Philippe Gilbert

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Účastník olympijských hier
Účastník olympijských hier
Philippe Gilbert
Osobné informácie
Prezývka Ardénsky diviak
Narodenie 5. júl 1982 (41 rokov)
Liége, Belgicko
Výška 179 cm
Váha 69 kg
Informácie o tíme
Momentálny tím Lotto–Soudal
Funkcia cestný cyklista
Typ cyklistu špecialista na klasiky, časovkár,
šprintér, vrchár, domestik
Profesionálne tímy
2003-2008
2009-2011
2012-2016
2017-2019
2020-
FDJ
Lotto-Soudal
BMC Racing
Quick-Step Floors
Lotto-Soudal
Posledná aktualizácia: 23.5.2020

Philippe Gilbert (* 5. júl 1982, Liége, Belgicko) je belgický profesionálny cestný cyklista, ktorý preteká za domáci tím Lotto-Soudal. Gilbert je známy ako majster sveta z roku 2012 a jeden z dvojice cyklistov, spolu s Davidem Rebellinim, ktorí vyhrali 3 ardénske klasiky (Amstel Gold Race, La Flèche Wallonne a Liège–Bastogne–Liège) v jednom roku, čo sa mu podarilo v roku 2011. Gilbertovi bola udelená cena Velo d'Or za rok 2011 v UCI World Tour. Ako špecialista na klasiky Gilbert vyhral mnoho jednorazoviek vrátane 2 víťazstiev na Paris–Tours v rokoch 2008 a 2009, dvakrát dominoval aj na Giro di Lombardia, a to v rokoch 2009 a 2010, štyrikrát Amstel Gold Race (2010, 2011, 2014, 2017), La Flèche Wallonne (2011), Liège–Bastogne–Liège (2011), Clásica de San Sebastián (2011), Tour of Flanders (2017) a Paris-Roubaix (2019). Je len druhou osobnosťou v histórii (ako prvý Belgičan), ktorý vyhral všetky 3 ardénske klasiky v jednom roku. V roku 2017 sa Gilbert stal tretím jazdcom po tom, čo Eddy Merckx v roku 1975 a Jan Raas v roku 1979 vyhrali oba Ronde van Vlaanderen a Amstel Gold Race v jednej sezóne. Taktiež zvíťazil v etapách na každej z 3 Grand Tour: 3 etapy na Giro d'Italia (1 v roku 2009 a 2 v roku 2015), 1 etapa na Tour de France (v roku 2011), a 7 etáp na Vuelta a España (2 etapy v rokoch 2010 a 2012, 1 etapa v roku 2013 a 2 etapy v roku 2019).

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Philippe sa narodil v meste Liége, v oblasti Verviers a s profesionálnou cyklistikou začal v roku 2003 v tíme FDJeux.com. Už v roku 2000 jazdil za tento tím neprofesionálne, aby získal skúsenosti. Gilbert momentálne sídli v Monaco-Ville so svojou ženou Patriciou a jeho synmi Alanom (nar. 2010) a Alexandrom (nar. 2013). Philippov mladší brat Jerome bol kedysi tiež cyklistom. Gilbert sa rozhodol šíriť mier vo svete pomocou športu účasťou na Peace and Sport.

