Podcasting

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search

Podcastyzvukové záznamy, ktoré autor alebo vydavateľ podcastu umiestňuje na internet v podobe súborov, najčastejšie vo formáte MP3, na ktoré odkazuje na webových stránkach. Podcasty možno počúvať priamo z web stránky ako stream avšak zmyslom podcastingu je počúvanie záznamov, vtedy, kedy to používateľovi vyhovuje alebo aj počúvanie bez pripojenia na internet, čo vyžaduje aby sa záznam uložil (stiahol) do zariadenia,[1] čo môže byť počítač, tablet, mobil, prehrávač a pod. Podcasty často bývajú pravidelné relácie, preto má zmysel prihlásiť sa na ich odber (ang. subscribe alebo follow) a nastaviť sťahovanie vybraných záznamov (napríklad relácií rádiostaníc) pomocou softvéru alebo aplikácií (Apple podcasty, Google Podcasty, RSS, SoundCloud, Spotify, Podbeam, TuneIn a pod.) do zariadenia.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

RSS podcasting ikona zavedená v prehliadači Mozzilla Firefox

Koncept podcastu existuje od roku 2000. Vtedy sa hovorilo o 'Audioblogging', pozri aj blog. V roku 2003 začal Ben Hammersley používat slovo podcasting, ktoré vzniklo spojením názvu prehrávača iPod od firmy Apple a anglického slova broadcasting (vysielanie). Tento názov je zavádzajúci, pretože na prehrávanie a na využívanie podcastingu nie je iPod potrebný, ani nejde o vysielanie v tradičnom slova zmysle aj keď je pravda že na vytvorenie takéhoto "vysielania" stačí iPod. Slovenčina prijala tento názov bez zmeny. (V ďalšom je používané slovo podcast aj pre označenie jednotlivého záznamu zvukovej nahrávky. Niektorí vydavatelia nazývajú jednotlivé záznamy ako diely (ang. episode) a svoje relácie (viac záznamov s rovnakým zameraním, ang. show) - aj ako programy, seriály alebo kanály.)

Už v roku 2005 pridalo Apple podcasty do svojho hudobného prehrávača iTunes 4.9.[1] Predtým v septembri 2004 si tiež podali prihlášku na ochrannú známku na označenie "podcast". Táto žiadosť aj napriek doplneným zdôvodneniam im bola aj vďaka wikipédii[2] definitívne zamietnutá v roku 2006. Vďaka tomu sa stal podcast bežným formátom a viac ako polovica podcastov v roku 2016 bola globálne prehrávaná Apple softvérom Podcasts (Apple podcasty).[1][3]

Princíp[upraviť | upraviť zdroj]

Technológiu pre vysielanie podcastov vymysleli technológ Dave Winer a Adam Curry. Možnosť manuálne si stiahnuť obsah nejakej show do prehrávača v podobe MP3 súboru tu bola už predtým, ale práve zautomatizovanie pomocou RSS robí podcasting niečím novým. Podcasting má potenciál prekonať staré rádio, kde čakáme na to, čo by nás mohlo zaujímať, novým spôsobom prehrávania, kde si my vyberieme, čo chceme počúvať a kedy to chceme počúvať. Je to ako rozdiel medzi televíznym vysielaním a DVD prehrávaním. DVD prehrávanie môžete kedykoľvek zastaviť a spustiť, pretočiť naspäť, môžete prehrávať aj iné DVD, pokiaľ vás to prvé omrzí a môžete pretočiť reklamy.

Možnosti vytvorenia podcastov[upraviť | upraviť zdroj]

 • Podcast je najčastejšie zvuková nahrávka vo formáte mp3. Môže je nahovoriť jeden človek (zvukový denník) alebo viacero, prípadne môže byť zostrihaná a doplnená hudbou.
 • Druhou možnosťou je využitie automatickej čítačky (RSS), ktorá zápis automaticky predčíta alebo prevádza do zvukovej podoby. Touto čítačkou (RSS) je napríklad Doppler alebo Ipodder.
 • Tretím spôsobom je prevádzanie textových príspevkov do zvukového formátu pomocou softvéru (napríklad softvér Epos).

