Prepadnutie 2: Temné územie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Prepadnutie 2: Temné územie
Originálny názov Under Siege: Dark Territory
Žáner akčný triler
Námet J. F. Lawton (postavy)
Richard Hatem
Matt Reeves
Dĺžka 99 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 1995
Dátum uvedenia 14. júl 1995
Spoločnosť Warner Bros.
Rozpočet $60 000 000 (odhad)
Zárobok $104 324 083
Filmový štáb
Réžia Geoff Murphy
Produkcia Arnon Milchan
Steven Perry
Steven Seagal
Scenár Richard Hatem
Hudba Basil Poledouris
Kamera Robbie Greenberg
Strih Michael Tronick
Obsadenie
Postupnosť
Predchádzajúci Prepadnutie v Pacifiku
Ďalšie odkazy
IMDb

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Prepadnutie 2: Temné územie (ang. Under Siege: Dark Territory) je americký akčný triler nakrútený na palube vlaku idúceho cez pohorie Rocky Mountains z Denveru do Los Angeles. Režisérom filmu bol Geoff Murphy a v hlavnej úlohe so Stevenom Seagalom ako ex-námorník Navy SEALs, Casey Ryback. Film je pokračovaním filmu Prepadnutie v Pacifiku z roku 1992, kde tiež hral Steven Seagal.[1] Film vyrobil Seagal spoločne s Arnonom Milchanom a Stevom Perrym.[2] Obsadenie filmu bolo zložené z vedľajších rolí Everetta McGilla, Petra Greena, Kurtwooda Smitha a v tom čase neznámych Katheriny Heigh, Nicka Mancusa, Andyho Romana a Dalea Dyea, ktorí boli jediní okrem Seagala, ktorí opakovali svoje účinkovanie z prvého filmu.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Casey Ryback (Steven Seagal) odišiel od námorníctva a stal sa šéfkuchárom v Mile High Cafe v Denveri. Berie svoju neter Sarah Ryback (Katherine Heigl) do Los Angeles navštíviť hrob brata, ktorý bol jej otcom. Cestujú vlakom z Denveru do Los Angeles cez pohorie Rocky Mountains.

Ako vlak ide cez Rocky Mountains je zastavený dvomi mužmi. Strojvedúci a strojník sú zabití a vyhodení z vlaku. Potom skupina teroristov vedená počítačovým expertom Travisom Daneom (Eric Bogosian) a vodcom žoldnierov Pennom (Everett McGill) unesie vlak, odstrihnú telefónnu linku vo vlaku a zobrali cestujúcich a personál ako rukojemníkov tak, že ich ženú do posledných dvoch vozňov, ale Rybackovi sa podarí prekĺznuť do chladiacej miestnosti v kuchyni. Travis Dane je odborník na programovanie satelitov, ktorý pracoval na prísne tajnej satelitnej vojenskej laserovej zbrane nazývanej "Grazer One". Armáda Travisa Dana vyhodila a on filmoval svoju smrť. Dvaja z Daneových bývalých kolegov v Ministerstve obrany vo vlaku skrývajú svoj romantický vzťah, ktorý je proti predpisom Ministerstva obrany. Dane príde k nim a pod hrozbou vpichnutia horiacej ihly do oka chce získať kódy potrebné na prevzatie satelitu Grazer One. Dvojica mu kódy prezradí, ale Dane ich zabije.

Teroristi z Blízkeho Východu ponúkajú Daneovi 1 miliardu dolárov, ak zničí východné pobrežie USA pomocou Grazer One s cieľom trafiť jadrový reaktor umiestnený pod stredom Pentagónu. Dane vyhodí do vzduchu čínsku chemickú továreň s cieľom preukázať schopnosti Grazer One svojim investorom. Potom, čo jeden investor ponúkne ďalších 100 miliónov dolárov Dane odpáli lietadlo, na palube ktorého je ex-manželka investora.

Americká vláda nemôže nájsť Daneovu pozíciu a tiež zamerať Grazer One preto. lebo Dane vytvorí 50 "tieňových satelitov", ktorá skrývajú skutočné umiestnenie Grazeru One. Keď úradníci zničia jeden z tieňových satelitov mysliac si, že je to Grazer One, vlastne zničia jeden z najlepších spravodajských satelitov NSA. Ryback berie spravodlivosť do vlastných rúk. Rybackovi pomáha horlivý nosič batožiny Bobby Zachs (Morris Chestnut). Ryback potom odošle správu majiteľovi Mile High Cafe, s ktorým je priateľ. Potom Ryback jedného žoldniera po druhom zabíja. Neskôr Bobby zistí, že vlak je na zlej koľaji a oproti nim ide nákladný vlak vezúci benzín.

Potom Penn zoberie Sarah ako návnadu pre Rybacka, Ryback čelí Pennovi, ktorý si je vedomý Rybackovej vojenskej minulosti. Ryback nakoniec odzbrojuje Penna a zabíja ho zlomením väzov. Ryback potom nájde Danea, ktorý chce ujsť z vlaku do vrtuľníka vzášajúceho sa nad vlakom. Keď Dane vraví Rybackovi, že neexistuje spôsob ako zastaviť Grazer One pred zničením Washingtonu. Ryback ho strelí a strela zničí jeho notebook a takisto ho zraní a on padá z vlaku, ktorý je práve na moste. Kontrola nad satelitom je obnovená a Pentagón satelit ničí diaľkovým ovládaním.

Tieto dva vlaky sa zrazia čo má za následok masívnu explóziu a zničenie mosta. Ryback beží na koniec vlaku kde skočí na visiaci rebrík z vrtuľníka. Zakrvavený Dane, ktorý je odhodlaný že prežije sa tiež chytí rebríka a snaží sa vyšplhať do vrtuľníka. Ryback mu dverami odsekne prsty a Dane padá do explózie dole. Ryback potom informuje Pentagón, že všetci cestujúci sú v poriadku, lebo sekcia vlaku s cestujúcimi bola oddelená od vlaku. Ryback a Sarah nakoniec stoja pri hrobe otca Sarah na vojenskom cintoríne.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Kritika[upraviť | upraviť zdroj]

Roger Ebert z Chicago Sun-Times dal filmu tri hviezdičky vo svojej recenzii,[3] zatiaľčo Peter Rainer z The Los Angeles Times napísal "akcia zatienená hercami".[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. FILM REVIEW; All Aboard for Cataclysm And Just Forget the Bar Car. The New York TImes. Dostupné online [cit. 2010-09-10].
  2. Steven Seagal, Please Call Your Accountant. The Los Angeles Times. Dostupné online [cit. 2010-11-25].
  3. Under Siege 2: Dark Territory. Chicago Sun Times. Dostupné online [cit. 2010-09-05].
  4. Under Siege 2 Plays Out Pyrotechnics. The Los Angeles Times, 17. júl 1995. Dostupné online [cit. 2010-09-05].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]