Prachovec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 10:56, 29. jún 2007, ktorú vytvoril Peko (diskusia | príspevky) (nový článok)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prachovec
Prachovec
Zloženie
Hlavné minerálykremeň, ílové minerály
Akcesórieživce, muskovit, oxidy železa
Vlastnosti
Textúrazrnitá (jemnozrnná)
Farbarôzna (podľa materskej horniny)

Prachovec je názov usadenej horniny. Je to spevnený ekvivalent prachu, pričom častice prachovej veľkosti sa na zložení horniny podieľajú minimálne dvoma tretinami. V opačnom prípade sa takéto horniny nazývajú kalovce (2/3 až 1/3 prachových častíc), alebo ílovce (menej ako 1/3 prachových častíc z celého objemu horniny). Vyskytujú sa vo všetkých sedimentárnych oblastiach (od vysokohorských jazier až po morské priekopy, v rôznych klimatických podmienkach (od polárnych oblastí po džungle a vo všetkých geologických obdobiach (od archaika po súčasnosť). Premenou prachovcov vznikajú bridlice, s pokračujúcim stupňom premeny sa tvoria fylity.

Dôležitý identifikačný znak prachových hornín je ich farba, ktorá závisí hlavne od oxidačného stupňa železa. Červená až fialová farba indikuje výskyt železitých (Fe3+) katiónov, zelené odtiene naopak železnaté (Fe2+) katióny. Vo všeobecnosti sa výskyt železitých katiónov viaže na kontinentálne (terestrické) prostredia, železnaté katióny sa vyskytujú v morských prostrediach.

Najčastejšia textúra prachovcov je laminácia, no vyskytujú sa aj masívne textúry (hlavne pri sedimentácii z hustých prúdov). V jemnozrnných sedimentoch sa často vyskytujú konkrécie (kalcitové, sideritové, pyritové, kremité a fosfátové), vznikajú tesne po uložení, alebo aj neskôr, pri litifikácii.

Pozri aj

Wikimedia Commons ponúka multimediálny obsah k téme
Prachovec