej hudobnej škole Viva la Musica a na Fakulte umení Technickej univerzity[2] v Košiciach inicioval vznik Ateliéru zvukového umenia. Je členom SOZA a GEMA.

Tvorba Petra Machajdíka bola prezentovaná v rámci mnohých významných medzinárodných festivalov: Hörgänge vo Viedni, Young Euro Classic[3] v Berlíne, Nuovi Spazi Musicali v Ríme, Early Music Festival v Bostone, Epoche, Večery Novej hudby a Melos-Etos v Bratislave, Inventionen v Berlíne, Musica Nova v Sofii, Festival de Jazz et Musiques d'Aujourd'hui v Mulhouse, Review of Composers v Belehrade, ďalšie projekty v Holandsku, Belgicku, Dánsku, Švajčiarsku, Portugalsku, Taliansku, v Česku, na Slovensku a v USA.

Tvorba Petra Machajdíka častokrát kladie otázky o spoločnosti, v ktorej žijeme, nabáda k humánnosti a zodpovednosti, ktorú by voči sebe a svetu ľudia mali mať. Často je považovaná za akýsi kontrapunkt k dnešnej dobe násilia, agresivity a chamtivosti.

Pomocou tradičných tonálnych a modálnych techník s citlivosťou pre inštrumentálnu pestrofarebnosť vytvára Machajdík vo svojich dielach jedinečný a jemný svet emocionálnych textúr. Väčšina jeho diel má hypnotický charakter a je ľahko rozpoznateľná. Vyznačuje sa nenásilným hudobným jazykom, ktorý nanovo definuje niektoré formy súčasnej a dejinnej hudby. Dôležité miesto v tvorbe Petra Machajdíka zohrávajú témy environmentálnej ekológie a ochrany biodiverzity.

K významným dielam Petra Machajdíka patria Namah pre sláčikový orchester a woodblock, Koncert pre dva bajany a orchester (venovaný všetkým tým, ktorí sa pričinili o odstránenie 'železnej opony' koncom 80-tych rokov minulého storočia)[4], Ako vietor v dunách pre sláčikový orchester (skladba inšpirovaná poéziou a životným osudom bratislavského rodáka Tuviu Rübnera), sláčikové kvarteto Dúhe znovu tak blízko, ocenené v roku 2006 Cenou Jána Levoslava Bellu[5], Nell'autunno del suo abbraccio insonne pre harfu, ... a zem sa bude tešiť (skladba ocenená na medzinárodnej súťaži elektro-akustickej hudby Concorso Luigi Russolo)[6], Moria a púšte pre sláčikové kvarteto a audio-plejbek a Behind the Waves (Za vlnami) pre violu a sláčikový orchester, ilustrujúce putovanie státisícov ľudí z oblastí poznačených nezmyselným krviprelievaním, či Pohnuté doby pre tympany, malý bubon, veľký bubon a sláčikové nástroje.

Machajdíkove diela zaznievajú v interpretácii vynikajúcich umelcov, akými sú napr. Jon Anderson[7] z legendárnej skupiny Yes, klarinetisti Martin Adámek, Guido Arbonelli a Michael Davenport, vokalista David Moss, harfistky Floraleda Sacchi, Klára Bábel, Ulrike Mattanovich a Adriana Antalová, akordeonisti Boris Lenko a Peter Katina, huslista Milan Paľa, violisti Saša Mirković a Lubomir Mitzev, violončelisti John Heley, Piero Salvatori, Darry Dolezal, Jozef Lupták, Eugen Prochác, klaviristi Ivan Šiller, Fero Király, Juan Maria Solare, Peter Henderson, Jordana Palovičová, Zuzana Biščáková, Mayuko Kida, hobojista Piet Van Bockstal, sopranistky Julie Hanson-Geist, Nao Higano a Hannah Fraser, čembalistky Elina Mustonen, Sonia Lee a mnohí ďalší. Machajdík spolupracoval s dirigentmi Leošom Svárovským, Petrom Breinerom, Anu Tali, Benjaminom Baylom, Florianom Ludwigom, Przemysławom Zychom, Pawlom Przytockim, Gum Nanse, Karolom Kevickým, Mariánom Lejavom, Ivanom Markovićom, Mariou Makraki, Ondřejom Kukalom, so súbormi Quasars Ensemble, NeoQuartet, Cluster Ensemble, Československé komorné duo, Ensemble Metamorphosis, ARTE Quartett, Veni Ensemble, Mucha Quartet, Ensemble Ricercata, Zwiebelovo kvarteto. Machajdíkove diela uviedli orchestre ako Janáčkova filharmónia Ostrava[8], Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Nordwestdeutsche Philharmonie, Symfonický orchester Lublinskej filharmónie, Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, Štátna filharmónia Košice, Pomorská filharmónia Bydgoszcz[9], Lugansk Philharmonic, Štátny komorný orchester Žilina[10], Slovenian Clarinet Quartet atď.

