iPhone 5S

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
iPhone 5S
Výrobca Apple
Predchodca iPhone 5C
Nástupca iPhone 6
Displej 4"
CPU Apple A7 + pohybový koprocesor M7
Rozmery 123,8 mm × 58,6 mm × 7,6 mm
Hmotnosť 112 gr.

iPhone 5S je smartfón od firmy Apple Inc., ktorý bol predstavený ako nástupca modelu 5 (v poradí ide o 7. generáciu iPhonu), spoločne s iPhonom 5C,[p 1] 10. septembra 2013. Do predaja sa iPhone 5S dostal 20. septembra 2013.

Hardvér[upraviť | upraviť zdroj]

Oproti predchádzajúcim generáciám sa stal model 5S prvým modelom, ktorý okrem klasickej čiernej (resp. sivej) a bielej farby ponúkal ešte v zlatom prevedení. Vzhľadovo vychádza model 5S z modelu 5. Medzi prakticky jediné zmeny, ktoré sú na pohľad vidieť, patria odlišné odtiene farieb (napr. Sivá, tzv. Space grey, na miesto čiernej, či dvojitý blesk, miesto klasického na chrbte prístroja, a ďalej potom Touch ID, ktoré bolo u modelu 5S použité prvýkrát v histórii).

Ako procesor bol použitý Apple A7, spolu s pohybovým koprocesorom Apple M7, RAM mala rovnakú veľkosť ako v prípade modelov 5 a 5C, 1 GB. Užívateľská pamäť bola pevná (vo veľkostiach 16, 32 a 64 GB), slot pre pamäťové karty nie je k dispozícii. Apple pri predstavovacej konferencii označil výkon tohto telefónu za revolúciu a prelom medzi hranicami telefónov a počítačov. "Apple Announces iPhone 5s—The Most Forward-Thinking Smartphone in the World" (Apple predstavuje iPhone 5s-Najviac dopredu mysliaci smartfón na svete). Píše sa na oficiálnej stránke Apple (www.apple.com).

Softvér[upraviť | upraviť zdroj]

iPhone 5S bol dodávaný s predinštalovaným operačným systémom iOS 7 a podporuje aktuálny iOS 11.2.2

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. V roku 2013 došlo prvýkrát k predstaveniu dvoch iPhonov v histórii Apple (do tej doby bol vždy každý rok predstavený iba jeden model).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku IPhone 5S na českej Wikipédii.