Porciunkula (púť)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Disambig.svg O ďalších významoch slova „Porciunkula“ pozri Porciunkula.
Svätá omša u príležitosti Porciunkule, kostol sv. Felixe, Sušice; celebruje P. Vítězslav Holý (2016)

Porciunkula (alebo aj Porcinkula) sú tradičné kresťanské oslavy, ktoré sú spájané s rádom františkánov. Cirkevné oslavy, hody, sa konajú 1. a 2. augusta vo všetkých kostoloch, ktoré majú spojitosť k františkánskemu a kapucínskemu rádu. Počas najbližšieho víkendu sa konajú rovnomenné jarmočné oslavy.

Názov a história[upraviť | upraviť zdroj]

Názov sviatku je skomoleninou pôvodného talianskeho pomenovania miesta kaplnky Anjelskej Panny Márie, ktorý je považovaný za centrum františkánskeho rádu (Porzioncula, Porziuncola či latinsky Portiuncula = malý pozemok). Zakladateľom rádu bol sv. František z Assisi, z rádu pochádza aj svätá Klára, zakladateľka rádu klarisiek. V roku 1226 sv. František v kaplnke zomrel.

Dátum 2. august 1216 je dňom, v ktorý svätý František získal od vtedy novozvoleného pápeža Honoriusa III. privilégium dávať veriacim odpustky v kaplnke Anjelskej Panny Marie v Assisi, ktorej zľudovený názov je Porciunkula. Do toho času bolo možné získať úplné odpustky iba absolvovaním púte do Svätej zeme. Neskôr pápež Sixtus IV. dal povolenie vydávať odpustky dňa 2. augusta vo všetkých kostoloch prvého aj druhého rádu františkánov. Najprv len pre františkánov, neskôr v roku 1622 pápež Gregor XV. toto privilégium rozšíril pre všetkých veriacich, ktorí navštevovali kostoly vo vzťahu k františkánskemu a kapucínskemu rádu v určené dni po spovedi a svätom prijímaní. [1]

Porcinkula na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Porcinkula sa ako ľudová oslava slávi na Slovensku v Nových Zámkoch.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Porciunkule (pouť) na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).