Významné miesto v tvorbe Petra Machajdíka zastávajú aj skladby napísané pre deti a mládež[11]. Väčšina z nich zaznela v rámci Rajeckej hudobnej jari a na rôznych podujatiach základných umeleckých škôl na Slovensku i v zahraničí.

Peter Machajdík je aktívny i v oblasti multimediálnych projektov, radio artu a sound artu. Jeho zvukové prostredia (sound environments) a zvukové objekty boli prezentované v rámci New Work Festival, Calgary; Kunstforum Ostdeutsche Galerie, Regensburg; Logos Foundation, Gent; Institut Unzeit, Berlín; De IJsbreker, Amsterdam; Kunstverein Wien, Vienna; Historisches Museum, Hannover; Bremer Kunstfrühling, Bremen, Audio Art Festival v Krakove; AVE Festival, Arnhem, apod. Na Slovensku boli v posledných rokoch úspešne prezentované jeho zvukové prostredia 'Waters and Cages' pre Galériu mesta Bratislavy[12], 'Tolleranza - tolerancia' (odsudzujúca neznášanlivosť a xenofóbiu) pre Kunsthalle/Halu umenia v Košiciach[13], multimediálny projekt Hoka no haiku v SNG - Galérii Ľudovíta Fullu[14] a viackanálová zvuková kompozícia pre Hudobnú sieň Belianskej jaskyne[15].

Peter Machajdík spolupracuje taktiež s choreografmi (Kristína Paulin, Zuzana Hajková), tanečníkmi (Dorothea Rust, Bruno Stefanoni, Lucia Kašiarová, Petra Fornayová), výtvarnými umelcami (Dirk Dietrich Hennig, Gülsün Karamustafa, Viktor Hulík), komponuje hudbu k filmom (Divoké Slovensko[16], Návrat rysov[17], Cesty Slovenskom a Kráľ nebies - Orol skalný režiséra Tomáša Hulíka, DOGG[18], Altenburg - 4 Schüler gegen Stalin[19]) a pre divadlo. Je iniciátorom a dramaturgom medzinárodného bienále zvukového umenia SOUND CITY DAYS[20] a cyklu komorných koncertov hudby 20. / 21. storočia Hudba u Fullu[21].

Hudba pre divadlo[upraviť | upraviť zdroj]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1989 Cena na 16. ročníku medzinárodnej súťaže elektro-akustickej hudby "Luigi Russolo"[6], za skladbu ...and the earth will delight, Varese, Taliansko
 • 1992 Artist in Residence, DAAD Berliner Künstlerprogramm[1], Berlin
 • 1999 Artist in Residence, Künstlerhaus Schloß Wiepersdorf, Nemecko
 • 2003 Artist in Residence, Künstlerhäuser Worpswede, Nemecko
 • 2004 Artist in Residence[27], Künstlerhaus Lukas, Ahrenshoop, Nemecko
 • 2005 Cena Jána Levoslava Bellu od Hudobného fondu[5]
 • 2011 Artist in Residence (International Visegrad Fund)[28], Praha
 • 2013 Artist in Residence[29], Judenburg, Rakúsko
 • 2016 Štipendium Fondu na podporu umenia
 • 2021 Štipendium Fondu na podporu umenia