Počúvanie podcastu prehrávačom synchronizovaným s počítačom[upraviť | upraviť zdroj]

Podcast možno počúvať na zariadení s možnosťou pripojenia na internet a schopnosťou prehrávať zvuk, čo môže byť počítač, tablet, mobil, prehrávač a pod. Komplikovanejšou možnosťou (staršou, teraz používanou len tými, čo nemajú moderné zariadenie) je na prehrávanie použiť prehrávač (môže byť aj mobil a pod) synchronizovaným s počítačom, ktorý zabezpečí pripojenie na internet a stiahnutie súborov. Návod:

Využitie podcastingu[upraviť | upraviť zdroj]

 • Počúvanie rádiostaníc, niektoré rádiá, napríklad BBC, umožňujú sťahovanie vybraných relácií vo forme podcastingu alebo priamo zvukových súborov.
 • Výučba, podcastingu sa venujú učitelia, školy a vzdelávacie inštitúcie.
 • Klasický blog ale vo zvukovej podobe.

Podcasting na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku je zatiaľ podcasting málo rozšírený.[4] Tomáš Ulej 28. júla 2005 "začal s vlastnými nahrávkami literatúry, ktoré som uverejnil pod hlavičkou "prvý slovenský podcast" . K priekopníkom patrí Rádio_FM (súčasť Rozhlas a televízia Slovenska). Tretí okruh verejnoprávneho rozhlasu spustil podcasting 1. apríla 2006. Okrem podcastov rádií majú teraz podcasty aj spravodajské servery, napríklad Teraz.sk (TASR) a SME.sk.

Aktuálne[Poznámka 1] slovenské podcasty s popisom ich poskytovateľa[5][upraviť | upraviť zdroj]

Poznámka: Zaniknuté - Z, Občasné - O, Denne - D (zvyčajne pondelok až piatok), raz Týždenne - T, raz Mesačne - M, Politika - P, Cirkev - C, Správy - S, Multižánrové - M.

