Preskočiť na obsah

Planétka typu V

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Planétka typu V alebo Vestoid majú elektromagnetické spektrum podobné ako planétka 4 Vesta (najväčší asteroid tejto skupiny).

Väčšina asteroidov, ktoré sa približujú k rodine Vesta alebo majú rovnakú excentricitu a inklináciu s polosami ležiacimi medzi 2,18 AU a 3:1 Kirkwoodova medzera na 2,50 AU, májú obežné prvky podobné ako 4 Vesta. Z tohto sa odvodzuje, že väčšina z nich bola pôvodne časťou 4 Vesta, ktorá sa odtrhla jediným silným nárazom. Obrovský kráter na južnej pologuli 4 Vesta je pravdepodobne miestom tejto zrážky.

V-typy sú priemerne jasné, značne podobné častým S-typom, ktoré sú tiež tvorené železom a obyčajnými chondritmi. Tieto vzácne typy asteroidov (V-typy) obsahujú viac pyroxénu ako S-typy.

Elektromagnetické spektrum má silnú absorpciu 0,75 μm a 1 μm a silne červenú 0,7 µm. Viditeľné spektrum V-typov (aj 4 Vesta) sa podobá na spektrum bazaltovo-achondritových HED meteoritov.

J-typy majú veľmi silnú absorpciu 1 μm podobnú diogenitovým meteoritom, z toho dôvodu sa predpokladá, že pochádzajú z vnútorných častí 4 Vesta.

Rozdelenie[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavná časť asteroidov typu V patrí do rodiny Vesta (aj 4 Vesta). Tiež tu sú asteroidy, ktoré pretínajú obežnú dráhu Marsu ako 9969 Braille a objekty blízko Zeme ako 3908 Nyx.

Nachádza sa tu aj oddelená skupina objektov v blízkosti rodiny Vesta, ktoré do nej nepatria. Môžu byť pozostatkom rôznych telies, ktoré sa z dôvodu zrážky rozpadli: