Radler

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Radler v sklenenej fľaši od značky Zlatý Bažant
Porovnanie – vľavo radler a vpravo pivo plzeňského typu

Radler (tiež ochutené pivo alebo pivný mix, prípadne ovocné pivo, ktoré je ale varené) je typ miešaného nápoja s nízkym obsahom alkoholu, ktorý vzniká zmiešaním piva a ovocnej limonády alebo šťavy.[1] Pomer oboch hlavných zložiek je zvyčajne 50 %.[2] Nápoj pochádza z Bavorska. Obsah alkoholu zvyčajne nepresahuje 2,5 %,[3] existujú však aj výrobky s vyšším obsahom alkoholu.[4] Dnes sa jeho obľuba rozšíruje aj do ostatných európskych krajín. Pivovary ho ponúkajú vo fľašiach alebo plechovkách, prípadne sa mieša priamo vo výčape.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Rozšírená legenda, že radler vynašiel v roku 1922 Franz Xaver Kugler, sa ukázala ako vymyslená. Kugler v tej dobe viedol výletnú reštauráciu Kugler Alm v obci Oberhaching južne od Mníchova, ktorú vyhľadávali predovšetkým cyklisti. Jednu sobotu v júni 1922 mu vraj kvôli veľkému dopytu hrozilo, že dôjde pivo. V nastanej núdzi zmiešal pivo napoly s citrónovou limonádou a hosťom potom nápoj servíroval ako „cyklistický máz“ (Radlermaß). V literatúre ale nájdeme dôkazy, že Radlermaß bol známy pravdepodobne už okolo roku 1900: o jeho čapovaní sa zmenila napríklad bavorská spisovateľka Lena Christová vo svojej knihe „Erinnerungen einer Überfüsssigen“ z roku 1912. A pretože sa rozprávanie vzťahuje k roku 1900, musel radler existovať už v danej dobe. Preto sa pri tejto legende nejedná o nič iné ako dobre vymyslenú historku, ktorá má do Kugler Alm prilákať viac hostí. Momentálne sa má za to, že Radlermaß vymysleli na konci 19. storočí v jednom zo sociálnodemokratických cyklistických klubov. Je ale veľmi nepravdepodobné, že by sme sa ešte mohli dopátrať k pravému vynálezcovi radlera.[5]

Varianty[upraviť | upraviť zdroj]

V nemecky hovoriacich oblastiach nájdeme viac variantov radlera, ktoré sa často tiež rôzne nazývajú:

 • vo Švajčiarsku, Sársku, Taliansku a Francúzsku sa radler nazýva Panaché, čo vo francúzštine znamená „miešaný“. Ponemčený variant je Panasch (Nemecké Švajčiarsko, Sársko), písaná forma potom je Panasche. Vo Švajčiarsku si okrem toho môžete objednat ešte kyslý Panasch (sauer), vo ktorom sa mamiesto citrónovej limonády používa minerálna voda.
 • Zmes čierneho piva a malinovej limonády sa v niektorých častiach stredného Nemecka nazývá Kačací rybník (Ententeich).
 • Pod názvom Almradler alebo proste radler sa skrýva nápoj vzniknutý zmiešaním piva a bylinkové limonády Almdudler. Vo Vorarlbersku sa navyše rozlišuje „sladký“ (s limonádou) a „kyslý“ radler (s minerálkou). „Kyslému“ radleru sa v Rakúsku tiež niekedy hovorí Soda-radler. Pivo s kolou sa potom nazýva Diesel.
 • V severnom Nemecku sa pri výrobe radlera vždy používa svetlé pivo. Nápoj sa väčšinou nazýva Alsterwasser, skrátene Alster – pomenovanie vychádza z farebnej podobnosti s vodou rovnomenného hamburgského jazera.
 • Používanie pojmu Alster ale nie je v severnom Nemecku jednotné. Pod týmto pojmom sa čiastočne chápe mix s pomarančovou limonádou, pod pojmom radler oproti tomu mix s citrónovou limonádou, niekdy sa ale obidva termíny používajú ako synonymá. V Holandsku sa tiež používa svetlé pivo, tam sa ale zmes nazýva Snehulienka (Sneeuwwitje).
 • V Berlíne, Braniborsku a severnom Sasku-Anhaltsku sa pre nápoj vžil tiež názov Potsdamer, zkrátene Pots. Samozrejme aj tu člověk narazí na rôzné varianty: napr. Radler označuje pivo s citrónovou limonádou, Alster pivo s pomarančovou limonádou, Diesel pivo s colou a Strik (Gespritztes) pivo s akoukoľvek točenou limonádou.
 • V oblasti Porúria člověk rozlišuje podľa druhu použitej limonády medzi Radlerom (bezfarebná citrónová limonáda) a Alsterwasser (pomarančová limonáda).
 • V niektorých oblastiach Münsterlandu (Severné Porýnie-Vestfálsko) sa pivo mieša s pomarančovou limonádou a označuje sa ako Klobásková voda (Wurstwasser). Tento názov pravdepodobne souvisiaci s farbou vody, v ktorej bývajú naložené ovčie klobásky.
 • Pre nápoj z piva a minerálnej vody niekedy nájdeme tiež označenie kyslý radler (Radler sauer) alebo suchý radler (Radler trocken).