Poz-námka Názov, vydavateľ, web Vznik,

odber

Popis
M Slovenský rozhlas ponúka podcasty pre viacero svojich relácií na svojich staniciach:
 • Rádio Slovensko
 • Rádio Devín
 • Rádio_FM
 • Rádio Patria
 • Rádio Regina Západ
 • Rádio Regina Stred
 • Rádio Regina Východ
 • Rádio Slovakia Int.
 • Rádio Pyramída
 • Rádio Junior
 • Rádio Litera
 • Rádia Slovensko
 • Rádia Regina
 • Rádia Devín
 • Rádia Patria
M Teraz.sk - TASR 16. apríl 2018
M SME - odoberajte podcasty
 • Dobré ráno - denný (pondelok až piatok) spravodajský podcast od roku 2017
 • Klik (SME) od 15. feb. 2018 - týždňový podcast o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete technológií, médií a sociálnych sietí
 • Tech_FM od 6 január 2016 program propagujúci vedu a nové technológie. Vzniká v spolupráci Tech.sme.sk a Rádia_FM
.týždeň Soundcloud.týždeň
 • .pod lampou - Pravidelná diskusná relácia
 • .týždeň - podcast Týždenník .týždeň
ABECEDA BRANDINGU Zaujíma ťa oblasť rozvoja zručností, potrebných pre dosiahnutie úspechu v obchode, manažmente a podnikaní? Alebo sa venuješ HR marketingu a hľadáš inšpiráciu pre úspešnú kampaň, alebo užitočné nástroje pre modernú komunikáciu? Od roku 2008 pomáhame firmám, manažérom, podnikateľom a HR komunite dosahovať úspechy prostredníctvom moderných rozvojových programov a poradenstva. A čo nájdeš v našich podcastoch? Inšpiráciu, moderné trendy, tipy na nástroje a zaujímavé rozhovory s ľuďmi z biznis a HR praxe.
Ako byť FIT Počúvaš Ako byť FIT show, kde si pozývame odborníkov, nadšencov a špičkových ľudí z odvetvia. Zámerom je vytiahnuť z nich detaily a úvahy na aktuálne témy. Priniesť ich odborný pohľad a názor. Zároveň motivovať každého poslucháča ku kvalitnejšiemu a plnohodnotnejšiemu prežitiu života.
Spravodaj Zaujimate sa o webdesign, mobilné technológie, a všetko zaujímavé? Spravodaj.madaj.net je slovenský weblog, ktorého podcast si môžete prihlásiť do svojich čítačiek. Venuje sa najmä krátkym správam ale občas aj prehovoreným textom recenzií, zvonenia, ringtone.
Café Európa Podcast by Café Európa
Cesty Čínou s Pavlom Dvořákom Cesty Čínou s Pavlom Dvoŕákom je krátke rozprávanie o čínskej kultúre, histórii a tradíciách. Tento seriál je aj vo videoforme na www.cestycinou.tv
CykloPodcast (Pravdepodobne) prvý slovenský podcast venovaný cyklistike... Postrehy a informácie z diania v pro pelotóne i mimo neho počas celej sezóny.
D Denník N podcast Apple podcasty | RSS
 • Newsfilter
 • Hudobné po(d)klady
Dilemy V podcaste Dilemy z dielne MONO.sk diskutujeme o každodenných morálnych problémoch, ktoré trápia vás i nás.
Do slova zaľúbení Do slova zaľúbený je literárny sit-down, ktorý organizujeme v Karloveskej knižnici. Je to formát, pri ktorom účinkujúci rozpráva o knihách, pre ktoré má nadšenie a číta z nich. Zväčša tieto knihy spájajú téma, autor, žáner, forma alebo čokoľvek. Môže to byť napríklad jedna kniha a z nej viac prečítaných strán alebo aj desať kníh a z každej z nich prečítaná len jedna veta. Záleží na konkrétnom človeku, ako to vymyslí. Najdôležitejšie je, aby bol pre tieto slová nadchnutý, aby bol do slova zaľúbený. Hosťami sú ľudia známi aj neznámi, slávni aj neslávni, smutní aj veselí, ale všetci sú do slova zaľúbení.
Dopočutia Podcast by Dopočutia
Podcast denníka Postoj Podcasty konzervatívneho denníka Postoj
Počuj. Fi a Maťa uvažujú nad tým, čo to znamená byť zodpovednými dospelými v dnešnej dobe na Slovensku. Vtipne rozoberajú každodenné banality ale i hlbšie témy. Pridaj sa k nim, uč sa z ich chýb a zasmej sa spolu s nimi pri debatách na rôzne témy – od filmov až po podnikanie či cestovanie.
Vysielanie NLP Akadémie Peter Sasín a Iveta Klimeková prinášajú vôbec prvý podcast o osobnom raste a NLP v ČR a SR. Podcast je určený pre ľudí, ktorí majú veľké ciele a chcú zažívať viac radosti v živote.
choices Choices sú večerné rozhovory so zaujímavými ľuďmi. Vstup na ne je voľný. V rôznych mestách Slovenska ich od apríla 2013 pripravuje Nezisková organizácia Voices.
Insight: business & marketing show Rozhovory s top ľuďmi slovenského biznisu a marketingu napratané do 20 minút. Do agentúry Hype si voláme profesionálov a influencerov z business a marketingového prostredia, aby nám odovzdali cenné know-how. Dozviete sa insighty z ich práce, pikošky zo života, ale aj tipy a triky, ktoré môžete použiť pre svoj biznis
mužom.sk Podcast pre mužov, ktorí premýšľajú.
NTECast Podcast študentov a absolventov Slovenskej Technickej Univerzity.
Ofsajd Podcast Ofsajd Podcast je Slovensko-český podcast o svetovom futbale. Podcast vychádza nepravidelne vždy keď sa vo svete futbalu udeje niečo zaujímavé.
Podcast tenisového sveta Podcast Tenisovysvet.sk
Podcasty Alfa Nestíhate čítať dlhé analýzy? Vypočujte si rozhovory s autormi našich výstupov a hosťami našich diskusií.
Príbehy jazzu – podcasts – Martin Uherek Projekt “PRÍBEHY JAZZU – Jazz Pianoless Trio” má za cieľ propagáciu jazzu a jeho krásy pre širokú verejnosť. Hra tria je dopĺňaná príbehmi o jazzových muzikantoch, histórii jazzu a jeho krásach, čím “odpovedá na mnohé otázky, ktoré môže laické publikum mať, ale bojí sa ich spýtať.” Projekt sa v súčasnosti odohráva v domácom Jazz klube 12 v Banskej Bystrici.
Reči o živote, vesmíre a vôbec Juraj Bednár rozpráva o svojich hackoch, vychytávkach a filozofuje s kamarátmi.
Spektrum Jána Mečiara Apple podcasty | RSS Novinky zo sveta vedy a techniky od Jána Mečiara (JOJ)
TakUrčitee Podcast Network
 • TakUrčitee Podcast - prvý neobjektívny športový portál na slovenskom internete
 • Tutovka podcast pre tipérov je súčasťou
TREND.sk Podcast by TREND.sk
TutovkaPodcast
Untitled filmový podcast Tomáš a Adam hovoria anjelskými hlasmi o filmoch v Untitled filmovom podcaste.
Všesvet podcast Cestovateľská škola života s Tinou Hamárovou a Naďou Hubočan.
Vykecávania sa pri káve Podcast o káve z Kalifornie ale aj o živote ako takom.
Zlatoš Family Podcast Témy sa týkajú zdravia, funkčnej kondície, optimálneho stravovania, či osobnostného rozvoja (Staň sa lepšou verziou samého seba...). Vlado a Tina sú experti na pohyb a výživu.
Zoom Zoom je denný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý deň správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny, ale aj o tom, ako sa šíria hoaxy a falošné správy, a v čom klamú.

