Podbreziny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohľad z Okoličného

Podbreziny sú primestská časť a zároveň najväčšie sídlisko Liptovského Mikuláša. K 30. júlu 2009 žilo v 52 obytných blokoch 9 272 obyvateľov.

Polohopis[upraviť | upraviť zdroj]

Podbreziny ležia vo východnej časti mesta, 1 km severne od cesty I/18. Na juhu nadväzujú na mestskú časť Okoličné, na severe na mestskú časť Vitálišovce. Juhovýchodne od sídliska leží za potokom Okoličnianka mestská časť Stošice. Osou sídliska je Žiarska ulica, na jej západnej strane je bytová výstavba, kým na východnej strane leží v kopcovitom teréne záhradkárska osada Pod slivkou. V priestore otočky autobusov odbočuje cesta do obce Veterná Poruba. Západná časť sídliska prilieha na členitý terén vrchu Háj-Nicovô, ktorý je sčasti zalesnený a sčasti zarastá nízkymi drevinami. Juhozápadne od sídliska sa nachádza ovocná plantáž. Riečka Smrečianka rozdeľuje sídlisko na dve časti.

Ulice[upraviť | upraviť zdroj]

Dolné a stredné Podbreziny
Horné Podbreziny
Za vodou
Horné Podbreziny
Miestna materská škola
Podbreziny v noci

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Základný kameň sídliska bol osadený v decembri 1979, s jeho výstavbou začali na jar roku 1980, na katastrálnom území bývalej samostatnej obce Okoličné vo východnej časti mesta. Prvé bytovky boli odovzdané do užívania začiatkom roka 1982 na tzv. dolných Podbrezinách. Postupne sa budovali ďalšie obytné bloky na stredných a horných Podbrezinách, ako aj v najjužnejšej časti dolných Podbrezín. Najnovšou časťou sídliska je časťs Za vodou (za Smrečiankou). Na sídlisku sa momentálne nepočíta s ďalšou bytovou výstavbou.

Bývalá uhoľná kotolňa na stredných Podbrezinách bola splynofikovaná, druhá na dolných Podbrezinách dnes slúži ako výrobná prevádzka.

Občianska vybavenosť[upraviť | upraviť zdroj]

Podbreziny sú dobre vybaveným sídliskom. Najvýznamnejšia časť občianskej vybavenosti je skoncentrovaná na dolných Podbrezinách, v okolí obchodného strediska Billa. Najväčšiu plochu obchodného strediska zaberá supermarket CBA Verex (predtým Verex, Delvita a Billa). Zvyšné plochy obsadili drobné prevádzky (trafika, kvetinárstvo, butiky, školské potreby, predajne kozmetiky a šperkov, výroba kľúčov, bufet a pod.). Tiež je tu lokalizovaný bankomat Slovenskej sporiteľne. Na objekt obchodného strediska nadväzuje objekt, v ktorom sídlia lekári pre dospelých, deti a zubná ambulancia, lekáreň, pošta (PSČ 031 04), butik, bar Play club a herňa Cuba Libre a Zeppelin. V minulosti tu bola expozitúra VÚB, ktorú však zrušili. Ďalej na sever, neďaleko Verimexu, sa nachádza predajňa Coop Jednoty, pri ktorej je umiestnený bankomat VÚB a novinový stánok. Na predajňu v minulosti nadväzovala budova tzv. Garni, v ktorej sídlili menšie obchodné prevádzky (domáce potreby, drogéria) a herňa Billiard. Budova však vyhorela v roku 2012 a jej miesto dnes slúži ako parkovisko. Okrem toho je na dolných Podbrezinách vybudovaná veľká materská škola, budova mäsny, cukrárne Včela a fitnescentra "B" (pred budovou základný kameň výstavby sídliska), v budove ktorého sídli napr. holičstvo a kaderníctvo, bar. Vedľa neho je basketbalové a hokejbalové ihrisko, U-rampa a v zime aj klzisko a taktiež je tu bankomat Prima banky. Naproti obchodnému centru Verimex sa nachádza tiež športový areál MFK Tatran Liptovský Mikuláš (futbalový štadión s bežeckou dráhou, tenisovým kurtom a športhotelom Tatran – v ňom pub Corgoň). Na parkovisku pred hotelom je tržnica. Na Smrečianskej ulici, v úseku od Billy po križovatku s ulicou Dubovou, je pešia zóna (do užívania odovzdaná v lete 2006). Na pešej zóne, v priestore stredných Podbrezín, stojí aj moderná budova pizzérie Verona a cukrárne Veronika, pri nej sa nachádza detské ihrisko. V bytovkách sa nachádza aj obchod Zel-Ovoc a Hydina-mäso (ul. Dubová).