FDJ[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2003 – už v prvom roku ako profesionál zaznamenal svoje prvé víťazstvo, a to na jednej etape na Tour de l'Avenir.
 • 2004 – začal jedným víťazstvom na Tour Down Under, ako aj víťazstvom v klasifikácii mladých jazdcov. Zaslúžil sa aj o účasť v národnom tíme na letných olympijských hrách v pretekoch s hromadným štartom, kde finišoval ako 49. Tiež vyhral aj Paríž-Corrèze.
 • 2005 – vyhral viacero etáp vo Francúzsku, čo mu dovolilo vyhrať aj Coupe de France de cyclisme sur route. Tieto víťazstvá zahrnuli Trophée des Grimpeurs, Okolo Haut-Varu a Polynormande. Taktiež vyhral etapy na Four Days of Dunkirk a Tour Méditerranéen.
Gilbert na Tour de France 2006.
 • 2006 – stal sa jeho najúspešnejším rokom dovtedy, nakoľko vyhral prestížne preteky Omloop Het Volk po tom, čo kontinuálne atakoval, až sa vzdialil osamote 7km pred cieľom. Počas roka vyhral tiež Grand Prix de Fourmies a Grand Prix de Wallonie, ako aj etapy na Dauphiné Libére a Eneco Tour.
 • 2007 – na začiatku roku 2007 mu bola odstránená zo stehna rakovina kože. Práve z tohto dôvodu musel odložiť štart tejto sezóny. To ho nezastavilo, aby si odskúšal svoju zdatnosť počas Miláno–San Remo, kde sa pokúšal o atak na Poggio s Riccardom Riccom predtým, než boli dobehnutí 1200 metrov pred cieľovou páskou. Nebol schopný vyhrať žiadne preteky počas sezóny až po Okolo Limuzínska, kde dokázal jediný krát v tomto roku zvíťaziť. Na Paríž–Tours bol chytený 500 metrov pred cieľom bok po boku s Karstenom Kroonom a Filippom Pozzatom.
Gilbert na Okolo Flámska 2008
 • 2008 – začal sezónu víťazstvom vo vrchárskej klasifikácii na Tour Down Under a celkovej klasifikácii, ako aj dvoch etáp na Okolo Mallorky. Taktiež finišoval ako tretí na Miláno-San Remo, čo bolo jeho prvé pódiové umiestnenie na monumentálnej klasike. Neskôr vyhral Omploop Het Volk po druhýkrát v jeho kariére po sólovom ataku s takmer 50km do cieľa. O štyri dni neskôr vyhral GP Samyn. Rok ukončil víťazstvom na klasike Paríž-Tours, kde v neskorom úniku porazil svojich troch oponentov v záverečnom špurte. Pelotón finišoval iba štyri sekundy po vedúcej skupinke.

Lotto-Soudal[upraviť | upraviť zdroj]

2009[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2009 prestúpil do Silence–Lotto aby viedol domáci tím v klasikách, finišujúc tretí na Okolo Flámska a štvrtý na Amstel Gold Race a Liège–Bastogne–Liège. Tiež vyhral svoju prvú etapu na Grand Tour, a to 20. etapu na Giro d'Italia a vyhral aj jednu etapu, ako aj celkovú klasifikáciu na Ster Elektrotoer. Neskôr počas sezóny zopakoval svoje víťazstvo na Paríž–Tours, atakujúc na poslednom kopci spolu s Tomom Boonenom a Borutom Božičom pred prešprintovaním ich na cieľovej páske. O týždeň neskôr vyhral prestížnu klasiku Okolo Lombardie po tom, čo unikol pelotónu so Samuelom Sánchezom a porazil ho v cieli o polovicu dĺžky. Bolo to jeho štvrté radové víťazstvo počas 10 dní po víťazstvách na Coppa Sabatini, Paríž–Tours a Okolo Piemonte. Na konci roka bol ocenený ako Flám roka, rozpoznávajúc ho ako najlepšieho belgického cyklistu roka.

2010[upraviť | upraviť zdroj]

V tomto roku vyhral hneď svoju prvú klasiku roka - Amstel Gold Race, ktorá sa konala v apríli. Po agresívnej jazde zahŕňajúcej množstvo útokov vyhral vďaka dobrému ataku na posledných 500 metrov stúpania do cieľa. Závod vyhral pohodlne o niekoľko dĺžok bicykla pred pelotónom. Taktiež vyhral prvú etapu na Okolo Belgicka. Gilbert ukončil sezónu 2010 v úžasnej forme. V posledných mesiacoch roka vyhral dve etapy na Vuelte, pokračujúc víťazstvami na Okolo Piemonte a Okolo Lombardie, čím zopakoval svoje víťazstvá z roku 2009. Okolo Lombardie vyhral už tradične - sólo útokom v ukrutných poveternostných podmienkach.