Podcasty v inej reči so vzťahom k Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Poznámka Názov Dátum vzniku Popis
AT angl. Last week in Slovakia 2017 All the headlines from The Slovak Spectator's news podcas

Zoznam ďalších (aj zaniknutých) podcastov v slovenskej reči[upraviť | upraviť zdroj]

Poznámka Názov Dátum vzniku Popis
O Očami jedného farára 5 október 2008 Podcast evanjelického farára Mgr. Jána Bunčáka (Trenčín). MP3 na web stránkach.
T Pseudocast 2 október 2011 Podcast o vede a skepticizme. MP3 na web stránkach, Youtube, RSS aj iné. V júni 2018 351 podcastov.
O Sprievodca manažéra 30 november 2013 Tipy a triky na témy, ktoré sa týkajú komunikácie, manažérskych, sociálnych zručností a postupov. Soudcloud. V júni 2018 81 podcastov.
T ECAV Dúbravka Audio nahrávky kázní Cirkevného zboru ECAV Bratislava Dúbravka. MP3 na web stránkach.
Tesnou bránou 1 január 2016 Biblické zamyslenia na každý deň. Aj v textovej verzii. RSS
O MôjAndroid Podcast 1 apríl 2016 Technologický podcast z redakcie MojAndroid.sk. Za prvý rok a pol 10 podcastov. Na Soundcloud
O CB-CAST 19.november 2016 Podcast o rádioamatérstve, turistike a mnohých iných témach. Za prvý rok a pol 12 podcastov. Na webe RádioClub Pajštún prostredníctvom Youtube
O Maják 6.január 2018 O technike, živote a vôbec... Občasné neformálne podcasty. Za prvého pol roka 10 podcastov.
Z Rádio Aktuál 2017 Rádio Aktuál - súkromná komerčná rozhlasová stanica, ktorá vysiela od 15. mája 2017 z Bratislavy spravodajstvo, ktoré dopĺňa hudba

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Vyšiel aspoň jeden nový diel v roku 2018
 1. a b c TVRDOŇ, Dávid. Čo je podcast a kde nájdete podcasty. tech.sme.sk. Dostupné online [cit. 2018-04-26].
 2. Podcast#IP issues in trademark and patent law [online]. [Cit. 2018-04-26]. Dostupné online.
 3. IAB Podcast Ad Metrics Guidelines [online]. IAB Tech Lab, September 6, 2016, [cit. 2018-04-26]. Dostupné online. (anglický)
 4. MEDIALNE.SK. Pomalý príchod fenoménu podcasting. medialne.etrend.sk. Dostupné online [cit. 2018-06-21].
 5. TVRDOŇ, DÁVID. Slovenské podcasty: pozrite si aktualizovaný rebríček. domov.sme.sk, 9. jún 2018. Dostupné online [cit. 2018-06-09].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]