iPod

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rodina iPod (zľava do prava): iPod shuffle, iPod nano, iPod classic, iPod Touch.

iPod je rodina digitálnych hudobných prehrávačov spoločnosti Apple Inc. Prehrávače rodiny iPod majú jednoduché užívateľské rozhranie, ktorého hlavným prvkom je na dotyk citlivé koliesko (tzv. click wheel). Jedinou výnimkou je iPod touch, ktorý sa ovláda pomocou dotykovej obrazovky. iPody s väčšou kapacitou (iPod classic) majú dáta uložené na pevnom disku, menšie prehrávače iPod shuffle, iPod nano a iPod touch používajú pamäť typu flash. Ako mnohé iné digitálne prehrávače hudby, aj iPod môže byť použitý ako externý pevný disk počítača. Prehrávače iPod používajú na synchronizáciu s počítačmi aplikáciu iTunes.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

iPod piatej generácie, iPod nano druhej generácie a iPod shuffle druhej generácie

Apple nazýva svoj digitálny prehrávač iPod – s malým i na začiatku slova. Podobne sú nazvané ďalšie produkty Apple ako iSight (webová kamera), iChat (komunikačný program), iTunes (program na správu hudobných súborov) a iBook (notebook). Po prvý raz Apple použilo „i“ v názve počítača iMac, čo v tom čase symbolizovalo, že počítač má všetko, čo potrebuje k pripojeniu na internet. Použitie „i“ sa ujalo, keďže, ako sa zdá, prináša Apple šťastie. V poslednej dobe tiež média označujú generáciu narodenú koncom 80. rokov 20. storočia ako iGeneráciu, čo naznačuje širší kultúrny dosah rodiny produktov „i“.

Mnohé ďalšie spoločnosti začali používať písmeno „i“ v názvoch svojich produktov, často práve digitálnych hudobných prehrávačov (napr. iRiver, iAudio).

História[upraviť | upraviť zdroj]

S myšlienkou iPodu prišiel Tony Fadell, ktorý svoju predstavu predostrel vedeniu Apple v roku 2001. Následne ho spoločnosť najala a prvý iPod bol predstavený 23. októbra 2001. Prvý iPod bol kompatibilný iba s počítačmi Mac, čoskoro však pribudla i kompatibilita s Microsoft Windows. V súčasnosti je iPod najúspešnejším prenosným digitálnym hudobným prehrávačom, pričom v celosvetovom meradle mu patrí približne 80 % trhu. Viac ako 119 miliónov predaných kusov do októbra 2007 (celosvetovo).

Možnosti prehrávača[upraviť | upraviť zdroj]

iPod podporuje nasledovné hudobné formáty: MP3, WAV, AAC/M4A, chránený AAC (z iTunes Music Store), AIFF, Audible a Apple Lossless. Verzia iTunes pre Windows tiež dokáže pretransformovať súbory vo formáte WMA do iných formátov podporovaných iPodom. Niektorí kritici vyčítajú iPodu nemožnosť prehrávať hudbu v iných populárnych formátoch ako Ogg Vorbis.

iPod je vytvorený pre úzku spoluprácu s iTunes, softvérom pre správu hudobných súborov. iTunes dokáže automaticky synchronizovať užívateľov iPod s vybranými zoznamami skladieb alebo s celým obsahom knižnice iTunes pri každom pripojení prehrávača k počítaču.

iPod (okrem verzie Shuffle) má tiež niekoľko funkcií PDA. Dokáže synchronizovať kontakty užívateľa a naplánované úlohy. Od 5. verzie iTunes je možná aj synchronizácia nielen s počítačmi Mac, ale aj s programom Microsoft Outlook vo Windows. iPod tiež dokáže zobrazovať poznámky a je na ňom možné hrať niekoľko hier, funkcionalita PDA je však obmedzená, keďže informácie nie je možné pridávať alebo odoberať priamo v iPode, iba prostredníctvom počítača.

V roku 2005 vznikol aj projekt použitia operačného systému Linux v iPode, ktorého hlavným cieľom je rozšírenie možností prehrávača – najmä prehrávanie ďalších druhov súborov, viac hier a programov ako sú textový a grafický editor[1].

Modely[upraviť | upraviť zdroj]

iPod (Scroll Wheel)[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý iPod uvedený na trh 23. októbra 2001 sa stal okamžitým hitom. Originálny Apple iPod (Scroll Wheel) prelomil hranice chápania trhu MP3 prehrávačov kombináciou malého pevného disku a unikátneho "Scroll Wheel" ovládača pre ľahkú jednoručnú manipuláciu a jednoduchý operačný systém vyvinutý pre mobilné zariadenia (základom bol PIXO OS 2.1) a brilantne spracovaný software na správu hudobných súborov iTunes. Toto všetko umožnilo ľahkú správu hudobných súborov medzi Mac a iPod.
Prvý iPod obsahoval 5 GB pevný disk (od 21. Marca 2002 bolo možné zakúpiť aj 10 GB verziu), do ktorého sa dalo uložiť až 1000 piesní. Toto bolo aj hlavným mottom reklamnej kampane pri uvedení iPod na trh "1000 piesní vo vrecku". Medzi ďalšie prednosti patril aj vysokorýchlostné pripojenie FireWire, zadný kryt z ocele a 2 palcový monochromatický displej. Výdrž na batérie bola približne 10 hodín.

Druhá generácia prehrávača bola uvedená na trh 17. júla 2002 a k dispozícii boli 10- a 20-GB modely. Pôvodné mechanické koliesko bolo nahradené dotykovým. Kvôli väčším diskom boli iPody druhej generácie o čosi ťažšie a hrubšie.

23. apríla 2003 Steve Jobs uviedol tretiu generáciu prehrávačov, ktorá bola o čosi menšia ako predchádzajúce a nové prehrávače zároveň získali konektor na uloženie do kolísky, ktorá bola v tom čase štandardným príslušenstvom dodávaným s iPodom. Postupne boli na trh uvedené 10-, 15-, 20-, 30- a 40- GB verzie. Od tretej generácie boli všetky iPody dodávané s predformátovaným diskom na použitie s Macom a softvérom na formátovanie v systémoch Windows, takže užívateľ mohol pevný disk iPodu preformátovať. Tretia generácia tiež umožňovala pripojenie k počítaču prostredníctvom USB kábla (predchádzajúce bolo možné použiť len s FireWire). Predchádzajúce verzie iPodov boli mimoriadne populárne, ale tretia generácia dosiahla kozmický úspech a iPod sa stal módnym doplnkom.

iPod piatej generácie

V júli 2004 Apple uviedol na trh štvrtú generáciu iPodov. Pôvodne boli dostupné v 20- a 40- GB verziách, neskôr (od októbra 2004) boli uvedené aj modely s farebným displejom zvané iPod Photo, ktoré už boli schopné zobrazovať aj fotografie. Po skončení predaja iPodov s monochromatickým displejom sa však nové modely zase nazývajú len jednoducho iPod. Dostupné boli 20- a 60- GB modely.

Modelmi 4. generácie boli aj špeciálna edícia U2 (s čiernym telom a červeným kolieskom), najprv s monochromatickým displejom, neskôr farebným, a tiež edícia Harry Potter.

V októbri 2005 Apple vydal piatu generáciu iPodov s možnosťou prehrávania video súborov vo formátoch MPEG-4 a H.264. Nové modely boli pôvodne dostupné v kapacitách 30 a 60 GB, mali displej s uhlopriečkou 6,35 cm (2,5 palca) s rozlíšením 320x240 bodov a boli o 30 % tenšie ako predchádzajúca generácia. Rovnako ako iPod nano, aj 5. generácia iPodov bola dostupná v bielom a čiernom prevedení. V septembri 2006 tieto iPody Apple aktualizoval a na trh sa dostala 80 GB verzia. Apple zároveň sprístupnil predaj celovečerných filmov vo formáte pre iPod prostredníctvom svojej služby iTunes Store.

5. septembra 2007 Apple uviedol na trh zatiaľ poslednú, šiestu generáciu iPodov. Zmeny sa dotkli hneď názvu – pôvodný iPod sa premenoval na iPod classic. Nové je aj užívateľské rozhranie, ktoré obsahuje funkciu Cover Flow. Rozlíšenie displeja ostalo nezmenené, výrazne sa však zvýšila kapacita pevného disku na 80 GB a 160 GB. Dizajn prístroja je celokovový.

iPod mini[upraviť | upraviť zdroj]

V januári 2004 Apple uviedlo iPod mini, zmenšenú verziu iPodu s rovnakými vlastnosťami ako vtedajšie iPody. Mini bolo dostupné so 4-GB diskom a po roku, vo februári 2005, bolo doplnené o 6-GB model. Modely druhej generácie mali väčšiu výdrž batérie (až 18 hodín). Mini bolo počas svojej existencie dostupné v rôznych farbách. Výroba dovtedy najpopulárnejšieho iPodu sa skončila v septembri 2005, keď bolo mini nahradené iPodom nano.

iPod shuffle[upraviť | upraviť zdroj]

iPod shuffle prvej generácie v porovnaní s kľúčmi a mincou

V januári 2005 bol na trh uvedený iPod shuffle so sloganmi „užite si neistotu“ a „dajte šanci šancu“. Shuffle prvej generácie malo pamäť typu flash, teda nie pevný disk a na trhu boli 512-MB a 1-GB modely. Prehrávač neprehrával formáty Apple lossless a AIFF, pravdepodobne kvôli slabšiemu výkonu procesora. Zároveň nemal displej, takže užívateľ má sťaženú možnosť výberu piesne – buď sú piesne prehrávané postupne (ako to bolo nastavené prostredníctvom iTunes), alebo sú prehrávané v náhodnom poradí (odtiaľ shuffle – v angličtine "miešať"). Shuffe vážil len 22 gramov, mal veľkosť balíčka žuvačiek a bol bielej farby. Rovnako ako ostatné iPody, aj prvý shuffle dokázal pracovať ako externý disk počítača.

V septembri 2006 bola ohlásená nová, druhá generácia, shuffle s kapacitou 1GB. Nový shuffle je výrazne menší, váži už len 15 gramov a pôvodne bol dostupný v striebornej farbe (od januára konca 2007 i v ružovej, oranžovej, zelenej a modrej). Nevýhodou je, že sa nedá jednoducho pripojiť k akémukoľvek počítaču prostredníctvom zabudovaného USB konektora, ako to bolo pri prvej generácii shuffle.

5. septembra 2007 Apple predstavil nové farebné verzie iPodu shuffle: striebornú, zelenú, tyrkysovú, modrú a červenú. Prehrávač zostal inak bez zmien.

Momentálne je na trhu už 3. generácia tohto prehrávača ktorý je dokonca ešte ľahší a menší (približne polovica objemu 2. gen). ovládanie Apple presunuli na slúchadlá. Ďalšou novinkou je povedanie názvu pesničky keď začne hrať, čo je dosť využiteľné hlavne kvôli tomu že shuffle nemá displej.

iPod nano[upraviť | upraviť zdroj]

iPod nano prvej generácie v dokovacej stanici

7. septembra 2005 Apple uviedol následníka prehrávača mini, iPod nano. Nano prvej generácie malo flash pamäť, bolo tenké len necelých 7 milimetrov, vážilo 42 gramov a bolo o 67 % menšie ako mini. Má farebný displej a konektor na vloženie do kolísky. Pôvodne bolo dostupné v kapacitách 2 a 4 GB v bielej a čiernej farbe, od 7. februára 2006 pribudol aj model s kapacitou 1 GB.

V septembri 2006 bola prišla na trh druhá generácia prehrávačov iPod nano s kapacitami 2, 4 a 8 GB (čo je doteraz najväčšia kapacita audioprehrávača s pamäťou flash). Prehrávače iPod nano druhej generácie boli fyzicky tenšie a ľahšie (40 g) ako predchádzajúce modely a mali, okrem iného, aj vyššiu výdrž batérií. Predávali sa v piatich rôznych farbách (strieborná, modrá, zelená, ružová, čierna), v závislosti na kapacite.

5. septembra 2007 predstavil Apple tretiu generáciu iPodov nano. Dizajn prístroja sa výrazne zmenil: tieto iPody nano sú širšie, kratšie a tenšie ako ich predchodcovia, kryt je celokovový. Majú QVGA displej s uhlopriečkou 51 mm (2 palce), rozlíšenie 320x240 pixelov a rovnako ako pred nimi iPod video dokážu prehrávať video. Apple takisto upravil užívateľské rozhranie prehrávača, pridal funkciu Cover Flow a niektoré hry z iPodu piatej generácie. iPod nano tretej generácie je k dispozícii v dvoch verziách – s kapacitou 4 GB a 8 GB – a piatich farbách (strieborná, čierna, zelená, tyrkysová, červená). Zlepšila sa aj výdrž batérií (24 hodín prehrávania zvuku, 5 hodín videa).

Štvrtá generácia má dvojpalcový displej v orientácii na výšku. Predávala sa 8GB a 16GB verzia. Obidve verzie mali rovnaké farby aj dátum vydania, teda 9.7.2008. Dostupné farby boli: strieborná, čierna, fialová, modrá, zelená, žltá, oranžová, ružová a červená. Dá sa pripojiť do zariadenia s operačným systémom Mac OS X od verzie 10.4.11 alebo Windows XP a vyšším. Pre komunikáciu je potrebné iTunes 8 alebo novšie.

iPod touch[upraviť | upraviť zdroj]

5. septembra 2007 Apple uviedol úplne nový typ iPodu – iPod touch. Tento prehrávač sa ovláda pomocou 3,5 palcovej dotykovej obrazovky s rozlíšením 480x320 pixelov, teda podobne ako iPhone. Má kapacitu 8 GB a 16 GB flashovej pamäte, dokáže sa bezdrôtovo pripojiť na internet, sťahovať hudbu z iTunes Store a obsahuje aj webový prehliadač Safari. Po troch rokoch a niekoľkých iPod touch generáciach je na svete už dlhšiu dobu najnovšia generácia iPod touch 4g, ktorý je obohatený o dva fotoaparáty – predná kamera VGA a zadný fotoaparát o veľkosti 0.7 megapixelu, čo je u iPod milou novinkou. Vďaka fotoaparátu dokáže natáčať HD videá, ktoré sú na úrovni dnešneho iPhone 4. Je dostupný v niekoľkých pamäťových verziách: 8GB, 32GB alebo 64GB. Obľúbenej 16GB verzie sa už zrejme nedočkáme pri iPod touch.

Ponuka modelov[upraviť | upraviť zdroj]

Model Generácia Obrázok Kapacita Opis a zmeny oproti predchádzajúcim modelom Konektory Dátum vypustenia do predaja
iPod prvá A first generation iPod (2001) 5, 10 GB Prvý model s mechanickým skrolovacím krúžkom. FireWire 23. október 2001
druhá IPod 2G.jpg 10, 20 GB Dotykové koliesko. FireWire port mal krytku. Uzamykacie tlačidlo Hold. FireWire 17. júl 2002
tretia iPod tretej generácie 10, 15, 20, 30, 40 GB Centrálny riadok na dotyk citlivých tlačidiel. Predstavený konektor na dok. FireWire (USB iba na synchronizovanie) 28. apríl 2003
štvrtá iPod štvrtej generácie 20, 30, 40, 60 GB Tlačidlá zabudované v "Clickwheel". Novinkou je farebný displej ktorý bol predstavený v októbri 2004. iPod s farebným displejom vystriedal starý monochromatický model v júni 2005. FireWire alebo USB 19. júl 2004 piata iPod piatej generácie 30, 60, 80 GB Tenší dizajn, predstavený biely a červený variant. Väčšia obrazovka s prehrávaním videa a podporou textu k pesničkám. Žiaden AC adaptér, Univerzálny dok, alebo A/V káble v balení.

V septembri 2006 bol prerobený (tiež sa nazýva generácia 5.5) s tenším dizajnom, so svetlejším displejom, dlhšou výdržou pri prehrávaní videa, funkciou hľadania hudby a väčším diskom (80 GB).