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1995: THE ReR QUARTERLY © QUARTERLY, ReR Volume 4 No 1 CD - ReR 0401
 • 2000: POŽOŇ SENTIMENTÁL © musica slovaca SF 00252131
 • 2003: NAMASTE SUITE (Guido Arbonelli) © Mnemes HCD 102
 • 2008: NUOVE MUSICE PER TROMBA 6 (Ivano Ascari) © AZ 5005
 • 2008: THE HEALING HEATING (R(A)DIO(CUSTICA) SELECTED) © Czech Radio
 • 2008: NAMAH[30] © musica slovaca SF 00542131
 • 2009: MINIMAL HARP (Floraleda Sacchi) © DECCA / Universal 476 317
 • 2011: INSIDE THE TREE (pre violončelo, harfu a elektroniku) © Amadeus Arte Catalogue No. AA11003
 • 2012: ČESKOSLOVENSKÉ KOMORNÉ DUO (Dvořák / Machajdík / Schneider-Trnavský) © Český rozhlas, #CR0591-2
 • 2012: A MARVELOUS LOVE - New Music for Organ (Carson Cooman hrá skladby Petra Machajdíka, Patricie Van Ness, Jima Daltona, Tima Rozemu, Ala Bennera, Thomasa Åberga a Harolda Stovera) © Albany Records, TROY1357
 • 2012: THE IMMANENT VELVET[31] © Azyl Records, R266-0024-2-331
 • 2012: TYPORNAMENTO[32] Agon Orchestra hrá skladby Petra Machajdíka, Milana Adamčiaka, Jana Jiruchu, Petra Kofroňa, Martina Burlasa, Ivana Achera, Mareka Piačeka a Petra Wajsara © Guerilla Records 080-2
 • 2015: ELEKTRICKÁ GITARA[33], © Hevhetia, HV 0070-2-331, Attila Tverďák hrá skladby pre elektrickú gitaru od Petra Machajdíka, Luciana Beria, Daniela Mateja, Boška Milakovića, Juraja Vajóa, Pavla Bizoňa a Ivana Buffu
 • 2018: FRIENDS IN COMMON TIME[34] (Diela Petra Machajdíka, Tora Brevika, Francisa Kayaliho, Adrienne Albertovej, Petra Kutta, Andre Capleta, Kevina W. Walkera, Alexandra Timofeeva) Catalogue No. © Copyright - Rebecca Jeffreys (700261465210)
 • 2018: BIRDS[35] (Fínska čembalistka Elina Mustonen hrá skladby Petra Machajdíka, Francoisa Couperina, Olli Mustonena, Williama Byrda a Jean-Philippa Rameaua) Catalogue No. © Copyright FUGA 2018, EAN: 6419369094478, FUGA9447
 • 2019: BOWEN-REGER-MACHAJDÍK-BRAHMS[36] (Ivan Palovič - viola a Jordana Palovičová - klavír). Diela Petra Machajdíka, Johannesa Brahmsa, Maxa Regera a Yorka Bowena) © Pavlík Records
 • 2022: MACHAJDÍK, RUNCHAK, ZYCH, STIVRINA • ACCOSPHERE NEW ACCORDION CHAMBER MUSIC • PALUS, BUDZIŇÁKOVÁ[37] (Duo Accosphere, Airis String Quartet). Diela Petra Machajdíka, Grzegorza Majku, Volodymyra Runchaka, Renate Stivriny, Tylera Versluisa a Wojciecha Ziemowita Zycha © DUX Records
 • 2022: Proxima Piano Trio - Current Vibes[38] (Proxima Piano Trio). Klavírne triá Petra Machajdíka, Petra Grolla, Mateja Slobodu a Konštantina Ilievskeho © UBU Collection 2022