2011[upraviť | upraviť zdroj]

V tejto sezóne vyhral Philippe Montepaschi Strade Bianche, preteky obsahujúce 70 kilometrov mačacích hláv. Neskôr zaznamenal štvornásobné postupné víťazstvo: najprv vyhral Brabantse Pijl, potom zopakoval svoju dominanciu na Amstel Gold Race, keď sa odpútal od hlavnej skupiny na Caubergu. O tri dni vyhral Valónsky šíp, keď stratil svojich súperov na Mur de Huy a napokon zvíťazil aj na Liège–Bastogne–Liège, keď porazil bratov Schleckovcov v špurte. Gilbert sa tak stal iba druhým jazdcom, po Davidem Rebellinim z roku 2004, ktorému sa podarilo vyhrať tri ardénske klasiky v jednom roku. Počas prvej polovice sezóny taktiež vyhral etapy na Volta ao Algarve, Tirreno–Adriatico, ako aj celkovú klasifikáciu a etapu na oboch z pretekov Okolo Belgicka a Ster ZLM Toer.

Gilbert na Tour de France 2011, nosiaci dres pre belgického šampióna.

Na konci júna vyhral na majstrovstvách Belgicka preteky s hromadným štartom. V júli vyhral úvodnú 191.5 km merajúcu etapu na Tour de France. Vyhral tri sekundy pred Cadelom Evansom, čím si získal žltý dres pre celkového lídra ako prvý jazdec pre tento ročník. Tento vzácny trikot stratil už o deň neskôr po tímovej časovke, no stále nosil zelený a bodkovaný dres aj po druhej etape. Týždeň po Tour Gilbert vyhral Clásica de San Sebastián a v auguste vyhral 3. etapu na Eneco Tour, čo bolo jeho 15. víťazstvo v sezóne!

V septembri Philippe vyhral Grand Prix Cycliste de Québec a s nádielkou ďalších 80 bodov sa stal lídrom rebríčka UCI World Tour. V tejto forme pokračoval aj o dva dni neskôr na Grand Prix Cycliste de Montréal, finišujúc na treťom mieste na pódiu, napriek štartu bez pocitu nátlaku po jeho víťazstve v Quebec City. Týmto umiestnením získal ďalších 50 bodov do hodnotenia UCI. V októbri odjazdil aj taliansku klasiku Okolo Lombardie, kde obsadil ôsmu priečku, keď bol predbehnutý na záverečnom stúpaní. Sezónu ukončil úspešne, čo sa dalo pozorovať na hodnotení UCI World Tour, kde so ziskom 718 bodov pretčil všetkých cyklistov a jeho najbližším súperom bol Cadel Evans, ktorý dokázal vybojovať 584 bodov. Počas sezóny vyhral 18 pretekov, viac než ktorýkoľvek iný cyklista v profesionálnom pelotóne.

Gilbert bol vymenovaný za člena inauguračnej komisie UCI Athletes v roku 2011.

BMC Racing[upraviť | upraviť zdroj]

2012[upraviť | upraviť zdroj]

Gilbert šprintuje za víťazstvom na pretekoch s hromadným štartom na MS v cestnej cyklistike 2012.

V tomto roku sa Gilbert dohodol na trojročnom kontrakte s tímom BMC Racing. Ročne mal zarábať tri milióny eur. Medzi jeho ciele v novom drese patrilo obrovské úsilie počas jarných klasík a výpomoc jeho tímovému kolegovi Cadelovi Evansovi, aby dokázal zopakovať svoj triumf na Tour de France. Nič z toho sa nestalo uskutočneným, nakoľko Gilbertove najlepšie umiestnenie na jarných jednodňovkách bolo tretie miesto na Valónskom šípe, kde bol na záverečnom stúpaní porazený Joaquímom Rodríguezom, ktorý vyhral na historickom kopci Mur de Huy iba s malým náskokom 4 sekúnd. Tri dni predtým finišoval ako šiesty na Amstel Gold Race a radoval sa zo zisku účasti v top desať na ardénskej klasike. Obišiel ho aj cieľ doviezť Cadela Evansa do Paríža v žltom a jeho najlepšie umiestnenie v etape na Tour bolo štvrté miesto. Tiež neobhájil oba národné tituly, ktoré vyhral - preteky s hromadným štartom a individuálnu časovku.

26. augusta 2012 Gilbert napokon dokázal vyhrať prvýkrát v sezóne, a to vystúpením v deviatej etape Vuelta a España, po tom, čo unikol spolu s Joaquímom Rodríguezom. Neskôr vyhral aj druhýkrát, a to v devätnástej etape, konajúcej sa 7. septembra.

