Preskočiť na obsah

Pont de Bir-Hakeim

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pont de Bir-Hakeim

Pont de Bir-Hakeim (Most Bir-Hakeim) je most cez rieku Seinu v Paríži slúžiaci cestnej doprave a linke 6 parížskeho metra. Spojuje 16. obvod na pravom brehu a 15. obvod na ľavom a pretína severovýchodný cíp ostrova Cygnes. Most nesie od roku 1948 meno líbyjského mesta, pri ktorom v roku 1942 prebehla bitka, v ktorej jednotky francúzskej cudzineckej légie pod vedením francúzskeho generála Marie Pierre Koeniga bránili mesto pred vojskami nemeckého Afrikakorpsu. Most bol 10. júla 1986 zanesený medzi historické pamiatky.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá stavba na tomto mieste bola kovová lávka pre chodcov s názvom passerelle de Passy, ktorá tu bola zriadená pri príležitosti svetovej výstavy v roku 1878. V rokoch 1903 – 1905 tu bol postavený súčasný most.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Most je oceľový s murovaným pilierom na ostrove Cygnes. Má šesť oblúkov, na každej strane rieky tri, je 237 metrov dlhý a 24,7 metrov široký. Viadukt je široký 7,30 m a je podopieraný oceľovými stĺpmi.

Sochy kováčov

Most má viacej funkcií. Skladá sa zo spodného poschodia, ktoré slúži chodcom a cestnej doprave. Na ňom stojí viadukt, po ktorom vedie linka metra. Pod ním sa nachádza cyklotrasa.

Most je zdobený štyrmi monumentálnymi kamennými sochami, ktoré sa nachádzajú na centrálnom oblúku na ostrove Cygnes. Ide o alegórie La Science (Veda) a Le Travail (Práca) autora Julesa Coutana umiestené proti prúdu a L'Électricité (Elektrina) a Le Commerce (Obchod), autor Jean-Antoine Injalbert, na strane po prúde. Ďalšia socha z roku 1930 predstavujúca renesančné Francúzsko sa nachádza na strane po prúde na úrovni vozovky. Ďalšiu výzdobu nesú piliere. Ide o kovové sochy námorníkov, ktorí pripevňujú na most znak Paríža a kováčov montujúcich na most štít s písmenami RF (Francúzska republika). Tieto sochy sa nachádzajú v kópiách na oboch stranách mostu.

Most vo filme[upraviť | upraviť zdroj]

Most sa objavil v niekoľkých filmoch. Napr. Strach nad mestom z roku 1975, kde Jean-Paul Belmondo beží po streche vlaku linky 6, Posledné tango v Paríži (1972) Bernarda Bertolucciho, Malý indián v meste (1994) alebo Lovci pokladov: Kniha tajomstiev (2007) s Nicolasom Cageom. Zatiaľ posledným filmom je Počiatok s Leonardo DiCapriom, ktorý bol dokončený v roku 2010.

V roku 1990 americká speváčka Janet Jackson natočila videoklip k svojej piesni Come Back To Me, kde sa prechádza ulicami Paríža vrátane mostu Bir-Hakeim.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pont de Bir-Hakeim na českej Wikipédii.