Plešné jezero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Plešné jezero
slov. Plešné jazero
ľadovcové jazero
Plešné jezero.jpg
Plešné jazero od Stifterovho pamätníka.
Štát Česko Česko
Región Južné Čechy, Šumava
Okres Prachatice
Rozloha 7,48 ha
Objem 617 000 m³
Max.hĺbka 18,3 m
Pobrežie 1 242 m
Nadmorská výška 1 090 m n. m.
Súradnice 48°46′37″S 13°52′1″V / 48,77694°S 13,86694°V / 48.77694; 13.86694
Odtok vody Jezerní potok
Česko: Plešné jezero
Plešné jezero
Poloha na mape Česka
Webová stránka: jiznicechy.org
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Plešné jezero (pôvodne Plekenštejnské jezero, nem. Plöckensteinsee alebo Plöckensteiner See, slov. Plešné jazero) je jazero na Šumave v Juhočeskom kraji v Česku. Leží v nadmorskej výške 1 090 m, má plochu 7,48 ha, obvod 1 242 m a najväčšiu hĺbku 18,30 m. Objem zadržiavanej vody predstavuje 617 000 .

Pobrežie[upraviť | upraviť zdroj]

Pohľad na jazero na kresbe z 19. storočia

Morénová hrádza je vysoká 30 – 40 m, kamenné more zostupuje až 150 m pod jazero. Ľadovcový kotol (kar) je zahĺbený do severovýchodného svahu najvyššej hory na českej strane Šumavy Plechého. Príkre záverové steny kotla s obnaženými skalami a suťovými prúdmi dosahujú temer k jeho vrcholu. Jazerná stena je vysoká 260 m. O vyhĺbenie karu sa postaral svahový ľadovec, jeden z jedenástich, ktoré na Šumave existovali v dobe štvrtohôr. Dosahoval šírku až 1 km a bol zo všetkých najširší. Po jeho ústupe zostala na okraji karu čelná moréna z mohutných balvanov, ktorá vytvorila prirodzenú hrádzu.

Vodný režim[upraviť | upraviť zdroj]

Voda z jazera odteká Jezerním potokom do Vltavy. V rokoch 1789-91 bola čelná moréna utesnená a v súvislosti so stavbou Schwarzenberského kanála bola na nej vybudovaná 2,5 m vysoká hrádza, do ktorej boli osadené stavidlá umožňujúce regulovaný odtok z jazera aby sa umožnilo plavenie dreva v Schwarzenberskom plavebnom kanále. Celkom bolo možné z jazera vypustiť 177 tisíc m² vody.

V septembri a októbri 1935 boli vykonávané hydrotechnické merania v súvislosti so stavbou chaty pri Plešnom jazere. Pôvodným účelom bolo zistiť, či by bolo možné využiť odtok z jazera na výrobu elektriny pre chatu. Bolo však zistené, že prietoková kapacita nestačí ani pre pohon malej turbíny, ak nemá byť súčasne zmenšené výtokové množstvo pre napájanie Schwarzenberského kanála v dobe plavenia. Merala sa výška vodnej hladiny a všetky činitele, ktoré majú vplyv na jej stav, tzn. prítoky, vodné zrážky a vypúšťanie z jazera. Zaujímavosťou je, že pri silnejšom vetre boli pozorované poznateľné výkyvy hladiny. Asi v minútových intervaloch stúpala a klesala bez ohľadu na vlnenie o 18 cm. V polovici deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia došlo k neovládateľnému zníženiu hladiny v mieste neodborne postaveného výpustného zariadenia. Správa Národného parku Šumava zadala opravu hrádze, pri ktorej bolo prevedené v roku 1999 jej utesnenie injektážou betónom. Bol opravený odtok z jazera, aby nemohlo prísť k opätovnému úniku vody z jazera. Pod výpustným zariadením zriadil Hydrobiologický ústav ČAV merný profil, na ktorom sa automaticky zaznamenáva odtok z jazera. Na hrádzi je umiestnená malá meteorologická stanica, ktorá registruje podobné údaje ako v tridsiatych rokoch.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

V r. 1911 bola na hrádzi postavená Lucemburská chata, neskôr majetok Klubu českých turistov. Po r. 1948 ju zabrala Pohraničná stráž a upravila pre svoje účely. Pohraničná stráž svoju budovu roty opustila, potom bola v r. 1989 zbúraná. Správa Národného parku vykonala v roku 1999 opravu hrádze a priestoru čím mu bol aspoň z časti prinavrátený prírodný ráz. Nad severozápadným brehom jazera, vysoko na vrchole bočnej skalnej steny karu, stojí Stifterov pamätník. Dnes patrí Plešné jazero k najnavštevovanejším miestam Šumavy, pretože pohľad na hladinu s impozantnou jazernou stenou v pozadí je veľmi atraktívny.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Plešné jezero na českej Wikipédii.