23. septembra 2012 Gilbert zvíťazil na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v pretekoch s hromadným štartom, čím získal dúhový dres. Za ním finišovali Edvald Boasson Hagen a Alejandro Valverde, no Gilbert sa o víťazstvo zaslúžil po individuálnom útoku na záverečnom stúpaní na kopci Cauberg.

2013[upraviť | upraviť zdroj]

Gilbert v dúhovom drese počas Tour de France 2013.

V tejto sezóne Gilbert putoval naproti majstrovstvám sveta bez akéhokoľvek víťazstva v dúhovom drese, pod hrozbou prvej sezóny bez víťazstva, odkedy sa stal profesionálom v roku 2003. Vueltu odštartoval s nádejou, že tu sa vykoná úvodný výkop jeho sezóny už po druhý rok v rade. Po tom, čo bol tesne porazený v šprinte Zděnkom Štybarom v 7. etape napokon Gilbert vybojoval prvé víťazstvo v dúhovom drese, keď chytil a obehol Edvalda Boassona Hagena a vyhral 12. etapu.

2014[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2014, sa Gilbert dostal do predošlej formy, keď na jar vyhral jeho druhú Brabantse Pijl a po tretíkrát aj Amstel Gold Race.

2015[upraviť | upraviť zdroj]

Gilbert v júli 2015.

Gilbert finišoval ako tretí na Brabantse Pijl, iba pár sekúnd za jeho tímovým kolegom Benom Hermansom. Na Amstel Gold Race Gilbert nemohol zopakovať jeho víťazné cesty z roku 2014 a finišoval na desiatom mieste po tom, čo sa pokúšal o atak na poslednom kopci dňa Caubergu. Nasledujúcu stredu Gilbert spadol na Valónskom šípe. Neskôr sa zúčastnil Liège–Bastogne–Liège, aj keď si myslel, že je stále mierne zranený a držal sa v hlavnej skupine až po Côte de Saint-Nicolas, kde zlyhal a finišoval ako 36. Z prvého víťazstva sezóny sa mohol radovať na Giro d'Italia, keď obehol vedúcu skupinu na ostrom sklone na konci 12. etapy. To zopakoval aj v 18. etape, kde sa stal účastníkom skorého útoku. Po tom, čo bol stratený na poslednom stúpaní dňa, vrátil sa k hlavnej skupine, z ktorej neskôr atakoval sólo a dotiahol to až do víťazného konca.

2016[upraviť | upraviť zdroj]

Philippe získal svoje prvé víťazstvo sezóny už vo februári na klasike Okolo Murcie, kde vyhral v šprinte štyroch cyklistov. Tiež vyhral majstrovstvá Belgicka.

Philippe Gilbert počas 1. etapy Tour de France 2017 v Düsseldorfe

Quick-Step Floors[upraviť | upraviť zdroj]

2017[upraviť | upraviť zdroj]

