Preskočiť na obsah

Pieseň o perle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Pieseň o perle je krátky hymnický opus, ktorý bol objavený v apokryfných gnostických Skutkoch Tomášových. Boli napísané koncom druhého storočia v Sýrii, a podľa textu Skutkov Tomášových tento hymnus apoštol Tomáš recitoval keď bol uväznený v Indii. Samotná Pieseň o perle bola do Skutkov Tomášových včlenená, pretože existovala už predtým ako samostatný text a slúžila pravdepodobne ako liturgický spev, ktorý vyzýval na duchovné prebudenie počas gnostických obradov.[1] Hymnus má vysokú umeleckú úroveň.[2]

História a pôvod textu

[upraviť | upraviť zdroj]

Pieseň o perle bola objavená v Skutkoch Tomášových, ktoré boli pravdepodobne napísané v Sýrii koncom druhého storočia, kde bola silná tradícia apoštola Tomáša. Pôvodným jazykom spisu bola sýrčina. Dochovali sa dve verzie Skutkov Tomášových; grécky preklad a sýrska verzia, ktorá ale nie je pôvodným originálom a jedná sa o neskoršiu kresťanskú redakciu. Okrem Skutkov Tomášových bola upravená verzia Piesne o perle objavená v manichejskom spise Žalmy Tomášove.[3]

Pieseň o perle rozpráva príbeh o mladom princovi, ktorému je zasľúbená vláda nad kráľovstvom spolu s bratom. Najprv však dostáva úlohu vybrať sa do Egypta a odtiaľ priniesť perlu, ktorú stráži drak. Zhodí svoje rúcho a putuje z východu, až nakoniec dorazí do Egypta. Tu sa však nechá zlákať jeho čarom a zabudne na svoju misiu aj na skutočnosť, že je kráľovým synom. Príde mu list, v ktorom mu otec kráľ pripomína, kým je a čo je jeho úlohou. Uvedomí si, že sa musí vymaniť zo zlého vplyvu a získať perlu, čo sa mu aj podarí. Strasie zo seba egyptský odev a vyberie sa späť domov na východ, kde je prijatý pred kráľa s perlou a môže si znova obliecť svoje slávnostné rúcho princa.

Význam textu

[upraviť | upraviť zdroj]

Význam Piesne o perle spočíva predovšetkým v tom, že v krátkom útvare básne zhrňuje gnostické učenie v jeho kresťanských aj mimokresťanských podobách; prvky ako napríklad: motív zábrany, prekážky na ceste za cieľom; motív cesty a hľadania; splynutie s božským ako cieľ životnej cesty; pokoj ako zmysel života alebo pravé poznanie vedúce k záchrane.

Úryvky z básne

[upraviť | upraviť zdroj]
...
Prekrásny plášť celý zdobený drahokamami,
s iskrivým jasom farieb.
So zlatom a berylmi,
rubínmi a achátmi.
So sardonyxami premenlivých farieb,
ktoré boli pripevnené hore.
„A s diamantovými sponami,
všetky boli upevnené popri leme.
Po celej ploche bol vyšitý
obraz Kráľa kráľov.
A taktiež zafíry zvrchu
boli opracované v pestrých farbách.
Videl som hneď, že z neho všade
vyžaruje hnutie spôsobené poznaním.
Videl som ďalej,
že už sa chystá prehovoriť.
Počul som zvuk jeho tónov,
keď vravel:
"Patrím tomu, kto je z ľudí najodvážnejší,
pre neho ma zhotovili pred jeho otcom.
Cítil som, ako postavou rastie,
keď konal svoje činy."
Jeho kráľovské pohyby
smerovali ku mne.
A narástli tak silne,
že sa im vytrhol z rúk.
A láska ma poháňala vpred
aby som sa s ním stretol, obliekol si ho.
Stiahol som svoju ruku a vzal si ho,
preodel som sa do jeho nádherných farieb.
Obliekol som si svoj kráľovský plášť,
ktorý ma celého zahalil.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Petr Pokorný: Pieseň o perle: Tajné knihy starovekých gnostikov, Praha: Vyšehrad, s. 326
  2. TOMÁŠOVY SKUTKY. In: STAROWIEYSKI, Marek. Slovník raněkřesťanské literatury Východu: Arabská, arménská, etiopská, gruzínská, koptská a syrská literatura. Preklad Walerian Bugel, Kateřina Mervartová. Červený Kostelec : Pavel Mervart, 2012. 369 s. (Pro Oriente; zv. 7.) ISBN 978-80-7465-021-5. S. 303-304. (po česky)
  3. Píseň o perle [online]. Gnosis9.net, 13.7.2005, [cit. 2012-12-17]. Dostupné online. Archivované 2013-01-16 z originálu. (po česky)

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Novozákonní apokryfy. II, Příběhy apoštolů. Praha : Vyšehrad, 2003, 2007²

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]