Preskočiť na obsah

Pont de Sully

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pont de Sully

Pont de Sully (Most Sully) je cestný most cez rieku Seinu v Paríži. Spája 4. obvod na pravom brehu a 5. obvod na ľavom. Sú to vlastne dva samostatné mosty, ktoré vychádzajú z východnej špičky ostrova svätého Ľudovíta.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V 19. storočí na jeho mieste stáli dva rôzne mosty spájajúce ostrov s oboma brehmi. Passerelle Damiette vedúci na pravý breh a Passerelle de Constantine vedúci na ľavý breh. Išlo o zavesené mosty. Prvý bol zničený za revolúcie v roku 1848, druhý sa zrútil po korózii lán v roku 1872. Súčasný most bol postavený v rámci stavebných úprav Paríža barónom Haussmannom v rokoch 1874 – 1877. Most bol pomenovaný podľa Maximiliena de Béthune, vojvodu zo Sully (1560 – 1641), ministra Henricha IV.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Tento dvojitý most navrhli inžinieri Paul Vaudrey a Gustave Brosselin. Most je postavený v uhle zhruba 45° voči brehu, takže jeho južná časť ponúka výhľad na nábrežie ostrova sv. Ľudovíta a na katedrálu Notre-Dame na ostrove Cité.

Južná časť mosta je dlhšia. Meria 159 metrov a skladá sa z troch liatinových oblúkov (46,3 – 49,5 – 46,3 metra).

Severná časť prekračuje menšie rameno Seiny, takže je dlhá len 82 metrov. Jej stredný liatinový oblúk meria 42,3 metra a dva murované postranné každý 15,3 metra.

Celková dĺžka mosta i s ostrovnou časťou je 256 metrov. Jeho šírka je 20 metrov – 12 m tvorí vozovka a 8 metrov chodníky.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pont de Sully na českej Wikipédii.