Po 4 sezónach pod hlavičkou BMC Racing prestúpil Gilbert na začiatku sezóny 2017 do Quick-Step Floors. Ardénsky diviak exceloval už v prvom preteku sezóny na Volta a la Comunitat Valenciana, kde vyhral kombinačnú klasifikáciu. Gilbert skončil druhý na Dwars door Vlaanderen za spolujazdcom Yvesom Lampaertom. Tento pár vykonal rozhodujúce rozdelenie skupiny spolu s Alexeyom Lutsenkom z tímu Astana a s Lukom Durbridgom z Orica-Scott. Neskôr, 7.5 kilometrov pred cieľom atakoval Yves Lampaert a zvíťazil v preteku až 39 sekúnd pred Gilbertom, ktorý prešprintoval Lutsenka a Durbridga. Neskôr v tom týždni bol Gilbert súčasťou 3-členného belgického úniku, ktorý dopĺňali Greg Van Avermaet (BMC Racing) a Oliver Naesen (Ag2r La Mondiale). Van Avermaet napokon vyhral E3 Harelbeke pred Gilbertom a tretím Naesenom. Nasledujúci týždeň Gilbert vyhral Three Days of De Panne po ataku na Muur van Geraardsbergen počas úvodnej etapy pretekov a sólom to dotiahol k víťazstvu so 17-sekundovým náskokom nad najbližším jazdcom. Preteky vyhral aj celkovo, a to s 38-sekundovým náskokom nad jazdcom tímu Trek-Segafredo Matthiasom Brändlom a tiež vyhral šprintérsku klasifikáciu založenú už pri ataku v otvárací deň. O tri dni neskôr vyhral Okolo Flámska po sólo ataku na Oude Kwaremont, odkedy si držal odstup od hlavnej skupiny po celých posledných 55 kilometrov! Gilbert sa stal prvým jazdcom za posledných dvadsať rokov, ktorý vyhral Okolo Flámska a Liège-Bastogne-Liège. Dva týždne po tom vyhral Amstel Gold Race po štvrtýkrát a stal sa tretím jazdcom, ktorý vyhral Okolo Flámska a Amstel Gold Race v rovnakom roku. Ostatní dvaja sú Jan Raas a Eddy Merckx. Neskôr sa zistilo, že vyhral preteky aj napriek jazde na posledných 130 kilometroch pretekov s malou obličkovou slzou. Zranenie si po pretekoch vyžadovalo liečbu v nemocnici, a to ho obralo o účasť na Valónskom šípe a Liège-Bastogne-Liège. Po zotavení sa predstavil na domácich pretekoch Tour of Belgium. Celkovým štvrtým miestom domácich fanúšikov nesklamal. V júni sa mu ešte podarilo vyhrať 2. etapu na etapáku Okolo Švajčiarska a túto úspešnú prípravu na Tour zavŕšil ocenením pre najbojovnejšieho cyklistu v 5. etape. Toto ocenenie získal po dravom úniku v deň jeho 35. narodenín. Posledným pozoruhodným úspechom roka bola 9. priečka v rovinatej holandsko-belgickej týždňovke BinckBank Tour.

2018[upraviť | upraviť zdroj]

Gilbert na kockách počas Tour

Druhú sezónu po prebudení klasikárskej legendy začal Gilbert tretím miestom na klasike Vuelta a Murcia. Na februárovú šnúru úspechov nadviazal piatym miestom na Omloop Het Nieuwsblad, kde bol porazený v hromadnom šprinte o 2. miesto. Za zmienku stojí aj 2. miesto v ďalšej z druhotriednych klasík Le Samyn, kde finišoval 24 sekúnd za Holanďanom Nikim Terpstrom. Do kalendára UCI World Tour sa vrhol opäť odvážne. Na známej E3 vyhral hromadný šprint, no bol zdolaný opäť atakom tímového kolegu Terpstru. Na Ronde Philippe opäť explódoval. Obhajca sa umiestnil ako tretí, no titul ostal v tíme. Preteky vyhral, ako už bolo zvykom, Niki Terpstra. Na konci júna sa predstavil aj v štartovej listine pretekov s hromadným štartom o dres národného šampióna. Najvychýrenejšie národné preteky ovládli práve jazdci tímu Quick-Step. Triumfoval Yves Lampaert, hneď za ním si po striebro došiel Gilbert. Svoju húževnatosť prezentoval opäť skvelým výkonom v úniku na Tour de France. Ocenenie pre najagresívnejšieho cyklistu prevzal tento rok v 16. etape. Onedlho však utrpel pri páde vážne zranenie kolena. Akoby zázrakom Belgičan vyliezol späť na cestu a napriek fraktúre odjazdil ešte posledných 60 km etapy. Zranenie si vyžadovalo operáciu a následné zotavenie. V priebehu sezóny sa už nemal vrátiť do pelotónu. Gilbert však akoby zázrakom už o 2 mesiace trénoval a prvé preteky po zranení vyhral! Išlo o klasiku Grand Prix d'Isbergues. Na záver sezóny obsadil príjemné 8. miesto v drsnej klasike Paris-Tours.

