Preskočiť na obsah

Pont d’Austerlitz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pont d’Austerlitz

Pont d’Austerlitz (Slavkovský most) je most cez rieku Seinu v Paríži. Spája 12. obvod pri ulici Rue Ledru-Rollin na pravom brehu spolu s 5. a 13. obvodom na ľavom na úrovni Jardin des Plantes.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý most bol v týchto miestach postavený v rokoch 1801 – 1805 kvôli potrebe spojiť predmestie Saint-Antoine na pravej strane rieky s ľavým brehom. Most bol pomenovaný v roku 1806 na počesť Napoleonovho víťazstva v bitke pri Slavkove. V roku 1815 sa jeho meno zmenilo na pont du Jardin-du-Roi (most Kráľovských záhrad), ale v roku 1830 sa vrátil k svojmu pôvodnému názvu. V roku 1854 bol most vyhlásený za nebezpečný a musel byť prestavaný. Ďalšie rozšírenie mostu prebehlo v rokoch 1884 – 1885.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodný most mal päť kovových oblúkov, každý o dĺžke 32 metrov, ktoré spočívali na murovaných pilieroch. Nový most z polovice 19. storočia zachoval päť oblúkov, ale bol celý murovaný. Celková dĺžka mosta od tej doby je 173,8 metra. Most bol pôvodne široký 18 metrov, po rozšírení v rokoch 1884 – 1885 je to 30 metrov (20 metrov vozovka a 5 metrov dva chodníky). Architektmi prvého mosta boli Joseph Marie Stanislas Becquey-Beaupré a Corneille Lamandé, nového mosta Alexandre Michal a Jules Savarin a poslednú prestavbu vykonal Jean-Marie-Georges Choquet.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pont d'Austerlitz na českej Wikipédii.