Quai Saint-Bernard

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Quai Saint-Bernard

Quai Saint-Bernard (nábrežie svätého Bernarda) je nábrežie v Paríži. Nachádza sa v 5. obvode. Je pomenované podľa bývalého kláštora sv. Bernarda, ktorý sa nachádzal neďaleko.

Poloha[upraviť | upraviť kód]

Nábrežie leží na ľavom brehu rieky Seiny medzi mostami Austerlitz a Sully. Začína na námestí Place Valhubert, kde nadväzuje na Quai d’Austerlitz, a končí na križovatke s ulicou Rue des Fossés-Saint-Bernard, odkiaľ pokračuje Quai de Montebello. Súčasťou nábrežia je prístav Port Saint-Bernard.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Už okolo roku 1380 je zmieňovaný prístav Saint-Bernard. Od 16. do 18. storočia boli miestne brehy Seiny obľúbeným miestom na kúpanie. Navštevoval ho i kráľ Henrich IV. so svojim synom Ľudovítom. V 18. storočí sa miestny riečny prístav špecializoval na dovoz vína, ktoré bolo uložené v skladoch, kde je teraz kampus Jussieu. Tieto sklady, založené v roku 1644 a rozšírené v roku 1811, mohli uskladniť až 200 000 hektolitrov vína.

Na konci 70. rokov 20. storočia, kedy bol zamietnutý projekt na pobrežnú komunikáciu, bola časť bývalého prístavu premenená na park Jardin Tino-Rossi a sochárske múzeum pod šírym nebom.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Quai Saint-Bernard na českej Wikipédii.