2019[upraviť | upraviť zdroj]

17. profesionálnu sezónu zahájil víťazstvom v 3. etape Tour de la Provence a 10. miestom celkovo. Na Omloop Het Nieuwsblad skončil už tradične v top 10. Prekvapujúco dobrú formu prezentoval na monumentálnej klasike Paris - Roubaix, kde opäť ukázal svoje staré dobré klasikárske schopnosti a na velodróme v Normandii prešprintoval Nilsa Politta. Získal tak 5. monument, čím sa osamostatnil na 1. mieste medzi aktívnymi cyklistami. Okrem Milan-San Remo dokázal zvíťaziť na všetkých z ostatných 4 monumentálnych klasík. Na belgickej klasike Halle–Ingooigem mal v posledných 500 m Gilbert vynikajúcu pozíciu a len tesne sa vyhol pádu v čele pelotónu. Napriek tomu, že vyhral hromadný šprint skončil preteky na 3. mieste. Na najprestížnejšom domácom šampionáte mu len tesne ušlo pódium. Belgičan sa zúčastnil aj menej prestížnych pretekov Adriatica Ionica Race, kde obsadil raz druhé a raz tretie miesto. V bodovacej súťaži skončil tretí. V poslednej etape BinckBank Tour obsadil 5. priečku a celkovo skončil na 13. mieste. Na španielskej Vuelte vyhral 2 etapy! A to 12. a 17. Celkovo skončil 32., v bodovacej súťaži 7. a v horskej 15. Na MS spadol a nebol schopný dohnať hlavnú skupinu, a teda odstúpil.

Lotto-Soudal[upraviť | upraviť zdroj]

2020[upraviť | upraviť zdroj]

V auguste 2019 podpísal Belgičan kontrakt so svojím bývalým klubom z jeho rodnej krajiny Lotto-Soudal. Upísal sa im na 3 roky, teda do konca sezóny 2022. V roku 2020 odjazdil 18 dní v pelotóne pred vypuknutím pandémie coronavírusom. Na klasike Omloop Het Nieuwsblad finišoval na 8. priečke.

Umiestnenie na pretekoch Grand Tour[upraviť | upraviť zdroj]

Grand Tour 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Giro 32 DNF 97 - 39 - - TBA
Tour - 70 110 DNF 112 - 38 46 62 - - - DNF DNF - TBA
Vuelta 69 DNF 54 50 59 DNF 45 DNF - - 32 TBA

DNF – nedokončil TBA - ešte sa nekonalo

Umiestnenie v klasikách[upraviť | upraviť zdroj]

Monumentálna klasika 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Milan-San Remo 14 6 32 21 3 23 9 3 87 32 13 55 29 75 68 TBA
Tour of Flanders DNF - - - 25 15 3 3 9 75 - - - - 1 3 DNF TBA
Paris-Roubaix 52 - - - - - - - - - 15 1 TBA
Liège–Bastogne–Liège DNF 40 38 16 92 4 3 1 16 7 8 36 - - 31 58 TBA
Giro di Lombardia - - 74 - - - 1 1 8 DNF 20 7 - 3 27 - 54 TBA
Majstrovstvá sveta 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Preteky jednotlivcov DNF DNF 77 92 8 15 6 18 17 1 9 7 10 17 - DNF TBA

