Preskočiť na obsah

Pont Saint-Michel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pont Saint-Michel

Pont Saint-Michel (Most svätého Michala) je cestný most cez rieku Seinu v Paríži. Spája ostrov Cité (4. obvod) a 5. obvod na ľavom brehu. Most bol pomenovaný podľa neďalekej kaplnky sv. Michala vo vtedajšom kráľovskom paláci na ostrove (dnes Justičný palác).

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

O výstavbe kamenného mostu rozhodol parížsky parlament v roku 1378 po dohode s kapitulou Notre-Dame a parížskymi mešťanmi. Stavba prebiehala v rokoch 1379 – 1387. Po svojom dokončení sa nazýval Pont-Neuf (Nový most), ktorý však nie je totožný so súčasným Pont Neuf. Po jeho dokončení boli na moste postavené domy. V roku 1408 most strhla povodeň a vzhľadom k nedostatku financií počas prebiehajúcej Storočnej vojny bol nový most postavený z dreva. V roku 1444 parížsky parlament rozhodol vyčleniť časť príjmov z pokút na opravu mosta. Súčasný murovaný most bol postavený v roku 1857.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Stavbu projektovali Paul-Martin Gallocher de Lagalisserie a Paul Vaudrey. Most je murovaný s tromi oblúkmi, ktorých rozpätie je 17,20 m. Celková dĺžka mosta je 62 metrov a šírka 30 metrov (vozovka 18 m, dva chodníky 6 m).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pont Saint-Michel na českej Wikipédii.