Passerelle Simone-de-Beauvoir

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 48° 50′ 08″ s.š., 2° 22′ 39″ v.d.

Passerelle Simone-de-Beauvoir

Passerelle Simone-de-Beauvoir (Lávka Simone de Beauvoir) je lávka pre chodcov a cyklistov cez rieku Seinu v Paríži. Spája 12. obvod na pravom brehu, kde sa nachádza Parc de Bercy a 13. obvod na ľavom, kde stojí nová budova Bibliothèque nationale de France.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Architektonickú súťaž v roku 2002 vyhral architekt Dietmar Feichtinger (špecialista na mosty, ktorý pracuje na budúcej lávke na Mont-Saint-Michel). V októbri 2004 boli položené základy a v rokoch 20052006 prebehla samotná výstavba mostu. Lávka bola vyrobená v Alsasku a na lodi bola po vodných kanáloch, Severnom mori a Seine 30. novembra 2005 dopravená na miesto. Na konci januára 2006 bola konštrukcia osadená. V júni 2006 boli vykonané statické a dynamické skúšky a 13. júla 2006 bol most za účasti Sylvie Le Bon de Beauvoir otvorený pre verejnosť. Náklady na stavbu boli 21 miliónov eur.

Pôvodný názov mostu bol Lávka Bercy-Tolbiac (Passerelle Bercy-Tolbiac) podľa štvrtí, ktoré spája. V marci 2005 navrhol starosta Bertrand Delanoë pomenovať lávku po spisovateľke Simone de Beauvoir.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Most preklenuje brehy bez podpory vo vode a je tvorený dvomi akoby do seba prepojenými lávkami, čím sa výrazne líši od ostatných starších lávok a mostov pre chodcov v Paríži (Pont des Arts, Passerelle Léopold-Sédar-Senghor a Passerelle Debilly). Tvar stavby znižuje prípadné výkyvy. Lávku tvorí konštrukcia z valcovanej ocele s dubovou podlahou ukotvená na oboch stranách rieky v betónových základoch. Na ľavom brehu sa lávka pripája až k prístupu do Bibliothèque nationale de France (BNF), na pravom končí v parku Bercy. Meria 304 metrov, je široká 12 metrov a váži 650 ton.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Passerelle Simone-de-Beauvoir na českej Wikipédii.