DNF – nedokončil TBA - ešte sa nekonalo

Profesionálne úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

2002
2nd Majstrovstvá Belgicka U23 - Preteky s hrom. štartom
2nd Celkovo Tour du Loir-et-Cher
1st Etapa 6
4th Ronde van Vlaanderen U23
5th Celkovo Le Triptyque des Monts et Châteaux
6th Grand Prix de Waregem
7th Tour du Finistère
9th Majstrovstvá sveta U23 - Preteky s hrom. štartom
9th La Côte Picarde
2003
Tour de l'Avenir
1st Bodovacia súťaž
1st Etapa 9
2nd Tro-Bro Léon
6th Celkovo Driedaagse van West-Vlaanderen
10th Trophée des Grimpeurs
2004
1st Celkovo Paris-Corrèze
2nd Trophée des Grimpeurs
2nd Paris–Brussels
2nd Grand Prix de Wallonie
3rd Celkovo Ster Elektrotoer
4th Celkovo Tour Down Under
1st Etapa 3
9th Celkovo Regio-Tour
2005
1st Celkovo French Road Cycling Cup
1st Trophée des Grimpeurs
1st Tour du Haut-Var
1st Polynormande
1st Stage 2 Tour Méditerranéen
2nd Grand Prix de Wallonie
6th Milan–San Remo
8th Celkovo Four Days of Dunkirk
1st Etapa 4
8th Grand Prix d'Isbergues
2006
1st Omloop Het Volk
1st Grand Prix de Wallonie
1st Grand Prix de Fourmies
1st Etapa 2 Critérium du Dauphiné Libéré
2nd Majstrovstvá Belgicka - Preteky s hrom. štartom
2nd Grand Prix d'Ouverture La Marseillaise
2nd Trophée des Grimpeurs
2nd Le Samyn
2nd Grand Prix d'Isbergues
4th Celkovo Eneco Tour
1st Etapa 7
9th Paris–Bourges
2007
1st Etapa 1 Tour du Limousin
Majstrovstvá Belgicka
2nd Individuálna časovka
3rd Preteky s hrom. štartom
2nd Le Samyn
3rd Celkovo Circuit Franco-Belge
5th Celkovo Volta ao Algarve
7th E3 Prijs Vlaanderen
7th Grand Prix de Plumelec-Morbihan
8th Majstrovstvá sveta - Preteky s hrom. štartom
10th Boucles de l'Aulne
2008
1st Celkovo Vuelta a Mallorca
1st Trofeo Mallorca
1st Trofeo Sóller
3rd Trofeo Pollença
4th Trofeo Cala
1st Paris–Tours
1st Omloop Het Volk
1st Le Samyn
1st Vrchárska súťaž Tour Down Under
2nd Brabantse Pijl
3rd Milan–San Remo
4th Celkovo Circuit Franco-Belge
5th Tour du Haut Var
6th Paris–Bourges
8th Celkovo Tour de Picardie
2009
1st Celkovo Ster Elektrotoer
1st Etapa 4
1st Giro di Lombardia
1st Paris-Tours
1st Giro del Piemonte
1st Coppa Sabatini
1st GP José Dubois
1st Etapa 20 Giro d'Italia
2nd Majstrovstvá Belgicka - Preteky s hrom. štartom
3rd Tour of Flanders
4th Amstel Gold Race
4th Liège–Bastogne–Liège
6th Majstrovstvá sveta - Preteky s hrom. štartom
7th Chrono des Nations
9th UCI World Ranking
9th Brabantse Pijl
2010
1st Giro di Lombardia
1st Amstel Gold Race
1st Giro del Piemonte
Vuelta a España
1st Etapy 3 & 19
Nosil po Etapách 3-7
2nd UCI World Ranking
2nd Majstrovstvá Belgicka - Preteky s hrom. štartom
3rd Gent-Wevelgem
3rd Tour of Flanders
3rd Liège–Bastogne–Liège
4th Celkovo Tour of Belgium
1st Etapa 1
5th Brabantse Pijl
6th La Flèche Wallonne
7th Celkovo Tour of Qatar
9th Milan-San Remo
9th Halle–Ingooigem
2011
1st Celkovo UCI World Tour
Majstrovstvá Belgicka
1st Preteky s hrom. štartom
1st Individuálna časovka
1st Celkovo Tour of Belgium
1st Etapa 3
1st Celkovo Ster ZLM Toer
1st Etapa 4
1st Liège–Bastogne–Liège
1st Amstel Gold Race
1st La Flèche Wallonne
1st Clásica de San Sebastián
1st Grand Prix Cycliste de Québec
1st Montepaschi Strade Bianche
1st Brabantse Pijl
1st Grand Prix de Wallonie
Tour de France
1st Etapa 1
Nosil po Etape 1
1st Etapa 1 Volta ao Algarve
2nd Celkovo Eneco Tour
1st Etapa 3