Výhľad na Podbreziny z Hája Nicovô

Na horných Podbrezinách sa nachádza základná škola Janka Kráľa (v jej priestoroch sídli aj mestská polícia), detské ihrisko, Senior klub Royal Care, v minulosti Dášenka esspreso, druhá predajňa Coop Jednoty, novinový stánok a predajňa Luna. Novinový stánok je aj pri zastávke Podbreziny - stred, v tesnej blízkosti sú vybudované moderné garáže. Na severe Podbreziny bezprostredne nadväzujú na mestskú časť Vitálišovce.

V časti Za vodou občiansku vybavenosť dopĺňa domov dôchodcov.

V priestore horných Podbrezín - Vitálišoviec je vybudovaný v súčasnosti už nevyužívaný lyžiarsky vlek s bufetom Milka a ďalej tiež športový areál Xsport. Na dolných Podbrezinách je priestor cvičiska pre psov, na stredných Zberné suroviny.

Takisto sa po celom sídlisku buduje metropolitná optická sieť od viacerých firiem (Profi-NET, Imafex, LiptovNet, Mikotel), pomocou ktorej sa môžu obyvatelia vysokorýchlostne pripojiť do siete internet či sledovať IP TV. Okrem toho je sídlisko pokryté 802.11a/b/g WiFi signálom.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Sídlisko leží pri ceste III. triedy (III/018132) vedúcej do obce Žiar. Táto cesta odbočuje v mestskej časti Okoličné z cesty I. triedy č.18. Premávajú sem viaceré linky miestnej MAD, konkrétne linky č. 8, 9, 10, 11, 12 a 13. Linka č. 8 spája sídlisko s autobusovou stanicou cez centrum, č. 9 zachádza cez Kožiarske závody a sídlisko Nábrežie, podobne linka č. 11 cez Nábrežie, linka č. 12 spája sídlisko s centrom a Vojenskou akadémiou a linka č. 13 (premáva iba v letnej sezóne) s Aquaparkom Tatralandia. Bezplatná linka č. 14 premáva k obchodnému centru Tesco-Kamenné pole. Na sídlisku sú tri autobusové zastávky - juh, stred a sever, pričom na zastávke Podbreziny, stred zastavujú tiež prímestské autobusy smerujúce do obcí Veterná Poruba, Smrečany a Žiar. Cesta do centra mesta trvá 15 minút, na autobusovú stanicu cca 20 minút.

Dopravnú situáciu zlepšuje železničná trať č. 180 (plánovaná prekládka pre modernizáciu), ktorá oddeľuje sídlisko od mestskej časti Okoličné, so železničnou zastávkou Okoličné, na ktorej zastavujú všetky osobné vlaky. Je využívaná prevažne obyvateľmi dolných Podbrezín a Okoličného.

Čo sa týka plôch statickej dopravy, parkoviská sú pred nákupným centrom CBA Verex a pred športhotelom Tatran. Smrečianku premosťujú dva cestné mosty, ktoré spájajú časť Za vodou so zvyškom sídliska a tiež dva mosty pre peších.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49°04′57″S 19°39′05″V / 49,082452°S 19,651365°V / 49.082452; 19.651365