USB (FireWire iba na nabíjanie) 12. október 2005 šiesta 6G iPod.svg 80, 160 GB Predstavené menu "classic". Nové rozhranie a povrch z brúseného hliníka. Sivá nahradila bielu. USB (FireWire iba na nabíjanie) 5. september 2007
iPod mini prvá iPod mini prvej generácie 4 GB Nový model, dostupný v 5 farbách. Predstavil "Click Wheel" ktorý bol neskôr prevzatý štvrtou generáciou iPodu. USB alebo FireWire 6. január 2004
druhá 4 GB blue iPod nano. 4, 6 GB Svetlejšie farebné varianty s dlhšou výdržou batérie. Žiadny AC adaptér so zlatým modelom model. USB alebo FireWire 22. február 2005
iPod nano prvá fi iPod nano prvá generácia 1, 2, 4 GB Nástupca iPodu mini. Tenší dizajn s pamäťou flash a nie pevným diskom ako iPod mini. Farebná obrazovka a podpora textu k pesničkám. USB (FireWire iba na nabíjanie) 7. september 2005
druhá 4 GB blue iPod nano. 2, 4, 8 GB Hliníkový obal v piatich farbách podobný iPodu mini. Svetlejšia obrazovka ako pri prvej generácii, dlhšia výdrž batérie a funkcia vyhľadávania hudby. USB (FireWire iba pre nabíjanie) 12. september 2006
tretia 4 GB blue iPod nano. 4, 8 GB 2" QVGA displej, možnosť prehrávania videa a nové menu. 4 farby + Product (RED). USB (FireWire iba pre nabíjanie) 5. september 2007
štvrtá 4 GB blue iPod nano. 8, 16 GB 2" QVGA displej, pridaný akcelerometer pre možnosť zatrasenia a prezeranie videa horizontálne. V ponuke je v 9 farbách. USB (FireWire nie je podporované) 9. september 2008
piata IPod-Nano-5G-front.png 8, 16 GB Väčší displej ako v predchádzajúcej generácii. Novinkou je kamera schopná natáčať video (aj zo zvukom ktorý zabezpečuje mikrofón na vrchnej strane prehrávača). V ponuke je v 9 farbách. USB (FireWire nie je podporované) september 2009
šiesta 6G IPod Nano.svg 8, 16 GB Bez "Click Wheel" a kamery. USB 1. september 2010
siedma 7th Generation iPod Nano.svg 16 GB 2.5" multi-dotykový displej, podpora videí a Bluetooth. USB 12. september 2010
iPod shuffle prvá first generation iPod shuffle 512 MB, 1 GB iPod bez obrazovky alebo "Click Wheel". Prvý iPod ktorý používal flash pamäť namiesto pevného disku (nano prišlo až neskôr) USB 11. január 2005
druhá second generation iPod Shuffle 1 GB Menší, hliníkový obal so zabudovaným štipcom. Viac farebných modelov vypustených neskôr do predaja. USB (iba cez dock) 12. september 2006
iPod touch prvá IPod touch pixelart.svg 8, 16, 32 GB Plne dotykový displej. Safari prehliadač, Wi-Fi a bezdrôtové pripojenie do iTunes Store a YouTube. USB (FireWire iba pre nabíjanie) 5. september 2007
druhá IPod touch 2G.png 8, 16, 32 GB Nové chrómovanie zadnej časti. Pridané aplikácie Nike+, App Store spolu s vonkajším ovládačom hlasitosti a vstavaným reproduktorom. USB 9. september 2008
tretia IPod touch 2G.png 8, 32, 64 GB Veľmi sa podobá druhej generácii, 8GB model je hardvérovo na tej istej úrovni ako model druhej generácie, 8GB. 32GB a 64GB modely sú už hardvérovo vylepšené oproti druhej generácii. USB 5. september 2009
štvrtá 4th Generation iPod touch.png 8, 32, 64 GB Tenší s menšími stranami, dvoma kamerami a displejom "Retina". Hardvérovo sú všetky modely totožné s iPhone 4. USB 1. september 2010
piata Blue iPod touch 5th Generation.png 16, 32, 64 GB Nový 4-palcový displej, v piatich farbách (čierna, biela, červená, žltá, modrá) USB 21. septembra 2012
šiesta
Pink iPod touch 6th generation.svg
16, 32, 64, 128 GB V nových farbách. Lightning, 3.5-mm jack 15. júla 2015

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Viac informácií o projekte je na http://ipodlinux.org

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému IPod

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]