Palúdzka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Palúdzka (maď. Kispalugya) je mestská časť Liptovského Mikuláša. K 30. júlu 2009 tu žilo 3 200 obyvateľov.

Evanjelický kostol v Palúdzke

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Palúdzka leží v západnej časti mesta, priamo na brehu vodnej nádrže Liptovská Mara. Zo severu a z východu ju obklopuje rieka Váh, ktorá severozápadne od centra Palúdzky ústi do vodnej nádrže. Približne stredom mestskej časti preteká v smere juh - sever riečka Demänovka.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1282, kde bola spomínaná ako okrajová časť dnes už zatopenej dediny Paludza. V roku 1283 bola spolu s obcou Bodice vyčlenená z jej chotára a dostala sa do držby Ondreja, notára zvolenského župana Demetra, predka zemianskej rodiny Palúckovcov - Palugyayovcov, ktorí obec vlastnili až do roku 1848. Roku 1960 bola pripojená k Liptovskému Mikulášu.

Katolícky kostol Sv. Jána Evanjelistu v Palúdzke

Kultúrne pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádzajú sa tu dva kaštiele: renesančný kaštieľ Vranovo z roku 1622, postavený na starších základoch renesančnej kúrie, a rokokovo-klasicistický kaštieľ zvaný Bocian z 2. polovice 18. storočia, vystavaného tiež na starších základoch (bývalý hotel Bocian). Kaštieľ Vranovo dal podľa tabule nad vchodom vybudovať František Palugyay s manželkou Zuzanou Dávidovou, ktorých erby sú na tabuli vytesané. Text na tabuli znie: "ADIVANTE . DNO . HANC DOMVM FIERI CVRAVIT FRANCISC9 PALVGIAI . COR . SVA . SVSANA . DAVID . DE . TVOCZ : PETFR . TEMPORE . FAELICIS . REGI : IMP . MA . FERDI : II ET . MO...VM . BELLI COR GABR . BETHEN . PRIN TRAN .". Na atike kaštieľa Bocian sú tiež erby stavebníka a jeho manželky - Wolfganga Palugyaya a Johany Pletrichovej, nad ktorými je nápis "AUXILIO DEI BONI // ANO 1826". Pod erbami sú reštaurované mená, čitateľné je len "VOLFGANG PALU...".

V obci stoja dva chrámy: rímskokatolícky, vybudovaný v klasicistickom slohu v roku 1856, a evanjelický kostol, vybudovaný v rokoch 1940 - 1941.[1] Pri katolíckom chráme stojí klasicistická kaplnka sv. Jána Nepomuckého z roku 1856. Nad vchodom do kaplnky je opäť nápisová tabuľa s erbom nitrianskeho biskupa Imricha Palugyaya, podľa ktorej bola vybudovaná v roku 1856 ako krypta. Na tabuli je vytesaný text: "CAPELLA HAEC // HONORI DIVI JOANNIS NEP. // DICATA. // IMPENSIS EXCELLENTISSIMI DOMINI // EMERICI DE PALUGYA // PRAESULIS NITRIENSIS // SUPRA // VETEREM FAMILIAE SUAE // CRYPTAM // UT OSSA MAJORUM // SAGO TOGAQUE CLARORUM // DEBITE CONTECTA // TUTE QUIESCANT. // ANNO MDCCCLVI ERECTA."

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Mestská časť je rozložená popri ceste I. triedy č. 18, ktorá smeruje z mesta na juhozápad do Ružomberka. Na juhovýchode obchádza Palúdzku diaľničný privádzač (súčasť cesty II. triedy 584), z juhu diaľnica D1. Zo západu ju obklopuje železničná trať č. 180. Palúdzka je spojená so zvyškom mesta dvoma cestnými mostami, plánuje sa výstavba cestného mosta do Liptovskej Ondrašovej. Premávajú sem viaceré linky miestnej MHD, konkrétne č. 2, 5, 8, 9, 11 (v minulosti aj zrušená linka č. 7), okrem toho na zastávke Palúdzka, nemocnica zastavujú aj spoje prímestskej autobusovej dopravy.

Občianska vybavenosť[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom 21. storočia tu nastala hromadná vilová (lokalita Pod horičkou) a bytová výstavba (sídlisko Palúdzka), ktorá sa neustále rozširuje. Naplánovaná je aj výstavba rodinných domov v areáli zrušenej fabriky Glejona.

V súčasnosti tu stojí areál mikulášskej nemocnice, areál Združenej poľnohospodárskej školy, Obchodná akadémia, základná škola, materská škola, kultúrny dom, hotel Bocian a futbalový štadión - FC 34 Palúdzka. Služby dopĺňa vináreň, krčma, pekáreň, obchod, lekáreň (v areáli nemocnice) a tiež obchodný dom Kaufland.

Na katastrálnom území mestskej časti sa nachádza tiež novovybudovaný komplex v lokalite Kamenné pole, ktorý zahŕňa obchodné centrum Liptov s hypermarketom TESCO, obchodné centrá JYSK, NAY Elektrodom, Koberce TREND, INTERSPORT a KIK. Stojí tu tiež reštaurácia McDonald’s s čerpacou stanicou.

Rodisko významných osobností[upraviť | upraviť zdroj]

Zoznam ulíc[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. VÍTEK, P. - ŠMELKOVÁ, A.: Z dejín obce Palúdzka. Liptovský Mikuláš 2013, s. 19.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • VÍTEK, Peter – ŠMELKOVÁ, Anna: Z dejín obce Palúdzka. Liptovský Mikuláš : Dom Matice slovenskej v Lipt. Mikuláši – Múzeum Janka Kráľa, 2013. 85 s. ISBN 978-80-971426-1-2

Súradnice: 49°05′00″S 19°35′49″V / 49,08338°S 19,596992°V / 49.08338; 19.596992