3rd Milan-San Remo
3rd Grand Prix Cycliste de Montréal
8th Giro di Lombardia
9th Celkovo Tirreno-Adriatico
1st Etapa 5
9th Tour of Flanders
2012
Majstrovstvá sveta
1st Preteky s hrom. štartom
2nd Tímová časovka
Vuelta a España
1st Etapy 9 & 19
3rd Majstrovstvá Belgicka - Individuálna časovka
3rd La Flèche Wallonne
6th Amstel Gold Race
7th Celkovo Tour of Belgium
2013
1st Etapa 12 Vuelta a España
2nd Majstrovstvá Belgicka - Individuálna časovka
2nd Brabantse Pijl
3rd Celkovo Tour of Belgium
5th Amstel Gold Race
5th Grand Prix d'Isbergues
7th Liège–Bastogne–Liège
9th Majstrovstvá sveta - Preteky s hrom. štartom
10th Grand Prix de Wallonie
2014
1st Celkovo Ster ZLM Toer
1st Prológ & Etapa 3
1st Celkovo Tour of Beijing
1st Etapa 2
1st Brabantse Pijl
1st Amstel Gold Race
1st Vrchárska súťaž Tour de Picardie
3rd Classic Sud-Ardèche
4th Majstrovstvá Belgicka - Individuálna časovka
4th Celkovo Tour of Belgium
1st Bodovacia súťaž
4th RideLondon–Surrey Classic
6th Grand Prix of Aargau Canton
7th Majstrovstvá sveta - Preteky s hrom. štartom
7th Celkovo Eneco Tour
7th Giro di Lombardia
8th Roma Maxima
8th Liège–Bastogne–Liège
9th La Drôme Classic
10th La Flèche Wallonne
2015
1st Grand Prix Pino Cerami
Giro d'Italia
1st Etapy 12 & 18
2nd Celkovo Tour du Haut Var
1st Bodovacia súťaž
2nd Clásica de San Sebastián
3rd Brabantse Pijl
4th Celkovo Eneco Tour
7th Celkovo Tour de Wallonie
1st Etapa 3
7th Grand Prix Cycliste de Québec
8th Celkovo Dubai Tour
8th Omloop Het Nieuwsblad
9th Grand Prix Cycliste de Montréal
10th Majstrovstvá sveta - Preteky s hrom. štartom
10th Amstel Gold Race
2016
1st Majstrovstvá Belgicka - Preteky s hrom. štartom
1st Vuelta a Murcia
1st GP José Dubois
2nd Celkovo Tour de Luxembourg
1st Bodovacia súťaž
1st Etapy 2 & 4
3rd Volta Limburg Classic
6th Celkovo Dubai Tour
6th Tre Valli Varesine
6th Gran Piemonte
8th Majstrovstvá Európy - Preteky s hrom. štartom
8th Celkovo Arctic Race of Norway
2017
1st Celkovo Three Days of De Panne
1st Šprintérska súťaž
1st Etapa 1
1st Tour of Flanders
1st Amstel Gold Race
1st Etapa 2 Tour de Suisse
1st Kombinácia Volta a la Comunitat Valenciana
2nd Dwars door Vlaanderen
2nd E3 Harelbeke
4th Celkovo Tour of Belgium
9th Celkovo BinckBank Tour
Najbojovnejší jazdec Etapa 5 Tour de France
2018
1st Grand Prix d'Isbergues
2nd Majstrovstvá Belgicka - Preteky s hrom. štartom
2nd Le Samyn
2nd E3 Harelbeke
3rd Tour of Flanders
3rd Vuelta a Murcia
5th Omloop Het Nieuwsblad
8th Paris-Tours
Najbojovnejší jazdec Etapa 16 Tour de France
2019
1st Paris - Roubaix
Vuelta a España
1st Etapy 12 & 17
Najbojovnejší jazdec Etapa 12 Vuelta a España
3rd Halle–Ingooigem
4th Majstrovstvá Belgicka - Preteky s hrom. štartom
8th Omloop Het Nieuwsblad
10th Celkovo Tour La Provence
1st Etapa 3
2020
8th Omloop Het Nieuwsblad

Kontroverzie[upraviť | upraviť zdroj]

Gilbert bol obvinený z užívania kortizónu anonymným bývalým tímovým kolegom z Lotto počas dominantnej periódy s Omega Pharma–Lotto. Obvinenie Belgičan vehementne zamietol.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Belgický športovec roka: 2009, 2010, 2011
 • Národná trofej za športové zásluhy: 2009
 • Velo d'Or: 2011
 • Kryštálový bicykel: 2008, 2009, 2010, 2011
 • Flámske ocenenie: 2009, 2010, 2011
 • AIJC trofej: 2009

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]