Pont de Bercy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pont de Bercy s viaduktom

Pont de Bercy (Most Bercy) je most cez rieku Seinu v Paríži pre cestnú dopravu a pre linku 6 parížskeho metra. Spája 12. obvod na pravom brehu a 13. obvod na ľavom. Most je pomenovaný po parížskej štvrti Bercy ležiacej na pravom brehu.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Most Bercy bol postavený v rokoch 1863 – 1864 na mieste iného mosta, ktorý už svojou nosnosťou nestačil. Prvý visutý most tu stál už od roku 1832, aby nahradil dovtedajšiu kompu.

V roku 1904 bol most rozšírený o 5,5 metra, aby sa na ňom mohol vybudovať viadukt pre linku 6 parížskeho metra. V roku 1986 bolo rozhodnuté o ďalšom rozšírení mosta v jeho spodnej časti určenej pre cestnú dopravu. Stavebné práce začali v roku 1989 a skončili v roku 1992. Most bol rozšírený o ďalších 16 metrov.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Na pôvodne murovanom moste s piatimi oblúkmi stojí murovaný viadukt pre linku metra. Pri poslednom rozšírení mosta bolo rozhodnuté zachovať jeho pôvodný štýl. Architekt Christian Langlois (1924 – 2007), špecialista na obnovu a rozšírenie starých budov, preto navrhol použiť železobetón, ktorý bol neskôr obložený kameňmi. Dĺžka mostu je 175 metrov, rozpätie oblúkov 29 metrov. Pôvodná šírka mosta bola 19 metrov, od roku 1992 je úžitková šírka 35 metrov a celková šírka 40 metrov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pont amont na českej Wikipédii.