CD album Petra Machajdika s názvom Namah [SF 00542131] vychádza v júni 2008. Na jeho realizácii sa podieľali Jon Anderson, David Moss, Floraleda Sacchi, Enikö Ginzery, Jozef Lupták, Guido Arbonelli a Mayuko Kida Takine. Album vydal Hudobný fond Bratislava.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b Berliner Künstlerprogramm des DAAD
 2. Fakulta umení TU Košice
 3. young.euro.classic
 4. NARODZINY DEMOKRACJI [online]. [Cit. 2016-02-05]. Dostupné online. Archivované 2016-02-08 z originálu.
 5. a b Cena Jána Levoslava Bellu
 6. a b Concorso Internazionale Luigi Russolo
 7. Interview
 8. JANÁČKOVA FILHARMONIE [online]. [Cit. 2016-02-05]. Dostupné online. Archivované 2016-03-11 z originálu.
 9. POMORSKÁ FILHARMÓNIA BYDGOSZCZ [online]. [Cit. 2016-02-05]. Dostupné online. Archivované 2016-02-08 z originálu.
 10. ŠKO ŽILINA
 11. Hudba pre deti a mládež
 12. Waters and Gages v Galérii mesta Bratislavy [online]. [Cit. 2015-05-22]. Dostupné online. Archivované 2015-05-22 z originálu.
 13. Tolleranza v Kunsthalle/Hale umenia
 14. 'Hoka no haiku' v SNG - Galérii Ľ. Fullu [online]. [Cit. 2015-05-22]. Dostupné online. Archivované 2016-01-28 z originálu.
 15. Belianska jaskyňa
 16. Divoké Slovensko
 17. Návrat rysov [online]. [Cit. 2011-04-14]. Dostupné online. Archivované 2010-11-10 z originálu.
 18. DOGG
 19. Altenburg - 4 Schüler gegen Stalin
 20. SOUND CITY DAYS [online]. [Cit. 2014-10-12]. Dostupné online. Archivované 2015-10-04 z originálu.
 21. Hudba u Fullu
 22. Lilith [online]. . Dostupné online.
 23. Požár v šťastném Rakousku [online]. . Dostupné online.
 24. Čaj a apokalypsa [online]. [Cit. 2021-07-29]. Dostupné online. Archivované 2021-07-29 z originálu.
 25. Niekto príde [online]. . Dostupné online.
 26. Bezzubatá [online]. . Dostupné online.
 27. Artist in Residence, Künstlerhaus Lukas
 28. International Visegrad Fund
 29. Artist in Residence, Judenburg [online]. [Cit. 2014-12-21]. Dostupné online. Archivované 2014-11-03 z originálu.
 30. CD Namah
 31. CD The Immanent Velvet
 32. CD Typornamento
 33. CD Elektrická gitara [online]. [Cit. 2015-05-22]. Dostupné online. Archivované 2018-01-05 z originálu.
 34. CD Friend In Common Time [online]. [Cit. 2018-07-27]. Dostupné online. Archivované 2018-07-14 z originálu.
 35. CD Birds
 36. CD BOWEN-REGER-MACHAJDÍK-BRAHMS
 37. CD MACHAJDÍK, RUNCHAK, ZYCH, STIVRINA
 38. CD Current Vibes

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

 • Torsten Möller, Kunsu Shim, Gerhard Stäbler: SoundVisions (2005) - ISBN 3-89727-272-5
 • Michal Murin: Avalanches 1990-95 (2002) - ISBN 80-967206-4-3
 • Marián Jurík, Peter Zagar: 100 slovenských skladateľov (1998) - ISBN 80-967799-6-6
 • Slovenská hudba Slovenská hudba včera a dnes (1997) - ISBN 1335-2458
 • Zuzana Martináková: Slovak Composers after 1900 (2002) - ISBN 80-89078-02-8
 • Július Fujak & kol. Slovenské hudobné alternatívy (2006) - ISBN 80-8050-944-1
 • Július Fujak: Musical Correla(c)tivity (2005) - ISBN 80-8050-870-4
 • Milan Kaduch: Česká a slovenská elektroakustická hudba 1964-1994 (1994) - SEAH Praha - Brno a Nadace OSA

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]