V anglicky hovoriacich krajinách sa pre tento nápoj používa termín shandy.

Radler v Česku[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2002 začala spoločnosť Heineken vyrábať v pivovari Krušovice pivo pod označením Radler, pričom toto označenie si ako ochrannou známku zaregistrovala na Úrade pre priemyslové vlastníctvo. Vzhľadom k nezáujmu ale bola produkcia po troch rokoch zastavená.[6] V súčasnosti vyrába Heineken dva radlery – Zlatopramen[7] Radler citrón a Zlatopramen Radler pomaranč so zázvorom. Z ďalších značiek je to napríklad Staropramen Cool lemon,[8]Gambrinus - Řízny citrón a Gambrinus - Limetka & baza,[9] Samson: Radler Lemon a Radler Grapefruit[10] alebo Černá Hora Refresh brusnica + grep.[11] V nealkoholickej verzii vyrába pivovar Humpolec - Bernard pivá Slivka s čistou hlavou a Višňa s čistou hlavou.[12]

Kvalita radlerov v Česku býva väčšinou na nižšej úrovni. Ovocnú zložku tvorí väčšinou len voda doplnená sladidlami, ochuťovadlami, arómami a ďalšími éčkami, podiel ovocnej zložky býva zhruba len do 2,2%.[13][14] Existujú však aj výrobky, ktoré obsahujú prírodnú ovocnú šťavu, napríklad ochutený Bernard ju obsahuje 1/3.[15]

V januári 2014 bola súdnym nariadením ochranná známka získaná Heinekenom zneplatnená.[16]

Radler na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku je najznámejším výrobcom radlera spoločnosť Zlatý Bažant, ktorá okrem alkoholickej verzie Zlatý Bažant Radler vyrába aj nealkoholickú verziu Zlatý Bažant Radler 0,0%, ktorú predstavili v roku 2012 a ktorá na rozdiel od názvu veľmi malé percento alkoholu obsahuje. Na slovenskom trhu sa taktiež predávajú radlery značky Birell, ktorá ich však radlermi nenazýva.[17]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Otestovali jsme 6 ovocných piv - které je to nej? [online]. [Cit. 2013-04-24]. Dostupné online. Archivované 2013-03-25 z originálu.
 2. Velký test ochucených piv
 3. Radler dobývá Česko: Ze zlatého dolu, který objevil Staropramen, chtějí těžit všichni
 4. Ohřejte si pivo třeba v mikrovlnce! Pivovary chtějí na ovocných pivech vydělat i v zimě
 5. Petra Foede: Wie der Earl das Sandwich entdeckte, Die Geschichte bekannter Gerichte; ASIN: B008LTZZG6
 6. Radler dobývá Česko..., iHned 20.6.2012
 7. Zlatopramen Radler Archivované 2012-08-22 na Wayback Machine, web Zlatopramen
 8. Staropramen - produkty Archivované 2012-08-08 na Wayback Machine, web Staropramen
 9. Gambrinus Ochucený Archivované 2012-06-24 na Wayback Machine, web Gambrinus
 10. Samson - produkty Archivované 2014-01-10 na Wayback Machine, web Samson
 11. Ochutnali jsme: Černá Hora Refresh brusinka + grep [online]. [Cit. 2012-08-03]. Dostupné online. Archivované 2012-06-30 z originálu.
 12. Bernard - sortiment piv
 13. Test pivních limonád: lidem chutnají, ovoce v nich ale chybí
 14. Chemický koktejl ochucených piv
 15. Bernard s čistou hlavou višeň [online]. [Cit. 2019-08-12]. Dostupné online. Archivované 2013-08-24 z originálu.
 16. ČTK, Novinky. Úřad zatrhl Heinekenu nárokovat si název radler jen pro sebe. Novinky.cz, 2014-01-09. Dostupné online [cit. 2014-01-10].
 17. MEDIALNE.SK. Zlatý Bažant predstavil prvý úplne „nealko“ Radler na Slovensku [online]. medialne.etrend.sk, [cit. 2019-08-12]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Radler

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Radler na českej Wikipédii.