Preskočiť na obsah

Pont Notre-Dame

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pont Notre-Dame

Pont Notre-Dame (Most Panny Marie) je most cez rieku Seinu v Paríži. Nachádza sa v 4. obvode, kde spája pravý breh a ostrov Cité. Posledná prestavba pochádza z rokov 1910 – 1914. Most bol pomenovaný podľa katedrály Notre-Dame.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Na tomto mieste medzi ostrovom Cité a pravým brehom stál najstarší známy most v Paríži zvaný Veľký most (Grand-Pont), ktorý jeho názov odlišoval od Malého mosta (Petit-Pont) spájajúceho ostrov Cité s ľavým brehom. Most bol zničený pri nájazde Normanov v roku 886. Ďalší drevený most tu vydržal do roku 1406, kedy ho odniesla povodeň. V roku 1413 dal Karol VI. vybudovať opäť drevený most s pevnejšou konštrukciou, ktorý sa nazýval Notre-Dame, a stálo na ňom až 60 domov. Tento most sa zrútil 28. októbra 1499. V roku 1500 začala výstavba nového kamenného mosta so šiestimi oblúkmi, ktorá skončila v roku 1507. Aj na tomto moste stálo veľa domov a obchodov. Tieto domy boli ako prvé v Paríži očíslované. V roku 1660 bol most opravený a vyzdobený na počesť príjazdu Márie Terézie Habsburskej, dcéry španielskeho kráľa Filipa IV., ktorá sa na základe Pyrenejskej zmluvy stala manželkou Ľudovíta XIV. a kráľovnou Francúzska a Navarry, do Paríža. V roku 1786 boli na príkaz Ľudovíta XVI. odstránené z mosta všetky stavby.

V roku 1853 bol starý most nahradený novým, taktiež kamenným, ktorý mal len päť oblúkov. Most bol pre riečnu dopravu nebezpečný, medzi rokmi 18911910 tu bolo 35 nehôd lodí. Preto bolo rozhodnuté nahradiť tri prostredné kamenné oblúky jedným kovovým, aby sa uľahčil prejazd lodiam. Stavba prebiehala do roku 1914, ale slávnostné odhalenie bolo až po skončení prvej svetovej vojny v roku 1919.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Most má tri oblúky. Dva krajné menšie sú kamenné z roku 1853, najväčší prostredný (60 m dlhý) je z ocele. Celková dĺžka mosta je 105 metrov a šírka 20 metrov (12 m vozovka a 4 m dva chodníky).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pont Notre-Dame na českej Wikipédii.